Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Neverfap Üyelerinin Gereksiz Takıntıları

YalnızCerrah

Yeni Fapstronot
Beyler, bazı olayları gereksiz yere takıntı haline getirdiğinizin farkında mısınız ? Ayrıca Flatlining, Chaser Effect, The Surge.... gibi pek çok terime takılıp kalmışsınız.
Adam: "Sürece yeni başladım bende bir halsizlik oldu hiçbir şeyden zevk almıyorum ne yapmam gerekir ?" yazmış. Sorduğu soruya bakar mısınız sanki adam her gün çok mutlu ve her şeyden zevk alıyor da sürece başlarken kendisinde böyle bir sorun başladı. Üstüne bir de buna cevaben "Kardeşim, flatline evresindesin bu çok doğal bir durum yakında düzelecektir" yazıyorsunuz. Cevaplayan da sürece iki hafta önce başlamış engin tecrübelere sahip bir arkadaşımız onun için cevaplıyor. İnsanları terimlere boğuyorsunuz bir de yetmiyormuş gibi cevap verilmeyecek sorularda mutlaka cevap vermeliyim diye düşünüyorsunuz. Kurtulun artık şu anlamsız sorularınızdan, cevaplarınızdan ve terimlerinizden. Adminlere sesleniyorum konuyu onaylayın çünkü bu forum için gerekli. Cevabınız varsa buyrun tartışalım.

Moderatörün son düzenlenenleri:

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
neverfapturkiye.com
Beyler, bazı olayları gereksiz yere takıntı haline getirdiğinizin farkında mısınız ? Ayrıca Flatlining, Chaser Effect, The Surge.... gibi pek çok terime takılıp kalmışsınız.
Adam: "Sürece yeni başladım bende bir halsizlik oldu hiçbir şeyden zevk almıyorum ne yapmam gerekir ?" yazmış. Sorduğu soruya bakar mısınız sanki adam her gün çok mutlu ve her şeyden zevk alıyor da sürece başlarken kendisinde böyle bir sorun başladı. Üstüne bir de buna cevaben "Kardeşim, flatline evresindesin bu çok doğal bir durum yakında düzelecektir" yazıyorsunuz. Cevaplayan da sürece iki hafta önce başlamış engin tecrübelere sahip bir arkadaşımız onun için cevaplıyor. İnsanları terimlere boğuyorsunuz bir de yetmiyormuş gibi cevap verilmeyecek sorularda mutlaka cevap vermeliyim diye düşünüyorsunuz. Kurtulun artık şu anlamsız sorularınızdan, cevaplarınızdan ve terimlerinizden. Adminlere sesleniyorum konuyu onaylayın çünkü bu forum için gerekli. Cevabınız varsa buyrun tartışalım.
Bu terimleri biz kafamızdan atarak çıkarmadık. Bu terimler her zaman vardı ve bir anlamları var. Evet, bunlara takıntılı olmak bir sorun teşkil ediyor. Biz elimizden geldiğince doğru bilgiyi vermeye çalışıyoruz. Üyelerin verdiği olumsuz ve yanlış bilgi oluşturabilecek yazıları denetlemeye çalışıyoruz. Üslubunun gereğinden ağır olduğunu düşünüyorum. Kurallarımızı okumanı öneriyorum.

YalnızCerrah

Yeni Fapstronot
Bu terimleri biz kafamızdan atarak çıkarmadık. Bu terimler her zaman vardı ve bir anlamları var. Evet, bunlara takıntılı olmak bir sorun teşkil ediyor. Biz elimizden geldiğince doğru bilgiyi vermeye çalışıyoruz. Üyelerin verdiği olumsuz ve yanlış bilgi oluşturabilecek yazıları denetlemeye çalışıyoruz. Üslubunun gereğinden ağır olduğunu düşünüyorum. Kurallarımızı okumanı öneriyorum.
Dediğimi gereksiz yere çarpıtıyorsun. Benim "Terimleri kafanızdan atarak çıkardınız." gibi bir cümlem olmuş mu ? İnsanları gereğinden fazla terimlere boğduğunuzdan bahsediyorum. Saman adam safsatası yapıyorsun admin.

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Dediğimi gereksiz yere çarpıtıyorsun. Benim "Terimleri kafanızdan atarak çıkardınız." gibi bir cümlem olmuş mu ? İnsanları gereğinden fazla terimlere boğduğunuzdan bahsediyorum. Saman adam safsatası yapıyorsun admin.
Bu terimlerin her üyenin süreci hakkında yeterli bilgi sahibi olabilmesi için söylenmeleri gerekli. Aksi halde "mas. yapmayacaksın işte kardeşim bu kadar kolay" diyip sığ bir şekilde anlatmış oluruz. Misal "flatline" etkisini sürekli söyleyebiliyoruz. Çünkü onu motive etmek için ve moralini bozmaması için destek olmak gerekiyor. Aslında bunu birçok kişinin süreçlerinde yaşadığını hatırlatıp anormal hissetmemesi, sürecini bozmaması için söylüyoruz. Flatline etkisi bitince zaten harika hissedeceksin, hepsi geçecek vs. denilmiyor ki? Gerçek hayat etkileri/unsurları farklı, sürecin etkileri/unsurları farklı. Sen anlamak istediğin gibi anlamışsın diye düşünüyorum.

Üslubuna da dikkat et, son uyarı! Herkes burada fikirlerini( ve cümlelerini) saygılı bir şekilde belirtmek zorundadır. Aksi halde ciddiye alınmak istemen gereksizdir.

Javert

Mars Yolcusu
"Adam: "Sürece yeni başladım bende bir halsizlik oldu hiçbir şeyden zevk almıyorum ne yapmam gerekir ?" yazmış. Sorduğu soruya bakar mısınız sanki adam her gün çok mutlu ve her şeyden zevk alıyor da sürece başlarken kendisinde böyle bir sorun başladı. Üstüne bir de buna cevaben "Kardeşim, flatline evresindesin bu çok doğal bir durum yakında düzelecektir" yazıyorsunuz. Cevaplayan da sürece iki hafta önce başlamış engin tecrübelere sahip bir arkadaşımız onun için cevaplıyor"

Şu kısımda hak veriyorum, foruma yeni kayıt olup soru yağmuruna tutan, sonrada konularda böyle yapmalıyız tarzı konuşan, hatta sık sık verdiğim tavsiyeleri kendi tavsiyesi gibi, üstüne benim cümlelerimle yazan çok adam gördüm.

Ben diğer modlarıma göre biraz daha terimsel bakmama taraftarıyım ancak yeni başlayan birine, neyin ne olduğunu, ne sebeple olduğunu söylememiz lazım, çoğu zaman tekrara düşmüyor muyuz,evet, can sıkmıyor mu, sıkıyor.

Ancak bu süreç hakkında bilgilenen çok insan oluyor, gelen çoğunluk bizim sitede olduğu için terimlerle ayrıntılı açıklamak, sürecin ne işe yaradığını anlatmak gerekebiliyor ki, mevzunun büyük resimde ciddi olduğu anlaşılabilsin, inan bana işin ucu yahudi bankerlere kadar dokunuyor.

Gelen herkes, "evet aradığım çözümü buldum" şeklinde değil, "ne saçmalıyor bunlar?" şeklinde bir yaklaşımla gelmiş olabiliyor.

Aynı zamanda bu terimler, binlerce insanın tecrübelerindeki süreçlere verilmiş terimler, pick up'ta da bu vardır, redpill'de de...
Flatline konusunda bende pozitif bir anlayışa sahip değilim ancak bu neverfapın literatürüne girmiş bir şey.

Terimler, artistlik taslamak için yanlış şekilde kullanılabilse de, terim kullanımına biraz önem veriyoruz, sıkıcı mı, hafif yapay mı evet ama şuanlık böyle devam etmek en iyisi.

YalnızCerrah

Yeni Fapstronot
Bu terimlerin her üyenin süreci hakkında yeterli bilgi sahibi olabilmesi için söylenmeleri gerekli. Aksi halde "mas. yapmayacaksın işte kardeşim bu kadar kolay" diyip sığ bir şekilde anlatmış oluruz. Misal "flatline" etkisini sürekli söyleyebiliyoruz. Çünkü onu motive etmek için ve moralini bozmaması için destek olmak gerekiyor. Aslında bunu birçok kişinin süreçlerinde yaşadığını hatırlatıp anormal hissetmemesi, sürecini bozmaması için söylüyoruz. Flatline etkisi bitince zaten harika hissedeceksin, hepsi geçecek vs. denilmiyor ki? Gerçek hayat etkileri/unsurları farklı, sürecin etkileri/unsurları farklı. Sen anlamak istediğin gibi anlamışsın diye düşünüyorum.

Üslubuna da dikkat et, son uyarı! Herkes burada fikirlerini( ve cümlelerini) saygılı bir şekilde belirtmek zorundadır. Aksi halde ciddiye alınmak istemen gereksizdir.
Her üyenin kendi süreci hakkında yeterli bilgiye sahip olması için bu terimlerin bilinmesi şart değildir. Sen dil bilgisi kurallarına hakim olmadan bile bir dili konuşabilirsin. Eğitim sistemimiz gibi insanları terimlere ve formüllere boğmaktan pratiğe döktüremiyorsunuz. Ayrıca üslubuma yeteri kadar dikkat ediyorum. Eğer doğruları söylemek saygısızlıksa en büyük saygısız benim kabul ediyorum.

Bakenga

Emekli Üretken Üye
İnternet ortamında okuduğum çoğu başarı hikayesinde, başarılı kişiler kendi kendilerine nofap akımını keşfeden, uzunca deneme yanılma süreçlerinden sonra PMO'yu kafalarında bitirmiş, hayatlarını düzene koymuş insanlar. Yani bu terimleri bilmek, nofap akımının inceliklerine vakıf olmak çözüm değil. Tabiki bilinmesi iyidir teşhis ve tanı açısından. Ama dediğin gibi sürekli bunların gündemde olması, obsesif bir bilinçaltına ve davranışlara sebep oluyor. Bunu biraz da üyelerin yaşlarının küçük olmasına bağlayabiliriz, olayları pek sağlıklı değerlendiremiyorlar. Ama Neverfap Türkiye'nin yavaş yavaş bunları(nofap'in tekrar eden literatür ve sorunlarını) aştığını, neverfap'i kişisel gelişimle beraber götürme noktasında birçok önemli çalışma yaptığını da söyleyebilirim. Hatta bugün Red Pill Türkiye bile kadın-erkek doğası meselelerinden ziyade kendini geliştirme\gerçekleştirme üzerine içerik üretiyor. Katkıların için teşekkür ederim. Ben ne demek istediğini anladım. Reddit Nofap'te de benzer şeyler söyleniyor halihazırda.

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
neverfapturkiye.com
Dostum, ben fikrimi belirttim. Bir yere çarpıtmıyorum. Evet, dediklerinden doğru olan bazı yerler var. Benim yazılarımı ve günlüğüme biraz baksaydın insanlara her zaman neverfap sizi +5 durumuna getirmez diyorum. -5 durumundan 0 durumuna getirir. Üstüne koyarak senin devam etmen gerekiyor diye onlarca kez dedim. İnsanları terimlere boğma konusunda ise biz boğmuyoruz. Binlerce insanın geri dönüş yaptığı etkileri sizlere sunuyoruz.
Her üyenin kendi süreci hakkında yeterli bilgiye sahip olması için bu terimlerin bilinmesi şart değildir. Sen dil bilgisi kurallarına hakim olmadan bile bir dili konuşabilirsin. Eğitim sistemimiz gibi insanları terimlere ve formüllere boğmaktan pratiğe döktüremiyorsunuz. Ayrıca üslubuma yeteri kadar dikkat ediyorum. Eğer doğruları söylemek saygısızlıksa en büyük saygısız benim kabul ediyorum.
Evet, dil bilgisi kurallarına hakim olmadan konuşabilirsin fakat yazamazsın. Doğruları söylemek saygısızlık değil, doğruları agresif bir tutum içerisinde söylemek saygısızlık. Burada kimse sana agresif bir şekilde yaklaşmıyor. Ne de olsa bizim üyemizsin.

Son düzenleme:

SessizAdam

Jüpiter Yolcusu
Tartışma neden çıktı detaylı okumadım ama bu tür bir sorn bizde var biraz. Siyah Beyaz düşünmekten dolayı oluyor , keskin hatlarla bakılıyor olaya. Ben daha önce de yazmıştım nofaple tanışıp bu şeyleri öğrendikten sonra daha beter hale geldim çünkü eskiden 31i bırakmayıp tüh diyordum ama dopamindi sosyal fobiydi oydu buydu okuyunca 'kendi kendime' hasta damgası vurup gerçekten sosyal fobi sahibi falan olmuştum. Forumun pek suçu olduğunu söyleyemem ama bazı şeyleri öğrendikten sonra fazla kafaya takıyoruz toplum olarak. Sanki satranç oyunu da katı kuralları varmış gibi , halbuki siyah beyaz değil gri şeklinde ilerliyor olaylar. Nofapi dopamini öğrenince nasıl ki nofapte başarılı olursam hayatım iyiye gidecek , başarısız olursam da daha kötüye gidecek sandım halbuki ortalama herkesten az pmo yapıyordum , sınırsız internet olmadığı için. Nofap süper güçler kazandırmadığı gibi pmo yaptıkça iyice ölüye dönene kadar gitmezsiniz. Pmo enerjiyi azaltıyor , iradeyi zayıflatıyor ama sırf 31 çektik diye psikolojiniz bozulacak diye düşünmeyin. Lisede taş gibi kızlarla takıldığı halde p..no izleyen arkadaşlarım da vardı yalnız gezip izleyen de.

Burada nofapi kötüleme ya da yüceltme yapmıyorum , sadece özellikle yeni gelen arkadaşlar kafanızı ferah tutun. Süreci bozdukça iyice eksilere düşmezsiniz çünkü muhtemelen diptesiniz zaten. Bundan sonra her pmo yapmadığınız gün kardır. Süreci bozsanız bile ayağa kalkın çabalamaya devam edin. Ve unutmayın ki insana tadı veren elma değil , elmanın ağacını sulayıp , güneşlendirip gübresini verip elmanın olmasını beklemesidir. Nofap de işte meyvesini yiyeceğimiz bir bahçedir. Şimdi bu güzel sonuçları almak istiyorsanız p.noyu bırakın faydalı bir işe koyulun. Hiçbirşey yapasınız gelmiyorsa bile merak ettiğiniz konularda bir belgesel açın yattığınız yerden kendinizi geliştirin.

Arkadaşın haklı olduğunu düşünüyorum. Nofapi ilk keşfettiğimde çok takmamıştım çünkü kendi çapımda zaten yapmaya çalıştığım bir şeydi.
Bir gün tekrar girdiğimde ben de bu girdaba kapıldım. Bunda nofap forumlarının genel tarzının etkisi büyük. Yabancı siteler de Türkçe de böyle.
Benim gerek dini gerek tecrübesel nedenlerle uzak durmaya çalıştığım şey bir takıntı haline geldi. Bunu halletmezsem hayatımda hiçbir şeyi halledemem gibi düşünmeye başladım iyice. Ve bunu bağımlılık olarak adlandırmak da daha bağımlı yaptı.
Saçma bir döngüye girdim. Eskiden verdiğim uzun aralar kısaldı. Daha bağımlı oldum. Bunu halletmeden hiçbir şeye sıra gelmiyordu vs vs.

Örneğin bir üstte Sessizadamın dediği gibi, nofapten daha önce de bir dönem sürekli psikoloji forumlarında gezerdim, kitaplar okurdum, anksiyete depresyon konularında takıntılı hale geldim ve sorunlarım arttı. Ne zaman konuyu umursamayı bıraktım, sorunlarımı biraz çözerek biraz çözmeyerek, kendimi kabul ederek yola devam ettim rahatladım.
Nofap için de benzer şeyler geçerli.
Bu problemi yaşayanlar da genelde bir karşılık bulamadığından yalnız hissedebilir. Veya nofap kavramına öfkelenebiliyor. Hak veriyorum. Ama bazıları bu durumu ısrarla anlamıyorlar. Kendilerinde böyle olumsuz bir etki yok mu, (bence herkeste benim kadar olmasa da var, bir yöntem, usül problemi bu) veya var da nofap kültüne bağlılıktan fark edemiyorlar mı bilmiyorum.

Ara ara böyle konular açanlar oluyor. Bence çok haklısın. Bence kendi yöntemlerimiz varsa nofap kavramını unutup yola devam edebiliriz. Bundan kurtulmanın tek yolu nofap değil, en iyi yöntemi de kesinlikle değil.

Hayatta hiçbir konuda siyah beyaz düşünmek iyi değil. Nofap olsun, anksiyete olsun, din olsun. Kendine ulaşması aslında çok zor ve çok az kişinin yapabildiği bir çizgi çekersen ulaşmadığın müddetçe mutsuz olursun. Doğruyu bilmek önemli evet ama kendini tanımak, anlayışlı olmak ve hayatına ortalama bir şekilde devam etmek de önemli. O doğruya yaklaşmak da bu şekilde daha kolay.

Ben de genelde yazar sonra silerim. Bunu silmeyeyim bari.

whatWasfap

Uranüs Yolcusu
Terimler paragraf dolusu yazıları özetliyor dostum. Bizim bir jargonumuz var ve işimizi kolaylaştırıyor. Ayrıca o 2 haftalık dediğin adamlar kim bilmiyorum ama 7 yıldır bu olaydan haberdarım. Arkadaşlarımız yardım istiyor ve yardım ediyoruz. Kime ne cevap vereceğimize hatta cevap verip vermeyeceğimize sen karışamazsın. Öncelikle saygılı olmayı öğren burada bir dost ortamı var. Ayrıca sen fap sorununu mu çözmeye geldin kavga etmeye mi ?

YalnızCerrah

Yeni Fapstronot
Terimler paragraf dolusu yazıları özetliyor dostum. Bizim bir jargonumuz var ve işimizi kolaylaştırıyor. Ayrıca o 2 haftalık dediğin adamlar kim bilmiyorum ama 7 yıldır bu olaydan haberdarım. Arkadaşlarımız yardım istiyor ve yardım ediyoruz. Kime ne cevap vereceğimize hatta cevap verip vermeyeceğimize sen karışamazsın. Öncelikle saygılı olmayı öğren burada bir dost ortamı var. Ayrıca sen fap sorununu mu çözmeye geldin kavga etmeye mi ?
Boş yorumlara cevap vermiyorum.

A

AdAstra

Misafir
Tartışmaya karışmıyorum. Ama seni ne gerçek hayatta ne de burada ciddiye alırım.
Boş yorumlara cevap vermiyorum.
Bu yorum senin kim olduğunu gösterir. Bizde böyle bir anlayış vardır, dünyada en zeki biri bile olsan, saygınlığın yoksa çöp tenekesi kadarda saygımız yoktur. 0 ve 1leri hatırladın mı? Doğru söylediğin sözlerin hepsi birer 0 amma önlerinde 1, yani saygın yoksa boş. O yüzden ben hiç bir şekilde seni ciddiye alamıyorum.

Adminlere not: çöp tenekesini benzetme amaçlı söyledim, hiç bir üyeye söylenmemiştir.

N

neurosoft

Misafir
Ben de genel olarak şu tarihte şöyle başladım böyle başladım gibi iddiaya benzer süreç raporlarına pek sıcak bakamıyorum açıkçası. Burda ciddi bir şekilde arınma sürecine giriyorsun. Bunu şu gün şöyle yaptım bugün yeni sürece başladım diye edebiyat yapmak için yapmıyorsun. Genelde böyle yapanlarda hep süreci bozuyorlar zaten. Bilmiyorum konuyla çok alakalı mı ama bazı şeyleri herkesin gözüne sokmaya gerek yok. Yapman gerekenleri ciddiyetle yap gerisi zaten gelir. Adam hayatında hiç stres görmemiş gibi altını çize çize vurguluyor yada çok önemliymiş gibi konular başlığında rapor veriyor. Bizim kendimizi geliştirmeye ihtiyacımız var. Süreç edebiyatı yapmaya değil...

Ben de genel olarak şu tarihte şöyle başladım böyle başladım gibi iddiaya benzer süreç raporlarına pek sıcak bakamıyorum açıkçası. Burda ciddi bir şekilde arınma sürecine giriyorsun. Bunu şu gün şöyle yaptım bugün yeni sürece başladım diye edebiyat yapmak için yapmıyorsun. Genelde böyle yapanlarda hep süreci bozuyorlar zaten. Bilmiyorum konuyla çok alakalı mı ama bazı şeyleri herkesin gözüne sokmaya gerek yok. Yapman gerekenleri ciddiyetle yap gerisi zaten gelir. Adam hayatında hiç stres görmemiş gibi altını çize çize vurguluyor yada çok önemliymiş gibi konular başlığında rapor veriyor. Bizim kendimizi geliştirmeye ihtiyacımız var. Süreç edebiyatı yapmaya değil...
Dostum, kendi adıma konuşursam günlüğümü haftalık raporlar şeklinde tutuyorum ve sürecimi tamamen sistematik bir şekilde devam ettiriyorum.

Neverfap süreci benim için amaç değil araç. Yani neverfap ile yapmak istediğim şeyleri hedeflerime daha kolay ulaşabilmek için kullanıyorum.

Diğerleri bozuyorsa ve bunu günlüklerine yazıyorsa bu çok büyük bir fırsattır senin için. Başkalarının hatalarından ders alıp o hataya düşmezsen ve düşünce yapını güçlendirirsen hiçbir tetikleyici, kriz vesaire senin çelik gibi zihnine işlemez.

Ama olayı dramatize etmeleri konusunda haklısın. Bazen gerçekten dramatik yazılar olabiliyor ve bu sürekli hale geldiğinde, bir çözüm yolu bulunmadığında yazan kişi için sorunlar oluşturabilir. Çözüm odaklı olmak çok önemli bir şey.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6