Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Oyun-2 | İşlenmiş Şeker :

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
HAFTA -3| TAMAMLANDI: 18.12.2021

3 Hafta geride kaldı ! Son hafta her ne kadar şekerli ürün yemesem dahi kendimi kuruyemiş ve hamur işlerine fazlaca veriyorum. Hayatım şu anda sorumluluk dolu ve yapılması gereken sürüyle iş var. Aslında hepsi kendi bakımından basit ve kolay şeyler ama birleşince göz korkutuyor. Meyve konusuna hala geçiş yapamadım. Bu, şekeri bırakmaktan daha önemli . Meyve ve sebzeyle aram çocukluğumdan itibaren yok. Yani bu konuda bir irade sergilemem gerekiyor. Ama okul ,dersler, hayat ,insanlar ,dertler ,sıkıntılar... 1 ay sonra okulun ilk dönemi bitecek bu dönemde biraz daha kendime odaklanmaya düşünüyorum.

Etrafımda bolca bana şekerli ürün ikram eden insanlar var. "Yer misin kardeşim?" sorusuna, "Hayır!" demek o kadar zor ki! Adamlar ikna olmuyor. "Al kardeşim bir kereden bir şey olmaz," dedikleri zaman ağızlarının ortasına bir tane vurasım geliyor. Kibarca reddediyorum tabiiki ,saygıyı elden bırakmamak lazım. Zaten şeker değilde bu tip insanlar çok zorluyor bizi. İnsan desteğe ihtiyaç duyuyor. Tamam ,yaptığımız bir şeyde ilk başta güçlü nedenlerimiz olabilir ama ilerlediğimiz zaman hayat hep aynı düzlükte gitmeyecek. Böyle anlarda bir insan gerekiyor Bir motivasyon gerekiyor. Ama böyle anlarda yanımızdaki insanlar; "Yak kardeşim bir dal!" ,"Bir kola cips yapalım gel!" diyorlar . Umudumuz , cesaretimiz kırılıyor. "Neyse bu sefer senin hatırına içeyim veya yiyeyim", diyoruz. Taviz vermediğim net konu bu oldu. Hayır! kelimesini boyuna kullandım. "Hayır kardeşim yapmak istemiyorum, yemeyeceğim" dedim. Ne düşünürse düşünsün, banane!

Bu hafta bir kereliğine cips yedim , oyun devam ederken bir darbe yedik. Ama neyse ki canlarımız bol bol var. Yol boyunca da canlar kazanabiliyoruz. İçinde özellikle şeker olmamasına dikkat ettim. Bitkisel yağ, patates ve tuz vardı. Tabiiki gene zararlıydı. Önceden söylediğim gibi mesele ölçü kaçmasın.

Hadi eski günleri bir kez daha yad edelim:

Kilo:86.5

Not: Konu Güncellendi. Bazı video ve makaleler eklendi! Şekeri bırakmak isteyenler bir göz atabilir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

karakartal0034

Venüs Yolcusu
Bu yolda sana başarılar dostum. Şeker gercekten bu cağın tatlı zehiri, hemen hemen yediğimiz her şeyde artık şeker malesef var. Diyabet hastalığı cağımızın sessiz salgını. Benimde ailemde şeker hastası var, dikkat etmeliyiz. Ben de kendi kanımca zaten caya şeker atan birisi değilim ama bir takım önlemler almayı düşünüyorum. Pilav, baklava vs., beyaz ekmek yememeye kararlıyım. 18 Aralık 2021 saat 23.37 tarihi de not düşelim.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Bu yolda sana başarılar dostum. Şeker gercekten bu cağın tatlı zehiri, hemen hemen yediğimiz her şeyde artık şeker malesef var. Diyabet hastalığı cağımızın sessiz salgını. Benimde ailemde şeker hastası var, dikkat etmeliyiz. Ben de kendi kanımca zaten caya şeker atan birisi değilim ama bir takım önlemler almayı düşünüyorum. Pilav, baklava vs., beyaz ekmek yememeye kararlıyım. 18 Aralık 2021 saat 23.37 tarihi de not düşelim.
Teşekkür ediyorum hocam. Evet maalesef şeker kaynaklı bu tip hastalıklar var. Geçmiş olsun. Konuya bıraktığım linklerden faydalanabilirsin veyahut internette İngilizce ve Türkçe kaynaklar bulabilirsin . Başarılar diliyorum!

Alper Bahçebaşı

Venüs Yolcusu
2.Oyunumla devam ediyorum. Gene Oğuz Atay’dan bir kesit verelim.

“Benim içimdeki çocuk büyümedi. Yıllardır taşıyorum içimdeki çocuğu; yaşamadığı için büyümedi hiç amcası. “

Gerçekten hiç büyümedi, insanları hiç tanıyamadım, hala çocuk gibi onların iyi olduklarını hayatında bir oyundan ibaret olduğunu düşünüyorum. İçimdeki çocuğa uymalıyım, oyunlar oynamalı bu hayatı ciddiye almamalıyım, ancak bu şekilde yaşayabilirim.

OYUN2| ŞEKER

KURALLAR:
  • -En az 30 gün boyunca yapılacak.
  • - İçine işlenmiş şeker katılan hiçbir ürün tüketilmeyecek (helva, kahve hariç (EDİT: kahve kaldırıldı). Dahası içine şeker katılmamış paketli ürünler de yenmeyecek, onlara ihtiyaç yok. Meyve, sebze gibi doğal şekerler yenebilir.
  • -Bu sürede şeker yerine başka ürünler koyma yönünde bir irade ve özveri sergilenecek.
  • -27.11.2021 00.00 tarihinde başlanacak 27.12.2021 tarihinde son bulacak (bu terimi kullanmak istemiyorum aslında çünkü hiç bitmeyecek, beynimi kandırıyorum sadece)

Akla gelen bir soruya yanıt; Neden tamamen kesiyorsun ? Bazılarını yemeye devam et, az yersen sıkıntı olmaz. Flappy Bird oyununu bilen bilir. Orda karakteri en aşağı düşürmek için yapılması gereken nedir? Elimizi çekmek. En yukarı götürmek için nedir? Sürekli boşluğa basmak. Peki arada tutmak için ne yapmamız gerekir? Müthiş bir irade ve özveri , odaklanma ve yetenek gerekir? Oyunun mantığı budur. Arada tutmak zordur. Önce en aşağı ve en yukarı seviyeleri nasıl vardığımı öğrenmem gerek? En yukarı seviyeyi çoktan gördük zaten. Aslında bunu yaparken en azından bir iş yaptım çünkü yukarı tuşuna bastım. Şimdi elimi çekip en aşağı durumu göreceğim . Böylece ortanın hangi aralıkta olduğunu kestirebilirim.

FLAPPY BİRD OYUN LİNKİ:

DÜŞMANLAR:

1)
Yeni bir yemek bulma düzenine geçene kadar, beynin alıştığı durumu korumak için senin en büyük düşmanın olacak. Ona doğruyu göstermelisin, aptal bir inanışa kapılmış, zaten bilgi olarak ne kadar kandırıldığını anlıyor ama bunun böyle büyütülecek, hayata mal olacak kadar önemli bir şey olduğunun farkında değil. Ona bu süreç boyunca şekersiz de yaşanıldığının ve hiçbir sıkıntı olmadığını göster. Hatta su orucunda hiçbir yemek yemeden de yaşanabildiğini göstermiş olduğundan beynin bu duruma kısmen hazır.

2)Bir kereden bir şey olmaz anları. Her daim olur. Bu sözü söylememek için zaten 30 gün tamamıyla kesiyorum, bu süreci tamamıyla ciddiye alacağım. Bu süreçte elbet beynim “hadi lan ye bir tane, gene bırakırsın” diyecek. Bunu o yemeğin sağlıklı olduğunu düşündüğünden değil, onun kendisine bir şey yapmayacağını düşündüğünden yapıyor. Süreç mantığıyla bu durumu ciddiye alacağım ve beynime bu bir kerenin, milyon tane demek olduğunu göstereceğim. Yani bir şeker yeme durumunun sorusu şudur; şeker yemek istiyor musun? İstemiyor musun? Cevap çok net!

3)Stres ve can sıkıntısı anları; Su orucu bu altyapıyı bana güzel bir şekilde sağlamış oldu. Normalde bu iki durumu geçiren, yemek gibi zevkli bir aktivite varken onu bile yapmadan yaşadık, şeker mi yemeden duramayacaksın? Stresli anlarda sakin olman önemli, stres sorunu çözemediğin anlarda çıkar. Sorunlar çözemeyeceğin büyüklükteyse, zaten bunlar yükümlü değilsen. Ama şu anda herhangi bir görev çözemeyeceğin büyüklükte değil. Rahat ol, zamanla her şey daha kolay hale geliyor. Şekerli ürün yemek beynini tıkayacak, bırak çözüm üretsin adam. Canın sıkılığında ise , kitap okumak ,kötü bir film, dışarı çıkmak ,bir arkadaşla sohbet etmek gibi boş olmayan ama keyif veren işlerle durumu kurtarırsın.

AMAÇ:

1)
Vücudumu uyuşuk hale getiren, hayatımı dengesiz bir hale, inişli ve çıkışlı duygulara sürükleyen, bana büyük bir reklam kampanyası sonucu kakalanmış, çocukluğumdan itibaren bilmeden yediğim ve beni kilolu hale getirip beynimin bir kısmından mahrum bırakan şekeri; hayatımdan komple çıkarmak.

2)Yan amaç tabii ki de kilo vermek. Çünkü diğer yemekler bakımından pek bir sorunum yok. Eğer ki bu ürünleri bırakırsam sıkıntı olmadan (süre önemsiz olaraktan) kilo vereceğim.

3)İrade kontrolü. Beynimi süreç boyunca farklı bakış açılarına, sürüklemek, sorgulatmak için irade sergilemem gerekecek. Çünkü alışkanlıkların neden yapıldığını beynin tarafından sorgulanmaz, insan neden yaptığını bilmez (BKZ: Alışkınlıkların Gücü kitabı). O yüzden durup, bir düşünmeden ona doğruyu gösteremem, bir müddet sonra bu duyguda irade gerektirmeyen bir alışkanlık olacak zaten.

ŞEKER ZARARLARI:

1)Şekerin vücutsal anlamdaki zararları tam anlamıyla umurumda değil. Evet, onlarda önemli ama birçoğumuz zaten neler olduğunu biliyoruz. Bunlar bıraktırmaya yaramıyor. Beni motive eden duygusal ve zihinsel anlamdaki kurtuluş olacak. Şeker(işlenmiş) vücuda hızlı bir şekilde girer ve hızlı şekilde çıkar. Bu yüzden inişli çıkışlı duygu değişimleri yaşanır. Bir bakarsın mutlusun, ardından akşam neden hayatı sorguladığını anlamazsın. Çünkü dopamin çekilmiş, kalmamıştır.

2)Diğer yandan şekerli ürünler tüketmek benim seçimim değil, bana dayatılan bir durum, bu yüzden köle eden bir ürün. Hanginiz çocuğunun eline bir yığın şeker verir (Bunca bilgiden sonra)? Bilgisi olan bir insan bunu kesinlikle yapmaz. O yüzden bu bir seçim değil, insanları köle etmek için tasarlanmış bir tuzak. Beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz şeker… Beyaz beyaz beyaz… Neden bunlar doğal hallerinde lifli ve sağlıklı iken ayrıştırılıp beyaz hale getiriliyor? Çünkü kısmen bağımlılık yapıcı ürünler ve istemeden alıyoruz. Farkında bile değiliz. Sorsam; “öyle işte alışkanlıktan yiyoruz “derler. Peki bunca bilgiden sonra neden bırakamaz? Neyden korkar? İşte bu bir tuzak! Bu bilgileri bana sağlayan Neverfap oldu bu arada. Neverfap'ın sadece Neverfap olmadığı ve diğer tüm alanlarda en az p***o kadar kandırıldığımız gün gibi ortada.

Bu aslında basit bir "Ben şeker yemeyeceğim" olayı değil. Burada büyük bir reklam kampanyası sonucu hiçbir kimsenin sağlığı düşünülmeden ortaya atılmış ve kimseye sorulmadan insanların reklamlar yoluyla almaları sağlanan bir üründen bahsediyoruz. Bu bir özgürlük ve kölelik durumu. Neden insanlar şekerin bunca zararını bildikten sonra yemeye devam eder? Alıştılar , değiştiremeyeceklerini sanıyorlar , oysa bu mümkün , bizden daha düşük imkanlı insanlar bile dünya var olduğundan beri bunu yaptı. Bunu konuşuyor olmak bile utanç verici aslında.

ŞEKER FAYDALARI:
...

BELGESELLER:

1)

2) ++
3)Food.Inc
4) ++
5) (Youtube)++
6)

VİDEOLAR:
1)Refika'nın Mutfağı Şeker Hakkında Her şey:

2-)

3)

4)

Yazılar:
1)
(siteden kişinin adını bulun, tıklayıp dökümanı indirin . 100 Sayfalık bir araştırma ve baya detaylı)

2)

O halde Oyun -2 BAŞLASIN;

Haftalık olarak güncelleme yapacağım.

GÜNCELLENECEK:
BAŞLADI:27.11.2021

Geride kalan 2 günde aşırı derecede şekerli ürün tükettim, bunu bunların zararlarını tam olarak hissetmek için yaptım. Kendimi hazır hissediyorum. Bilgi olarak zaten yeterliyim, ama süreç boyunca bazı belgeseller ve makaleler ile bilgimi tazeleyeceğim.
Hadi ben de başladım buna. Ama kahve yasak bana.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Hadi ben de başladım buna. Ama kahve yasak bana.
Başarılar diliyorum dostum! Unutma bu bir oyun , canavarlara , özellikle insanı canavarlara dikkat et. Onlar en tehlikeli olanları. Konu da verdiğim araştırmalardan ve videolardan faydalan.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
HAFTA -4| TAMAMLANDI: 25.12.2021

Neredeyse şeker diyeti yaptığımı unuttum yazıyı yazacağımı yeni hatırladım ki bu iyi bir şey. Artık hayatıma şekersiz yaşamı sokmuş durumdayım bunu garipsemiyor ve zorlanmıyorum basit bir alışkanlığa döndü. Bundan sonraki süreçte aylık olarak rapor vermeye devam edeceğim. Ev yapımı tatlılara ise bir izin açıyorum ama marketlerde satılan ve içine şeker veyahut palm yağı, renklendirici, tatlandırıcı vs. gibi şeyler katılan ürünleri almıyoruz. Onlara izin kesinlikle yok.

Konuyu güncelleyecektim ama bu sıralar sınavlar var ve biraz meşgulüm . Müsait olduğum bir sırada ek kaynaklar eklerim .
Şeker yerine koyacağım şey konusu hala sıkıntı ve bu biraz daha sürecek gibi. Meyveyi bir türlü hayatıma tam anlamıyla sokamıyorum. Hamur işleri ve kuruyemiş ise gene aşırıya kaçıldığında(sıklıkla yaptığım gibi) zararlı ürünler. Meyve de ise 2 tane anca yiyorsun zaten. Bilgi yetersizliğinden olduğunu sanmıyorum sadece biraz özveri ve irade gerekiyor. Umarım ilerleyen günlerde bunu başarırım.

O zaman güle güle şeker! Merhaba sağlıklı ve mutlu hayat.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6