Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Özgüven eksikliği?

chidori88

Jüpiter Yolcusu
Selamlar arkadaşlar. Hepinize iyi günler, iyi süreçler dilerim. Benim bir derdim var ve nasıl başa çıkacağımı bilmiyorum
Ben olayın ne kadar önemsiz olduğu veya hatanın bende veya karşısında olduğu fark etmeksizin terslendiğimde, karşı çıkıldığımda o kadar moralimi bozuyorum ki, amaaan bana ne onun ne düşündüğünden demekten acizim. Neden böyleyim, bu sorunumu nasıl aşacağım? Çıldırıyorum çok önemsiz şeyler bile moralimi mahvedebiliyor

GAZAP

Deneyimli Üye
Dostum çoğu kişide bu durum mevcut.
Kendinde belirtmisin çok gereksiz şeylerden dolayı diye,ama bunu sadece dilinle söylemen yetmez, bunu aklına yazmalısını.ve kendini başkasına mahkûm etme, başakasından aferin bekleme, başkasından onay bekleme ve kendine yet. Yani insanları çok takma.

N

neurosoft

Misafir
bende malesef en ufak bir sorunla karşı karşıya kalınca moralim bozularak yaptığım işi bırakıyorum...

chidori88

Jüpiter Yolcusu
Dostum çoğu kişide bu durum mevcut.
Kendinde belirtmisin çok gereksiz şeylerden dolayı diye,ama bunu sadece dilinle söylemen yetmez, bunu aklına yazmalısını.ve kendini başkasına mahkûm etme, başakasından aferin bekleme, başkasından onay bekleme ve kendine yet. Yani insanları çok takma.
Hocam bilsem de yeterli olmuyor. Hatta birkaç saat önce az daha relapse olacaktım bu durum yüzünden. Belki relapse olmaktan bıktığım için belki de gerçekten önemsiz bir şeyin moralimi bozduğunun farkında olduğum için karşı koydum fakat moralim bozuktu hala

GAZAP

Deneyimli Üye
Hocam bilsem de yeterli olmuyor. Hatta birkaç saat önce az daha relapse olacaktım bu durum yüzünden. Belki relapse olmaktan bıktığım için belki de gerçekten önemsiz bir şeyin moralimi bozduğunun farkında olduğum için karşı koydum fakat moralim bozuktu hala
aslında bende sureci bozduğumda aynı durumu yaşıyorum. ama senin farklı galiba, sadece süreç değil kendini anlatamaman dan dolayı da olabir.
ve genelde küçük noktalarla başlar her şey o noktalar büyür ve bir canavara dönüşür. sen ise küçük sıkıntıları büyütüp içine de bir canavar oluşturmuş veya oluşturuyor ola bilirmisin?

chidori88

Jüpiter Yolcusu
aslında bende sureci bozduğumda aynı durumu yaşıyorum. ama senin farklı galiba, sadece süreç değil kendini anlatamaman dan dolayı da olabir.
ve genelde küçük noktalarla başlar her şey o noktalar büyür ve bir canavara dönüşür. sen ise küçük sıkıntıları büyütüp içine de bir canavar oluşturmuş veya oluşturuyor ola bilirmisin?
İçime atıp atıp en sonunda son damlanın bardağı taşırmasıyla patladığımı sanmıyorum. Çünkü gerçek bir sorun olduğunda, mesela arkadaşımın bana davranma şeklinden hoşlanmadığımda bundan rahatsız olduğumu belirtebiliyorum vs. Ben daha çok, o küçük sıkıntılarla baş edemiyorum, tamam durum böyle önüme bakayım diyemiyorum. Çünkü ben durduk yere alınıyorum ve karşımdakinin amacı büyük ihtimalle bu değildi bile. Özgüven eksikliğinden kaynaklandığına inanıyorum, bunun yanı sıra gerçekten insanları takmamaktan aciz olduğum için belki de

B

Blue_Ocean

Misafir
Selamlar arkadaşlar. Hepinize iyi günler, iyi süreçler dilerim. Benim bir derdim var ve nasıl başa çıkacağımı bilmiyorum
Ben olayın ne kadar önemsiz olduğu veya hatanın bende veya karşısında olduğu fark etmeksizin terslendiğimde, karşı çıkıldığımda o kadar moralimi bozuyorum ki, amaaan bana ne onun ne düşündüğünden demekten acizim. Neden böyleyim, bu sorunumu nasıl aşacağım? Çıldırıyorum çok önemsiz şeyler bile moralimi mahvedebiliyor
Karşı tarafın ne düşündüğünü çok önemsiyorsun. Bende de vardı bir ara özellikle iyiliğini istediğim insanlarda. Kendine şunu hatırlat dostum: Mutlu olmak haklı olmaktan iyidir ve herkesi aynı düşündüremezsin.

Conclude

Satürn Yolcusu
İçime atıp atıp en sonunda son damlanın bardağı taşırmasıyla patladığımı sanmıyorum. Çünkü gerçek bir sorun olduğunda, mesela arkadaşımın bana davranma şeklinden hoşlanmadığımda bundan rahatsız olduğumu belirtebiliyorum vs. Ben daha çok, o küçük sıkıntılarla baş edemiyorum, tamam durum böyle önüme bakayım diyemiyorum. Çünkü ben durduk yere alınıyorum ve karşımdakinin amacı büyük ihtimalle bu değildi bile. Özgüven eksikliğinden kaynaklandığına inanıyorum, bunun yanı sıra gerçekten insanları takmamaktan aciz olduğum için belki de

Dostum nofapta ilerledikçe insana bir umursamazlık hissi geliyor. İnsanları takmamaya başlıyorsun. Sen kendini geliştirmeye nofapte ilerlemeye bak. Göreceksin özgüven sorunu vs. hiçbir sorunun kalmayacak inşallah.

Savascı

Deneyimli Üye
Dostum, bu gibi sorunların nasıl çözüleceğini bilmen o sorunları çözmez.Çünkü bu sorunlar mantıksal problemler değil,duygusal problemlerdir. Bir duygusal problemi çözmek içinde zaman gerekir.Mantığın(düşünen beynin) ve duygusal beyninin birlikte çalışması gerekir. Örneğin kendini kötü hissettiğin zaman aklın bu duygunun kötü birşey olduğunu düşünür ve kendini suçlarsan bu sefer kendini sadece kötü hissettiğin için daha da kötü hissedeceksin.Buna cehennemden geri bildirim döngüsü denir.Bu döngüye girince çıkmak uğraştırır :) Çıkmak için şunu kullanabilirsin; bu kadar kötü hissediyorum peki bu umrumda mı ?
Kısacası kendini anlama ve kendi üstünde empati evresine ihtiyacın var.Her eylemi yapınca oluşan duyguyu anlaman gerekiyor.Duygularınla kavga etmemen gerekiyor.Sonra değer hiyerarşini yeniden inşa etmen gerekiyor. Çünkü değer hiyerarşisi duygusal beynin çalışma sistemidir.Eğer bu sistemde bir değişiklik geliştirirsen , bir zaman sonra hiç kimsenin senin hakkında söylediğini umursamayacaksın. Hatta belkide eskiden bu değeri benimsediğine şaşıracak ve bunu zaman kaybı göreceksin.
Değer hiyerarşiside yaşadığın deneyimlerin tersine bir deneyim yaşamaya başlarsan değişmeye başlar.Bu deneyimin gücü ne kadar güçlüyse değişim o kadar güçlü olur. Unutma bu deneyimde acı çekeceksin, çünkü ıstırap yaşamdan sökülemez bir ipliktir.
Newtonun 2.duygu yasası=Özdeğerimiz zaman içindeki duygularımızın toplamına eşittir(Herşey B*ktan-Mark Manson)
Bu yasada iyi gösteriyor ki özdeğerimiz hissettiklerimizle ilgilidir. Özdeğerimiz içinde buluğundumuz duruma özgüdür. Çevreden olumlu sinyaller gelirse duygusal beynimiz pek tabi bunu olumlu yorumlayacaktır ve aniden özgüvenimiz artacaktır.Eğer çevreden olumsuz sinyaller gelirse özgüven düşmeye başlar. Eğer bu sürekli yaşanırsa duygusal beyin bunu kabul eder ve doğuştan aşağılık olduğumuza inandırır. Bu narsisizm bir türüdür. Genellikle özgüvensizlik geçmişte yaşanmış kötü bir deneyime ya da deneyimlere dayanır. Fakat bu yüzyılda yaşadığımız herkeste görülen özgüvensizlik tamamen farklı bir soruna dayanıyor. Çünkü biz burada yatarken birileri sürekli ilerliyor ve basın-medya-sosyal medya sürekli bunları gözümüze sokuyor, ve kendi önemsizliğimizi,değersizliğimizi pekiştiriyor. Onlar çok önemli işlerini yaparken biz böyle önemsiz işlerde harap olup gidiyoruz.Ne kadar yazık değil mi ? Aslında farkında olmadan bizim gibi olan çoğu insanın değersiz olduğunu da kabul ediyoruz.Sadece o azınlık çok iyi ve diğer herkes değersiz. Bu çağın hastalığı maalesef ki bu :(

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6