Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sabah Erken Kalkmakta Zorlanmak

falanso

Mars Yolcusu
Dostlar öncelikle herkese merhabalar hepinize mutlu günler dilerim. Aranıza yeni katılmış bulunmaktayım ve ilk başlığımı açıyorum. Bu sene lise son sınıf öğrencisiyim ve sınava sayısaldan hazırlanıyorum. Bundan 1 ay önce açık liseye geçtim çünkü daha iyi zaman ayıracağımı biliyordum öylede oldu ve lisemiz aşırı derecede kötü okunulacak türde değildi. Şimdi dostlar sabahları genellikle uyanmakta/kalkmakta aşırı derecede zorluk yaşıyorum. Kendimi kaç defa sabah 06:00/06:30 gibi kalkmaya alıştırmaya çalıştırdım ama hiç bir şekilde yararı olmadı hatta denemeye çalıştığım gün daha da geç uyandım. Alarm beni uyandırıyor ama alarmı kapatıp gözlerimi açmakta aşırı zorlanıyorum uykusuzluk ile de alakası yok o an içimden "neden bu saatte kalkayım 30 dakika daha uyurum bir şey kaybettirmez" deyip 2 saat daha uyuyorum. Üstümdeki örtüyü üstümden bir anda kaldırıp attığım zamanlar oldu ama o an üşüdüğüm için hemen geri örttüm. Bu uyku sorununu gözümde çok büyütmüyorum ama sabah 6 da kalkmak planlarımı düzenli yapmak için daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu konuda tavsiyeleriniz varsa sevinirim.

IHG

Yedek Moderatör
Yardımcı Moderatör
Dostlar öncelikle herkese merhabalar hepinize mutlu günler dilerim. Aranıza yeni katılmış bulunmaktayım ve ilk başlığımı açıyorum. Bu sene lise son sınıf öğrencisiyim ve sınava sayısaldan hazırlanıyorum. Bundan 1 ay önce açık liseye geçtim çünkü daha iyi zaman ayıracağımı biliyordum öylede oldu ve lisemiz aşırı derecede kötü okunulacak türde değildi. Şimdi dostlar sabahları genellikle uyanmakta/kalkmakta aşırı derecede zorluk yaşıyorum. Kendimi kaç defa sabah 06:00/06:30 gibi kalkmaya alıştırmaya çalıştırdım ama hiç bir şekilde yararı olmadı hatta denemeye çalıştığım gün daha da geç uyandım. Alarm beni uyandırıyor ama alarmı kapatıp gözlerimi açmakta aşırı zorlanıyorum uykusuzluk ile de alakası yok o an içimden "neden bu saatte kalkayım 30 dakika daha uyurum bir şey kaybettirmez" deyip 2 saat daha uyuyorum. Üstümdeki örtüyü üstümden bir anda kaldırıp attığım zamanlar oldu ama o an üşüdüğüm için hemen geri örttüm. Bu uyku sorununu gözümde çok büyütmüyorum ama sabah 6 da kalkmak planlarımı düzenli yapmak için daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu konuda tavsiyeleriniz varsa sevinirim.
Öncelikle uykunu düzene sokmalisin bunun için aynı saate yatıp aynı saate kalkman lazım. İlk günler bunu yaparken zorlabilirsin sonra alisacaksin. Ikinci olarak uyku ihtiyacıni belirlemen lazım bu süre 7 ila 8 saat arasinda değişir. Bu süreden fazla uyuma çok uykuda sersemlik yapar. Ucuncu olarak yediğine ictigine dikkat et yatarken abur cubur yeme. Ve şekeri azalt yada tamamen bırak şeker özelikle sıvı içeceklerdeki şekerler insana yorgunluk verir

falanso

Mars Yolcusu
Hocam en geç 11 gibi yatman lazım yatmadan 1 saat öncede mavi ışığa (televizyon,Telefon,bilgisayar) bakma ilk günler zorlanman normaldır alışırsın
Zaten buna alışmaya çalıştığım zamanlar genellikle 10 gibi falan yatmaya çalışıyordum ve uyumadan önce kitap okuyordum veya ders çalışıyordum. Telefon konusuna da gelecek olursak zaten telefonu sadece WhatsApp ve alarm için kullanıyorum, uyumadan alarmı kurup kontrol edip yatıyorum herhalde bunun pek bir zararı olmaz

Richard Winters

🔱
Meydan Okuma Rozeti
Zaten buna alışmaya çalıştığım zamanlar genellikle 10 gibi falan yatmaya çalışıyordum ve uyumadan önce kitap okuyordum veya ders çalışıyordum. Telefon konusuna da gelecek olursak zaten telefonu sadece WhatsApp ve alarm için kullanıyorum, uyumadan alarmı kurup kontrol edip yatıyorum herhalde bunun pek bir zararı olmaz
Hocam o zaman alışman gerekiyor zorlaman lazım kendini kaldırmak için

falanso

Mars Yolcusu
Öncelikle uykunu düzene sokmalisin bunun için aynı saate yatıp aynı saate kalkman lazım. İlk günler bunu yaparken zorlabilirsin sonra alisacaksin. Ikinci olarak uyku ihtiyacıni belirlemen lazım bu süre 7 ila 8 saat arasinda değişir. Bu süreden fazla uyuma çok uykuda sersemlik yapar. Ucuncu olarak yediğine ictigine dikkat et yatarken abur cubur yeme. Ve şekeri azalt yada tamamen bırak şeker özelikle sıvı içeceklerdeki şekerler insana yorgunluk verir
Kaç saat uykunun bana en yararlı olduğunu halen pek anlayabilmiş değilim bazı günler 7 saat yeterken bazı günler 8 saat bile çok az gelebiliyor. Sanırım aynı saatte yatma ve kalkma konusunda sorun yaşıyor olabilirim bazen ödev falan yapıyorum ve çok geç saate kaldığı falan oluyor yada bazen kendime karşı koyamıyorum ders dışı etkinliklerde falan kendimi kaybettiğim zamanlar oluyor ama bu eskisi kadar sık değil. Şeker konusuna gelecek olursak da şekeri sadece sabah çay içerken 2 çay kaşığı kullanıyorum bununda herhalde çok bi zararı olmaz onun dışında kola veya meyve suyu gibi şeylerden uzak duruyorum.

Richard Winters

🔱
Meydan Okuma Rozeti
Evet bende bunu yapmaya çalışıyorum ama o anki kafam o kadar farklı oluyor ki buna karşı koyamıyorum
Hocam ben şöyle yapıyorum sabah 6 da kalkıcaksam 6 ya 6:05 6:10 6:15 6:20 6:30 a alarmlar kuruyorum birini kapatsam diğeri çalıyor bu şekilde uykumuda kaçırıyorum mecbur kalkıyorum güzel etkili bir yöntem

falanso

Mars Yolcusu
Hocam ben şöyle yapıyorum sabah 6 da kalkıcaksam 6 ya 6:05 6:10 6:15 6:20 6:30 a alarmlar kuruyorum birini kapatsam diğeri çalıyor bu şekilde uykumuda kaçırıyorum mecbur kalkıyorum güzel etkili bir yöntem
Evet bunu bir kaç kez denedim ama ya bütün alarmları kapatıp yatıyorum yada artık alarmı duymaz hale geliyorum çok garip

The King

Deneyimli Üye
Başlangıçta birkaç dakikalık bir zorlanma eşiği var. Yani uyandıktan sonra biraz otur, uykulu gözlerle kal. Yatağa kendini atmak isteyeceksin ama birazcık diren o hisse. Güneşi gör. Perdeleri aç, yapabilirsen camını aç oda havalansın. Ama sabretmeye devam et. Kilit nokta yatağa dönmemek. Ne kadar dönmek istersen iste sabretmen gerekiyor. Sonrasında bir kahve koyar dersine başlarsın.

Eff

Yoda
Gece 11.30 da yatağa girmiş ol. Uyuyamazsan dahi telefonu eline alma. Gece yatmadan 1-2 bardak su iç. Sabah kalktığında tuvalete gittikten sonra kendine kahve yap (ben bir tatlı kaşığı atıyorum).
Çalışacağın dersleri ve konuları geceden belirle ve kullanacağın materyaller masanda hazır olsun. Böylelikle odağını derse verirsin. Ne yapacaktım diye düşünmeye değil. Kalktıktan sonra pencereni aç odan havalansın. Çalışırken telefonunun internetini kapat, sesini aç (rahatça duyabileceğin kadar, sonra ulaşamayıp merak etmesinler.) ve farklı bir odaya koy.
Yakınlarından birisi (annen,baban,kardeşin veya arkadaşların) gün içinde sana ulaşmak isterlerse SMS ve arama yoluyla ulaşabilsinler. Bunları yeterli ciddiyetle yaparsan yeterli olur diye düşünüyorum.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6