Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sizce Yüzmeye Mi Yoksa Fitnessa Mı Gitmeliyim?

BaranBen

Yeni Fapstronot
Dostlar selam Ben Baran 15 yaşındayım nofapta şuan ilk gunumdeyim birden fazla başarısız sürecim oldu bende bir spor dalına yazılmaya karar verdim böylece sürecimde daha kolay başarılı olacağımi düşündüm boyum 170 kilom 58 sizce fitness mi yapmalıyım yüzme mi???
Süreç için tavsiyeniz vs varsada alabilirim.
Esenlikler

Yüzmeye gitmen daha iyi olur. Hem yüzme olimpik bir spor ve eğer kendini geliştirirsen milli takıma bile girebilirsin. Ve ayrıca yaşın da genç. Kendini geliştirmen daha kolay ve sağlam olur. Yüzme sporunu ciddi yapacaksan, zaten ağırlık antrenmanları da yaptırıyorlar. Kafana takmana gerek olmaz.

BaranBen

Yeni Fapstronot
Yüzmeye gitmen daha iyi olur. Hem yüzme olimpik bir spor ve eğer kendini geliştirirsen milli takıma bile girebilirsin. Ve ayrıca yaşın da genç. Kendini geliştirmen daha kolay ve sağlam olur. Yüzme sporunu ciddi yapacaksan, zaten ağırlık antrenmanları da yaptırıyorlar. Kafana takmana gerek olmaz.
Sağol üstadım dediklerini dikkate alacağım
Neverfap süreci için tavsiyelerin nelerdir?

SniperTR

Mars Yolcusu
Fitness nankör bir spor,bıraktığında kısa sürede vücudun eski haline döner.Özellikle bodybuildingle uğraşmak istiyorsan için sürekli beslenmek ve takviye almak zorundasın maximum verim alabilmek için.Spor salonuna verdiğin para dışında extra takviyeler için spor salonuna harcadığın paranın iki üç katını harcamak zorunda kalcaksın.Fitness yapmak için belli bir yaşa ihtiyaç yok hayatının her hangi bir zamanında yine yapabilirsin.Lakin bazı spor dalları vardır ki en verimli yıllar genç olunan zamanlardır.Ve bu yıllarda yapılan sporlar kolay kolay unutulmaz.Özellikle esneklik gerektiren bazı sporlar var.Mesala tekvando gibi.Bir adam gençken tekvando yapmayıp ileriki yaşlarda tekvando yapınca hareketleri yaparken çok zorlanıyor.Bacağını zamanında esnetmediği için tekme kaldırmakta zorlanıyor.Yüzmede ne kadar esneklik gerektiriyor bilmiyorum ama çeviklik gerekli eminim.Kazanımları kaybetmemek adına yüzmeyi bırakabilirsin,lakin fitnessda öyle bir lüxün yok affetmez hemen kaslarının büyük kısmı söner.Hayatının en kıymetli zamanlarını yüzme ayırmanı öneriyorum.Yukarıda arkadaşın da dediği gibi madalya almaya kadar yolu var.Bodybuildingde ise derece alanların çoğu steroid kullanma yanlışına düşenler.Eğer zayıfsan kilo almak istiyorsan fitness,bodybuilding diğer türlü gençliğin avantajlarını kullanmak istiyorsan yüzme.

edit: ilk cümlemde vücudun eski haline döner dememden kasıtım atletik ve kaslı görünüm olarak.Ben kilo almak için fitness yapmıştım 10 kilo aldım.Bıraktıktan sonra beslenmeyi bırakmadığım için kilom sabit kaldı lakin kaslarımın çoğu gitti.Lakin pişman değilim amacım zaten kilo almaktı

edit2: Ayrıca fitness spordan öte bir yaşam biçimi.Bu yüzden yüzme yaptığın fitness yapamayacağın anlamıma gelmiyor.Yüzmeye devam ederken haftada 1-2 kere de fitness yapabilirsin

Son düzenleme:

None

Emekli Moderatör
Fitnessa gidersen kas kütlesi olarak çabuk gelişirsin ama sporu bıraktığın anda da çabucak erirsin. Fitness süreklilik isteyen ve masraflı bir spor.Salona aylık 150-200 tl versen ,etidir tavuğudur yulafı pirinci falanı filanı en az 700 tl de yemek masrafın olur,(suplementleri filan katmıyorum bile).Yüzme de de mutlaka beslenme masrafın olur ama fitness kadar olmayacaktır ve fitnessta hırs yapıp zararlı takviyelere yönelmen de mümkün

Yüzmede vücudun daha yavaş ve az gelişse de ,yüzmede elde ettiğin kazanımlar daha kalıcı olur;fitness gibi bırakınca hemen kas kaybetmezsin. Çocukluğunda yüzmeye gitmiş ama yüzmeyi bırakalı uzun zaman olmuş insanlara baktığında omuz genişlik ve yapısından yüzücü olduğunu anlayabilirsin

Ayrıca fitnessin sakatlanma riski ,yüzmeye göre çok daha fazla

Kas kazanmak istiyorum,sürekli yapabilirim ve durumum da buna müsait diyorsan fitness yapabilirsin ama yüzme uzun vadede daha masrafsız ve sağlıklı bir spor

Sağol üstadım dediklerini dikkate alacağım
Neverfap süreci için tavsiyelerin nelerdir?
Süreci bozduğun zaman ve durumları göz önünden geçir ve kendine şu soruları sor:

*Ben hangi zaman aralığında ve hangi durumlarda sürecimi bozuyorum?
*Beni neler tetikliyor?

Bu soruların cevabını bulursan, ne yapmayacağını öğrenmiş olursun.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6