Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sosyal Fobi Ve Üniversite

hasanmertayd

Merkür Yolcusu
Anlaşılan her sorunun için birilerinden yardım istiyorsun. Sosyal fobi ne allah aşkına, çık olum konuş birileriyle. Yapamıyor musun? yapamazsın tabiki önce bir git annenle babanla, varsa kardeşlerinle konuş. Oyun oyna konuş, bir şey sor konuş, yemek tarifi sor mesela. Yemek yapmayı öğretmesini iste, o sırada bol bol soru sor konuş, konuştur.

Biz insanız, neye inanırsan inan istersen makarna tanrısına inan, evrimde insanın öne çıkmasını sağlayan şey iletişimdi, sosyallikti, bilgiyi aktarabilmesiydi. Sosyal fobim var, iletişim kuramıyorum demek 20000bin yıl önceki dağ maymununun senden daha iyi iletişim kuruyor olması demek. Kendine "sosyal fobi" gibi saçma sapan pop. kültür kölesi bir sıfat verirsen tabiki senden çok daha iyi.

Öncelikle kendini popüler başlıklar altında ezmemeni, aptal aptal tanımlamaları kendine tanımlamamanı tavsiye ediyorum. İkincisi her insanın sorunları olabilir ama emin ol çoğu zaman en basit en akla gelen çözüm sonuç getirir çünkü insan basit bir canlıdır. Türkiye'deyiz, Türkiye. Vasatlar ülkesi burası. İşini en iyi yapan bile vasat'ın azıcık üstü. Güven kendine konuş, paylaş, iletişim kur. İletişimi önce yakınlarınla başlatman gerekir. Dışarıda bana gelip böyle sorunlarım var desen çeneni kırarım büyük ihtimal. Psikolog muyum ben? Önce çevrenle sonra içinde bulunduğun ortamlardaki insanlarla iletişimi başlat, geliştir. Bu süreç değil. Bu uygulamalı değil. Bunun tek bir aşaması var. Selam almak, vermek, yani tanışmak.

Konuşmak, sosyalleşmek istiyor ama daha önce x,y,z sebepten yapamadıysan, önce yakınlarınla konuşmaya başla. Sonra onlardan x,y,z için fikirler al. Çünkü yakınların dedikya kötü bir tavsiye vermezler heralde. Sonra psikolog falan sana kalmış. Daha sonra çevreni genişletmeye çalış. Emin ol üniversitede çalı bile olsan selam alıp selam vermeyi biliyorsan arkadaşın olur sosyalleşirsin. İnsanlara bak ve selam ver, al. Kendi deneyimlerimden yola çıkarsam, aptallar dışında senin bu durumunla dalga geçecek insan yok. Sen, sana selam verene ufacık bir selam ver yada yakınlarında olan bir kişiye selam ver emin ol iletişim kurarsın. Erkek grubuyla okeye, batağa git. Oynayamasan bile konuş, öğrenmeye çalış ve eğlen. Eğer sıfırım diyorsan zümre ayırt etme. erkek grubundaki en sap sen ol ama sosyal ol. Sonra gelişirsin, açılırsın.

Kendini korkutma. Ben, sen, o, öbürü, öteki, şu veya bu. Hepimiz aynı bokuz, hepimiz aynı pislik düzende yaşıyoruz. Çevredeki insanlar en az bizim kadar bizim kaygılarımızı, endişelerimizi paylaşıyor. O insanlar en az bizim kadar güçsüz ve en fazla bizim kadar güçlü. Onlar nasıl yapabiliyorsa sen daha fazlasını yapabilirsin.

Umarım kendine güvenir, önce ailen sonra çevren/üni arkadaşların ile iletişim kurabilirsin. Unutma iletişimi selam alıp vermek başlatır; merhaba de, selam de, selamun aleyküm/aleyküm selam de. Karşındakiler senden güçlü, üstün veya aciz değil, eşitsiniz. Seninle alay etmezler, dalga geçmezler, geçeninde çenesine yumruğu koyarsın(Üni dışında .D).
Kuzen; sen sabahları aç karnına testresteron mu, yiyorsun? Nasıl yorum onlar. Açıkcası okuyunca benim böyle bir sorunum yok ama beni bile motive ettin, sağol, bilaader. :))

SirHungry

Yeni Fapstronot
Sosyal fobisi olan insanlar yaşadıklarını yorumlarken, olandan çok daha kötü bir şekilde yorumlar. Bence yapman gereken sosyal bir davranış yaptıktan sonra bunu o an yazman, iyisiyle kötüsüyle çünkü üstünden zaman geçtikten sonra o yaşadığın olayı sanki daha kötüymüş gibi düşünebiliyorsun. O durum bir daha aklına gelince yazdığın yazıları oku bu olanları olduğu gibi yorumlamanı sağlayacaktır. Unutma insan sosyal bir canlı. Bu hepimize doğuştan gelen bir şey. Kendinde olmadığını düşündüğün sosyal yeteneklerin sende de var ve gün içinde muhtemelen çok kez kullanıyorsun . Sadece düşünceni düzeltmeye çalış ve sosyal ortamların biraz üstüne git. Eğer bu dediğin el titremesi gibi semptomlar çoksa psikiyatriye gitmeni öneririm.

Hades

Satürn Yolcusu
Sosyal fobisi olan insanlar yaşadıklarını yorumlarken, olandan çok daha kötü bir şekilde yorumlar. Bence yapman gereken sosyal bir davranış yaptıktan sonra bunu o an yazman, iyisiyle kötüsüyle çünkü üstünden zaman geçtikten sonra o yaşadığın olayı sanki daha kötüymüş gibi düşünebiliyorsun. O durum bir daha aklına gelince yazdığın yazıları oku bu olanları olduğu gibi yorumlamanı sağlayacaktır. Unutma insan sosyal bir canlı. Bu hepimize doğuştan gelen bir şey. Kendinde olmadığını düşündüğün sosyal yeteneklerin sende de var ve gün içinde muhtemelen çok kez kullanıyorsun . Sadece düşünceni düzeltmeye çalış ve sosyal ortamların biraz üstüne git. Eğer bu dediğin el titremesi gibi semptomlar çoksa psikiyatriye gitmeni öneririm.
Tavsiyen için teşekkür ederim. İşe başladıktan sonra bu el titremesi vs belli oranda azaldı. Ama genel iş telefonu çaldığında konuşamam hatta bu yüzden bir kaç kez patronlardan azar yemişiödir. Ama kendi telefonumda tanımadığım biri arasın açarım duymadıysam geri ararım. Ama neden iş telefonu öyle oldu anlamadım. Zaten şu okul vs şeyinden dolayı işten çıktım gitmiyorum hep evdeyim.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6