Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sosyal Kaygı ile Başa Çıkma (Jordan Peterson)

Tough Climber

Emekli Moderatör
1614030461038.png

Diyelim ki sosyal kaygı bozukluğunuz var. Peki, sosyal kaygınız varken ne olur.
Bir partiye gidersiniz ve kalbiniz küt küt atıyordur.
Neden?
Çünkü parti bir “canavardır”.
Peki neden (bir canavardır)?
Zira sizi yargılıyor! Ve sizi egemenlik hiyerarşisinde aşağıya koyuyor.Negatif yargının anlamı budur. Ve bu da sizin cinsel başarınızı etkiliyor.
Bu demek ki kısmen doğanın kendisi tarafından değerlendiriliyorsunuz.Yani o sosyal duruma girdiğinizde, kaosun ejderhası ile yüzyüze geliyorsunuz.

Peki siz ne yapıyorsunuz?
Böyle eğiliyorsunuz, omuzlarınızı düşürüyorsunuz.

Bu da düşük egemenlik (dominance) demek. Ben tehdit değilim duruşu.Bu şekilde hayatta pek bir yol alamasınız ama bir tiranla karşı karşıya geldiğinizde yapılması mantıklı olan şey böyle durmaktır. Eğik durup “ben tehdit değilim (bana saldırma)” sinyali vermek. (Zorba) krala dimdik baktığın anda ölürsün.
“Tehdit değilim, bak öne eğik duruyorum”.
Dışarda bu olurken içinizde ne oluyor?
Sürekli olarak “insanlar benim hakkında ne düşünüyor” diye düşünüyorsunuz.
“Aptal görünüyor muyum?” “Gülünç görünüyor muyum?” “Çok tuhafım.” “Burada olmaktan nefret ediyorum.” “Off, çok terliyim.”
Bunların hepsi içselleştirilmiş. Ve hepsi benliğe odaklı.
Gözler çalışmıyor (dışarı bakmıyorlar).

Peki böyle insanlara ne tavsiye edebilirsiniz?
Kendin hakkında düşünmeyi bırak diyemezsin zira bırakamazlar. Beyaz fil hakkında düşünme dediğinde onu düşünmeye başlarlar. Birine bir şeyi düşünme diyemezsin zira bunu dediğinde bir döngüye kapılıp giderler.Sosyal kaygısı olan insanlara şunu dersin : Diğer insanlara bak! Onlara bak!

Değil mi? Neden?
Çünkü onlara bakarsan ne düşündüklerini görebilirsin.

Eğer sosyalleşmekte gerçekten berbat değilseniz … ki bazı insanlar böyleler yani sosyal yetenekleri sıfır. Bu insanların bir partiye gitmeme sebepleri daha kendilerini nasıl tanıtacaklarını bile bilememeleri. Onlara kimse nasıl davranmaları gerektiğini öğretmemiş. Bu insanlar davranışsal terapi için çok uyun adaylar. Bu adamlara adım adım sosyal kabul için gerekli basamakları gösterebilirsin.

Ama çoğu insan böyle değil. Aslında sosyal kabiliyetleri var. İçe dönük ve yüksek kaygıya sahip insanlar olsalar bile biri ile yüz yüze konuşabilirler.
Neden?
Zira yüz yüze konuşmada o insana bakarlar.

Bir gruba konuşurken yapmanız gereken şeylerden biri de bu. Asla insanlara konuşmayın! “İnsanlar” (soyut bir şey), gerçekte insanlar diye bir şey yok. Bireylere konuşun. Ve onlar size tüm grubu yansıtırlar. (Belli bir anda) bir kişiye bakarsın ve baktığın kişi sana grubun düşüncesini yansıtır.

Kendinizi dışarda birine odakladığınızda ilginizi dışarı odaklıyorsunuz. İlginizi dışarı itmek için gözlerinizi kullanın.Çevrenizi izlemeye başlarsanız tüm otomatik mekanizmalar devreye girerler.
Ve tuhaf görünmeyi bırakırsınız. Zira konuşurken yere bakıyorsam sizin ne yapacağınızı bilemem ve konuşma parça parça olur. Bir parça çalarken yanlış notalara basmak gibi.

Bu yüzden birçok mitolojide göz piramidin üstündedir. Tüm egemenlik hiyerarşilerinde kazanmanı sağlayan şey “gözdür”. Dikkatini dışarda olana ver. Bu kritik bir problem.Mısırlıların Horusa tapmasının nedeni bu. Horus’un Sirus’u kurtarabilmesi de bu nedenle: dikkat verebilme kabiliyeti.

En çok neye dikkat edersiniz?
Beyninizin sol lobunun anormallik diye işaretlediği şeye. Bu sizin dikkatinizi çeker. “Bu işte bir terslik var” gibi, “ona bakmıyorum”.
YANLIŞ!

Asıl bakman gereken şey o! Yolunda gitmeyen şey. Ona bakman lazım.
Tamam bu sizi yiyebilecek korkunç canavar olabilir ama aynı zamanda tüm ihtiyacınız olan bilgiler de orada.

Örneğin bu nedenle düşmanlarınızla tartışmak önemlidir. Zira onlar size sizin bilmediğiniz şeyler söyleyeceklerdir. Ve bu da harika bir şey zira siz onları bilmiyorsanız o kadar da zeki değilsiniz, değil mi?

Bazen istemediğin yerlere gidersin ama bilmen gereken şey oradadır. Düşmanın sana neden aptalın teki olduğunu söyler … Tabii gerçek olmayan bir sürü şey de söyleyecektir. Ama tek bir doğru söylese yeter. “Teşekkürler adamım, sayende şimdi bunu görebildiğime göre bunu düzeltmek için çalışabilirim. (Sayende) bunu daha fazla taşımak zorunda değilim.”Bu nedenle korkunç canavar aynı zamanda altının sahibidir. O, size duymak istemediğiniz mesajı ileten kişidir.

Tamam bu zor. Çok zor. Ama zor olması önemli değil. Hayat zordur.

Kaynak: -problemi yaşayan arkadaşlar kaynağın yorumlarını incelemeli-

Moderatörün son düzenlenenleri:

Targetlock

Deneyimli Üye
Bu adamın videoları çeviri ekibi tarafından çevrilmelidir.

Tiran :

1. siyasal erki zorla ele geçiren ve onu kötüye kullanan kimse.

2. 3.
    sıfat
    MEC.
    acımasız, gaddar, despot (kimse).

Son düzenleme:

Tough Climber

Emekli Moderatör
Şahsen genetik olduğunu düşünmüyorum genetikten kastımız şu olsa olur' yıllardır dedelerimiz böyle bir insan olunca onların yetiştirdikleride kendilerine benzedi' yani sonradan oluşan bir rahatsızlık bence ayrıca bir kişi direk korkusunun üstüne gisemez bu sıkıntıdaysa nasıl ki bir boksör maça çıkmadan önce eldivenini ve dişliğini takıyor bize de o lazım daha sonra ringe çıkıp rakibi Muhammed Ali gibi devirmek
Evet kesinlikle , ama diğer psikolojik problemlerde genetik faktörü de var.

Apraksi

Yeni Fapstronot
Gençler sosyal kaygınız vesaire neden var neden korkuyorsunuz 16 yaşındayım motor sürüyorum kırmızı ışıkta adam pencereyi açıyo nasılsın başkan diyorum sohbet başlıyor 1 dk konuşuyoruz sonra görüşürüz dikkat et diyorum böyle markete giderken kimden neden utanıyorsunuzki yani ne yapacaklar biriyle konuşunca rezil olacağınızı mı düşüyorsunuz ben fap yaptıgım zaman kızlarla konuşuyordum normal sokaktaki kızlarla da konuşuyorum tanımadıkları halde yani sebep ne?

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
neverfapturkiye.com
Gençler sosyal kaygınız vesaire neden var neden korkuyorsunuz 16 yaşındayım motor sürüyorum kırmızı ışıkta adam pencereyi açıyo nasılsın başkan diyorum sohbet başlıyor 1 dk konuşuyoruz sonra görüşürüz dikkat et diyorum böyle markete giderken kimden neden utanıyorsunuzki yani ne yapacaklar biriyle konuşunca rezil olacağınızı mı düşüyorsunuz ben fap yaptıgım zaman kızlarla konuşuyordum normal sokaktaki kızlarla da konuşuyorum tanımadıkları halde yani sebep ne?
Büyüme şekli ve bir sürü etken var. Baskı altında büyüyen insanlar gergin, heyecanlı olabiliyor. Hayat şartları diyelim ama bu yenemeyecekleri anlamına gelmiyor.

Apraksi

Yeni Fapstronot
Mesela benim ilkokul hocam defterimi yere atardı hep bu nasıl yazı diye hatırladığım kadarıyla bunu tek bana yapıyordu ve bir keresinde istiklal marşında ne yapmamalıyız sorusunu ne yapmalıyız anlamışım soruyu yanlış yapmışım bunu tüm sınıfın içinde beni azarlar şekilde yüzüme vurmuştu daha ilkokuldaymışım bak soruya kadar hatırlıyorum ve tabi diğer birçok olay bende etkili oldu neyse hakkım yine de helal olsun olan olmuş:(
Başkan kusura bakma şimdi halinizden anladım

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6