Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Spor Için Sorular

İradeavcısı

Jüpiter Yolcusu
Süreciniz güzel geçiyordur inşallah
Evime ayarlanabilir dambıl ve halter seti almıştım (demir döküm değil 2 dambıl çubuğu ve bir halter barı var ayarlanabilir) yalan olmasın kesin söyleyemem 1 yıl falan oldu
En çok sorun yaşadığım konu programlar oldu kaç set kaç tekrar hangi kas gibi
Uygulama indirdim ya beni tatmin etmedi ya da ben güvenemedim
5×5 birleşik hareketler falan deniyorum ordada yapamıyorum nasıl olacak vs.
Şu uzun süreç içerisinde saymadım ama bayağı bırakıp geri döndüğüm oldu ağırlık kaldırma sporuna
Bodybuilding sporunu yapan varsa tavsiyeniz önerebileceğiniz birşey program vs. Varmı önerilerinizi bekliyor olacağım?

Targetlock

Deneyimli Üye
Spor salonlarının pandemi sebebiyle düzensiz açılıp kapanması büyük bir sorun. Evde de sağlam home gym kurmak 10k dan başlıyor.
Dumbell ile bar ile çalışma yapılabilir fakat sınırlıdır.
Benim tavsiyem calisthenics e başlaman yönündedir.
Mekan konusunda büyük rahatlık sağlar. Parklarda evde falan da rahatlıkla yapılır.
Sağlam kuvvet kazandırır.
Calisthenics programları için yasir asirov un olması lazım emin değilim üzerinde goril resmi olan street workout isimli uygulamada iyi programlar var
Bu programlar madbarz isimli bir uygulamadan alıntı. Madbarz ücretli.
Chris Heria isimli bir sporcu var. Kendisi youtubeda da aktiftir. THENX isimli uygulaması da mevcuttur. İçinde ücretsiz programlar da mevcut.
Türkiyede de Sercan Ulusoyun youtube kanalına bakmanı öneririm. Kendisinin sitesi de mevcuttur. Programlarını o da ücretli yapıyor. Lakin youtubeda da aktif.

Bunların yanında calisthenics Antik Yunan ve Roma zamanlarından beri kullanılan günümüzde de askeri birliklerin ve polis akademisinde de kullanılan bir spordur. Sağlam kuvvet kazancı sağlar. Kas geliştirmek mümkündür. Calisthenics in yanında sağlam beslenirsen gayet memnun kalırsın.
Pull up, Dips , Push up varyasyonları , Muscle up , Pull up varyasyonları, Squat varyasyonları gibi hareketler ile hipertrofiyi sağlarken Plank varyasyonları , Planche , Handstand , Front Lever gibi kuvvete bağlı dayanıklılık hareketlerini de içerir. Spor salonuna gitmeye gerek yoktur. Salona vereceğin parayı beslenmene verebilirsin. Bugü 3 aylık salon üyeliği erine sağlam bir protein tozu alırsın en basitinden.

Targetlock

Deneyimli Üye
Birkaç calisthenics sporcusu sayayım. Bunların youtube kanallarında , app ya da sitelerinde programlar , vloglardan da iyi şeyler biriktirirsin.

Dejan Stipke
Osvaldo Lugones
Maxim Trukhonovets
Vitaly Feschuk
Vadim Oleynik
Chris Heria
Andrea Larosa
Filippo Pici
Austin Dunham
Jay Tela
Uzoma Obilor
Sercan Ulusoy
Mustafa Yıldırım
İsmail Berk Çavuşoğlu

Bu listedeki sporcular benim başarılı bulduklarım. Aklıma gelmeyenler vardır. Bu listedekilerin bazıları hibrit antrenman da yapar. Çoğunu incelersen programlarından da faydalanırsın.

Hades

Satürn Yolcusu
Spor salonlarının pandemi sebebiyle düzensiz açılıp kapanması büyük bir sorun. Evde de sağlam home gym kurmak 10k dan başlıyor.
Mekan konusunda büyük rahatlık sağlar. Parklarda evde falan da rahatlıkla yapılır.
Calisthenics programları için yasir asirov un olması lazım emin değilim üzerinde goril resmi olan street workout isimli uygulamada iyi programlar var
Chris Heria isimli bir sporcu var. Kendisi youtubeda da aktiftir. THENX isimli uygulaması da mevcuttur. İçinde ücretsiz programlar da mevcut.
Türkiyede de Sercan Ulusoyun youtube kanalına bakmanı öneririm. Kendisinin sitesi de mevcuttur. Programlarını o da ücretli yapıyor. Lakin youtubeda da aktif.

Bunların yanında calisthenics Antik Yunan ve Roma zamanlarından beri kullanılan günümüzde de askeri birliklerin ve polis akademisinde de kullanılan bir spordur. Sağlam kuvvet kazancı sağlar. Kas geliştirmek mümkündür. Calisthenics in yanında sağlam beslenirsen gayet memnun kalırsın.
Pull up, Dips , Push up varyasyonları , Muscle up , Pull up varyasyonları, Squat varyasyonları gibi hareketler ile hipertrofiyi sağlarken Plank varyasyonları , Planche , Handstand , Front Lever gibi kuvvete bağlı dayanıklılık hareketlerini de içerir. Spor salonuna gitmeye gerek yoktur. Salona vereceğin parayı beslenmene verebilirsin. Bugü 3 aylık salon üyeliği erine sağlam bir protein tozu alırsın en basitinden.
Ben thenics kullanıyorum diğerlerinden iyi mi bu sence?

Walter Bishop

Jüpiter Yolcusu
Yeni başlayan birisiysen bu programı öneririm, yeni başlayanlar için oldukça zorlayıcı ama aynı zamanda hareketleri kolay.

Yeni başlayan birisiysen 3 set yapman gerekir çünkü kas hafızanın gelişmesi gerekir, aynı zamanda yapacağın hareketleri öğrenmen en az 1 ayını alacaktır çünkü dumbell serbest ağırlık olduğu için sen fark etmesen de ilk 2-3 haftaya kadar bazı hareketleri yanlış yapacaksın. Başladığın programı en az 2 ay yapmanı öneririm zaten ilk 1. Ayın hareketleri öğrenmen ve kas hafızanın gelişmesiyle geçecek.

Tekrar sayısına gelecek olursak ise her kas bölgesinin ayrı tekrar sayısı vardır, yapcağın harekete göre araştırıp öğrenmeni öneririm.

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
neverfapturkiye.com
Multivitamin takviyesi ile -eğer beslenmen iyi değilse- evde de çok sağlam işler yapabilirsin. Vücut ağırlığı bir süre sonra etkisini kaybedecektir. Statik beklemeler gibi şeylerle durumunu aktif halde tutacaksın.

İradeavcısı

Jüpiter Yolcusu

Calisthenics e bir aralar merakım vardı calisthenicsle fit bir vücut olabilir ama ben ağırlık daha mantıklı geliyor kaslı bir görünüm var kafamda

İradeavcısı

Jüpiter Yolcusu

Calisthenics ve bodybuilding sporunu aynı anda yaparsam nasıl olur ?
Çalışma süreleri vs. Farkli calisthenics kuvvet odaklı saatlik antrenman olabiliyor ama bodybuildingde kas geliştirme önemli yıkım olabilir mi

Targetlock

Deneyimli Üye
Çalışma süreleri vs. Farkli calisthenics kuvvet odaklı saatlik antrenman olabiliyor ama bodybuildingde kas geliştirme önemli yıkım olabilir mi
Dejan Stipke hibrit antrenman yapar. Bak bakalım beğenecek misin?
Ayrıca kendimden örnek vereyim fitness yaptığım dönemde salonda 5 6 barfiks çeken ama hacimli görünen insanlar vardı. 10 barfiks çekmekte zorlanıyorlardı ama vücutları iyi görünüyordu.
Calisthenicste de kas geliştirilebilir. Bu konu benim de kafamı kurcalamıştı.
Sağlam beslenme + ağırlık artışı ya da tekrar set sayılarının artışı + yeterli dinlenme ile yaparsın. Ayrıca aynı anda da yapailirsin. Hibrit antrenmanlar da geliştirir.
Ağırlık altına gireceğin günde squat bench deadlift gibi ana hareketlerini güçlendirmek de hoş bir seçenektir.

Aynı anda belki yapabilirsin. Ama beslenme düzenini çok iyi ayarlaman gerekir. Belki de bir günde iki kişinin yiyebileceği miktarda yemek yemen gerekebilir.

Targetlock

Deneyimli Üye
Multivitamin takviyesi ile -eğer beslenmen iyi değilse- evde de çok sağlam işler yapabilirsin. Vücut ağırlığı bir süre sonra etkisini kaybedecektir. Statik beklemeler gibi şeylerle durumunu aktif halde tutacaksın.
Bu entrye de katılıyorum. Statik beklemeler de işe yarar.
Ayrıca polisler ve askerler de vücut ağırlığıyla çalışırlar genelde.

masuaku

Venüs Yolcusu
Ayarlanabilir dambıl ve halter var bende, youtubede ALFA kanalında evde full body var 20 dklık, başlangıç için iyidir. 1-2 haftada iyice alıştım, tavsiye ederim

Captain Flint

Ay Yolcusu
Güray hocanın muazzam programını önermeden geçemeyeceğim. 4 günlük programla çok iyi gelişim kaydetmiştim. videosunu da izlemeyi ihmal etme açıklamalar önemli. drive dan rahatlıkla indirebilirsin... orta seviye bir programdır bu arada temelin yoksa 5x5, ardından 3x5 gibi programlar ile kendine güç temeli oluşturmazsan kas kazanımını unutabilirsin dostum..

LossZetass

Yeni Fapstronot
Süreciniz güzel geçiyordur inşallah
Evime ayarlanabilir dambıl ve halter seti almıştım (demir döküm değil 2 dambıl çubuğu ve bir halter barı var ayarlanabilir) yalan olmasın kesin söyleyemem 1 yıl falan oldu
En çok sorun yaşadığım konu programlar oldu kaç set kaç tekrar hangi kas gibi
Uygulama indirdim ya beni tatmin etmedi ya da ben güvenemedim
5×5 birleşik hareketler falan deniyorum ordada yapamıyorum nasıl olacak vs.
Şu uzun süreç içerisinde saymadım ama bayağı bırakıp geri döndüğüm oldu ağırlık kaldırma sporuna
Bodybuilding sporunu yapan varsa tavsiyeniz önerebileceğiniz birşey program vs. Varmı önerilerinizi bekliyor olacağım?

Güray hocanın muazzam programını önermeden geçemeyeceğim. 4 günlük programla çok iyi gelişim kaydetmiştim. videosunu da izlemeyi ihmal etme açıklamalar önemli. drive dan rahatlıkla indirebilirsin... orta seviye bir programdır bu arada temelin yoksa 5x5, ardından 3x5 gibi programlar ile kendine güç temeli oluşturmazsan kas kazanımını unutabilirsin dostum..
Millibi sporcu olaraktan hocamın dediği bi söz var ve sürekli uyguladığımız. 4 set × yorululana kadar( tekrar) bu şekilde çalıştım faydalarını gördüm. Birde en profesyonel en harikulade programı aramaya gerek yok.zamanla zaten buluyorsun o yüzden bir yerden başlayıp sürekli hâle getirmek lazım spor yapmayı diye düşünüyorum

Captain Flint

Ay Yolcusu
Millibi sporcu olaraktan hocamın dediği bi söz var ve sürekli uyguladığımız. 4 set × yorululana kadar( tekrar) bu şekilde çalıştım faydalarını gördüm. Birde en profesyonel en harikulade programı aramaya gerek yok.zamanla zaten buluyorsun o yüzden bir yerden başlayıp sürekli hâle getirmek lazım spor yapmayı diye düşünüyorum
Bende lisanslı sporcuyum senin kadar ilerletemedim malesef :) ama tam tersine programsız olarak hipertrofinin zor olduğunu düşünüyorum. 4x yorulana kadar 20 kg ile 30-35 tekrar örneğin bench yapan bi insanla 4*6/12 100 kg bench press çalışan bi insanın kas kazanımı aynı olmayacaktır. progressive overload şartıyla failure'a gitmek(yormaktan bahsetmiyorum) ve ağırlık arttırmak, ağırlık yoksa tekrar arttırmak en mantıklısı. kası yormak tükenişe gitmek demek değildir. kasları çok hızlı laktik asit salgılayan bi insan 10-15 tekrar ile fail olduğunu zannedip işi orada kesebilir. ama ağırlık yalan söylemez. gelişiyorsan artar, gelişmiyorsan düşer veyahut sabit kalır. Bu yüzden tekrar sayıları gelişim takibi için, gerekse hedefe yönelik çalışma için çok önemli bana kalırsa. en kısa süre/max gelişim için iyi program aranmalı. Çok uzun oldu fakat şunu da belirteyim yorulana kadar mantığında haftada 3 gün full body yapan bir sporcu 1 er gün aralıklarla sırtını-bacağını vs. tükenişe götürürse muhtemelen 2. günde ve 3. günde de aynı şeyi yaparsa yerinde sayar. RPE(RIR) ayarını korumak için tekrar sayısı her türlü şart. Tabi ilaçlıysa işler değişir :)

LossZetass

Yeni Fapstronot
Bende lisanslı sporcuyum senin kadar ilerletemedim malesef :) ama tam tersine programsız olarak hipertrofinin zor olduğunu düşünüyorum. 4x yorulana kadar 20 kg ile 30-35 tekrar örneğin bench yapan bi insanla 4*6/12 100 kg bench press çalışan bi insanın kas kazanımı aynı olmayacaktır. progressive overload şartıyla failure'a gitmek(yormaktan bahsetmiyorum) ve ağırlık arttırmak, ağırlık yoksa tekrar arttırmak en mantıklısı. kası yormak tükenişe gitmek demek değildir. kasları çok hızlı laktik asit salgılayan bi insan 10-15 tekrar ile fail olduğunu zannedip işi orada kesebilir. ama ağırlık yalan söylemez. gelişiyorsan artar, gelişmiyorsan düşer veyahut sabit kalır. Bu yüzden tekrar sayıları gelişim takibi için, gerekse hedefe yönelik çalışma için çok önemli bana kalırsa. en kısa süre/max gelişim için iyi program aranmalı. Çok uzun oldu fakat şunu da belirteyim yorulana kadar mantığında haftada 3 gün full body yapan bir sporcu 1 er gün aralıklarla sırtını-bacağını vs. tükenişe götürürse muhtemelen 2. günde ve 3. günde de aynı şeyi yaparsa yerinde sayar. RPE(RIR) ayarını korumak için tekrar sayısı her türlü şart. Tabi ilaçlıysa işler değişir :)
Doğru söylüyorsun ben yaptığım spor odaklı olarak konuştum. Yaptığım sporda yer yer dayanıklılık, güç ve hız gerekli. Body için biraz yanlış olabilir. Judoyla ilgileniyorum. Müsabaka sonrası ölü dönem dediğimiz zaman "güç" antremanlari yaparız az tekrar çok ağırlık. Müsabakalara yakin zamanda ise "hız" çalışması yaparız çok tekrar az ağırlık. Genel olarakda dayanıklılık üzerime çalışırız. Body için yanlış bilgi vermiş olabilirim. Spor diyince aklıma hiç body gelmedi , judo geliyo ve ona yönelik çalışmalar geliyor :)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6