Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Süpergüç Dediğimiz Olay Aslında Akışa Geçmek Olabilir Mi?

hasanmertayd

Merkür Yolcusu
David Burns’ün kitabında bununla ilgili bir efsane anlatılır. Tibet efsanesi mi ne. Öldükten sonra karanlık bir yerde uyanıyorsun. Dalga dalga önüne canavarlar çıkıyor. Gölgelerde karşına çıkıyor. Eğer kaçarsan hemen rahatlıyorsun ve kurtuluyorsun. Ama tekrar önüne bu sefer daha büyüğü çıkıyor. Kaçıyorsun kurtuluyorsun sonra daha büyüğü. Ama kalıp canavara direnmezsen, öylece teslim olursam ve yüzleşirsen korkularını yeniyorsun ve canavar küçülüyor. Buradaki başarına göre daha iyi ya da kötü bir pozisyona reenkarne oluyorsun.
Çok iyi bir benzetme zaten tibet kültürüne hayranlığım var, bu uyarlamada benziyor.

hasanmertayd

Merkür Yolcusu
Hocam meditasyona bakışın ne, faydası var mı sence?
Hocam benim vermiş olduğum bu teknik zaten bir meditasyon çeşiti :) En çok bilinen nefese odaklanma meditasyon ve düşünceler ortaya çıkınca düşüncelere odaklanıp müdahale etmeme meeitasyonu en çok bilinen olanlar, benim dediğim eylemdeyse düşünce veya duygu çıkıyor ortaya farkına varıyoruz ve serbest bırakıyoruz.

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Hocam benim vermiş olduğum bu teknik zaten bir meditasyon çeşiti :) En çok bilinen nefese odaklanma meditasyon ve düşünceler ortaya çıkınca düşüncelere odaklanıp müdahale etmeme meeitasyonu en çok bilinen olanlar, benim dediğim eylemdeyse düşünce veya duygu çıkıyor ortaya farkına varıyoruz ve serbest bırakıyoruz.
Hocam her gün nefese odaklanan meditasyon yapsak faydası olur mu? Ben bi ara yaptım faydası oldu mu olmadı mı anlamadım. Ama kriz anında değil normal anlarda yaptım düzenli olarak. Belki bu da fark ediyordur bilmiyorum.

Meditasyonda farklı şeyler de var. Mesela demiştimya arzunu nerende hissediyorsun onu gözlemle falan. Buna dürtü sörfü deniyor. Rahatlamaya çalışmıyorsun sadece izliyorsun. Bunu kriz anında yaptım işe yaramamıştı.

hasanmertayd

Merkür Yolcusu
Hocam her gün nefese odaklanan meditasyon yapsak faydası olur mu? Ben bi ara yaptım faydası oldu mu olmadı mı anlamadım. Ama kriz anında değil normal anlarda yaptım düzenli olarak. Belki bu da fark ediyordur bilmiyorum.
Nefes meditasyonunun işlevide aynı seni bulunduğun duruma odaklanmakdan kednine odaklanmaya yönlendiriyor bu senin tercihin yapmak istersen tabiki yaparsın ama benim verdiğim teknikde bir meditasyon çeşidi ve çok etkili geliştirilebilir nasıl istersen(Bilinçli olarak odaklanmak) bu her şey olabilir bunu yaptığın zaman meditasyon yapıyorsun, teknikler çok benim verdiğim teknik bende başarılı olmuş bir teknik diğer teknikler de denenebilir farkındalığımız ve diğer yeteneklerimiz bir anda gelişmiyecek ama sen bu konu üzerine ne kadar çalışırsan o kadar gelişecek bu işde en önemli silahlar sabır sukunet ve sakin olmak geçiyor, meeitasyon yaptıkca zaten bu yeteneklerde gelişiyor yavaş yavaş.

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Nefes meditasyonunun işlevide aynı seni bulunduğun duruma odaklanmakdan kednine odaklanmaya yönlendiriyor bu senin tercihin yapmak istersen tabiki yaparsın ama benim verdiğim teknikde bir meditasyon çeşidi ve çok etkili geliştirilebilir nasıl istersen(Bilinçli olarak odaklanmak) bu her şey olabilir bunu yaptığın zaman meditasyon yapıyorsun, teknikler çok benim verdiğim teknik bende başarılı olmuş bir teknik diğer teknikler de denenebilir farkındalığımız ve diğer yeteneklerimiz bir anda gelişmiyecek ama sen bu konu üzerine ne kadar çalışırsan o kadar gelişecek bu işde en önemli silahlar sabır sukunet ve sakin olmak geçiyor, meeitasyon yaptıkca zaten bu yeteneklerde gelişiyor yavaş yavaş.
Sizin teknik kriz anında yapmak üzerine ama ben nefesi kriz anında yapmamıştım, belki de zor anlarda yapmak gerekiyordur. Sabah 10 öğlen 10 akşam 10 dakika yapıyordum, kriz anı değildi planlıydı.

hasanmertayd

Merkür Yolcusu
Sizin teknik kriz anında yapmak üzerine ama ben nefesi kriz anında yapmamıştım, belki de zor anlarda yapmak gerekiyordur. Sabah 10 öğlen 10 akşam 10 dakika yapıyordum, kriz anı değildi planlıydı.
Benim dediğim her an için geçerli düşünmeye başlayınca, geleceği tahmin etmeye başladığında, korktuğun veya sinirlendiğin zaman veya zevk arzusunu bastıracağın zaman kendini rahatlama tekniği, nefes meditasyonunuda her ana uyarlayabilirsin, şu durumda önemli sorgulama, yargılama, eleştirme gibi düşünce boyutlarıda serbest bırakmak, istediğin yöntemi deneyebilirsin, dostum :)

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Benim dediğim her an için geçerli düşünmeye başlayınca, geleceği tahmin etmeye başladığında, korktuğun veya sinirlendiğin zaman veya zevk arzusunu bastıracağın zaman kendini rahatlama tekniği, nefes meditasyonunuda her ana uyarlayabilirsin, şu durumda önemli sorgulama, yargılama, eleştirme gibi düşünce boyutlarıda serbest bırakmak, istediğin yöntemi deneyebilirsin, dostum :)
Ben nefesi yapmıştım ama bir faydası olduysa da ben farketmedim. Videoda bir adam anlatıyor göbek deliğimizin 5cm aşağısında hara bölgesi var. Nefes alışverişi orada hissetmeye çalışıyoruz, bunu denedim. Hiçbir korku kalmaz diyordu.2-3 ay da yaptım.

Mustafaa

Yeni Üye
Hocam ilk başta bu yeteneğini geliştir stres düzeyin baya bi azalsın ve bu eylem ile stresi nasıl yöneteciğini anladığın zaman inan bana sigarayı bıraktığında ki o gelen hisler seni hiç rahatsız etmeyecek bende 12 yıl sigara kullandım ve bıraktım
Dostum paylaştığın bu kaliteli yazı için çok teşekkür ederim. Bu yazı öyle bir zamanda karşıma çıktı ki ilaç gibi geldi,dün farkettim saç kıran olmuşum, tek sebebi varmış stres. Doktor gittim doktor stresten uzak dur diye muhteşem ötesi bir tavsiye verdi,ama nasıl yapacağımı söylemedi ,sadece güldüm. Hayatımdaki olumsuzluklar ve bağımlılıkları bırakırken yaşanan zor dönemler işleri iyice çığrından çıkardı,tabiki hayatta tek sorunları olan ben değilim, stresimi kontröl edemez bir haldeydim meditasyon demedim pek başarılı olamadim, senin yöntemim bana daha mantıklı geldi. Bu konu hakkında tecrübelerin, kitap önerilerin videolarla daha kapsamlı bir yazı hazırlayıp forumda paylaşırsan minnettar olurum.

cvehileyle

Jüpiter Yolcusu
Dostum paylaştığın bu kaliteli yazı için çok teşekkür ederim. Bu yazı öyle bir zamanda karşıma çıktı ki ilaç gibi geldi,dün farkettim saç kıran olmuşum, tek sebebi varmış stres. Doktor gittim doktor stresten uzak dur diye muhteşem ötesi bir tavsiye verdi,ama nasıl yapacağımı söylemedi ,sadece güldüm. Hayatımdaki olumsuzluklar ve bağımlılıkları bırakırken yaşanan zor dönemler işleri iyice çığrından çıkardı,tabiki hayatta tek sorunları olan ben değilim, stresimi kontröl edemez bir haldeydim meditasyon demedim pek başarılı olamadim, senin yöntemim bana daha mantıklı geldi. Bu konu hakkında tecrübelerin, kitap önerilerin videolarla daha kapsamlı bir yazı hazırlayıp forumda paylaşırsan minnettar olurum.
Kaygıda mesela üzerine gidin derler, streste pek sökmüyor sanırım o ?

hasanmertayd

Merkür Yolcusu
Çok teşekkür ederim değerli düşüncen için kardeşim bu konu altına yorumlar yaptım, cevaplar yazdım, onları tek tek okursan çok yardımcı olur, zaten stresle alakalı bir durumu çözüyoruz başta sen bu konu içindeki tüm cevap ve yorumları oku, extra olarak kafana bir şey takılırsa sor yardımcı olurum.

Mustafaa

Yeni Üye
Çok teşekkür ederim değerli düşüncen için kardeşim bu konu altına yorumlar yaptım, cevaplar yazdım, onları tek tek okursan çok yardımcı olur, zaten stresle alakalı bir durumu çözüyoruz başta sen bu konu içindeki tüm cevap ve yorumları oku, extra olarak kafana bir şey takılırsa sor yardımcı olurum.
Eyvallah kardeşim çok saol sitresi durduramazsam saç kıran tadavisi bir işe yaramayacak.

hasanmertayd

Merkür Yolcusu
Herkese selamlar, hayatım boyunca anksiyete den müzdaripdim ve depresyon ve çok stres li hayat çözüm sadece ön beyini gevşek bırakmakmış keşke daha öncesinden keşfetseymişim.

Arkadaşlar her türlü sürecinizde başarılar dilerim, şeker ve pmo bağımlılığıma tekrar dönüyorum, her ne yaparsam yapayım, pişman olmuyacağımı biliyorum artık kendi özgürlüğümün anahtarını buldum sizlere de hayatanızda başarılar dilerim.

G

gordon

Misafir
şeker ve pmo bağımlılığıma tekrar dönüyorum
Yenilgiyi kabulleniyorsun yani? Resmen kontrolü iradenden alıp bağımlılıklara bırakıyorum demenin açık bir itirafıdır bu. İnan çok pişman olursun.
kendi özgürlüğümün anahtarını buldum sizlere de hayatanızda başarılar dilerim
Sana İrade Terbiyesi kitabından kaydettiğim bir sözle cevabını vereyim:
Burada, tartışmada kritik bir noktaya gelmiş bulunuyoruz. Bize söylenene göre iradenin yanında arzu olmadığı takdirde zayıf dürtülerin güçlü arzular üzerinde hâkimiyet kurabilmesi gayet mümkündür ki bu durum da bu dürtüleri arzu zannedebiliriz. Eğer ki bir öğrencinin içinde çalışma arzusu yoksa kesinlikle çalışmayacaktır. Burada karşımıza Kalvinizmin kaderciliğinden daha acımasız bir yaklaşım çıkmaktadır. Kalvinistlere göre kaderinde cehenneme gitmek olanlar bunu bilmezler ve daima cennete gideceklerini umut ederler. Fakat öğrencimiz, vicdanını yokladığında içinde istek olmadığını fark ettiği gibi azimli olmadığını da fark edince göstereceği her türlü çabanın beyhude olacağı sonucuna vararak ümitsizliğe kapılır ve bu defteri kapatır.
Sorunu şöyle özetleyebiliriz: Daha iyisini elde etmeyi ya istiyorumdur ya da istemiyorumdur. Eğer istemiyorsam çabalarım zaten boşunadır. Fakat arzularımdan sorumlu tutulamayacağıma göre, üzerimdeki nimetler benim tercihim olmadığından tevekkülden ziyade kaderciliğe sürüklenmiş olurum. Yalnız bunu kabul etmekle aslında görünenden çok daha fazlasını kabul etmiş oluyorum, zira gelişme arzusu ne kadar zayıf olsa da uygun vasıtalarla beslendiği takdirde güçlenebilir ve en nihayetinde de yılmaz bir azme dönüşebilir. Fakat bunun için insanın içinde küçücük bile olsa arzu bulunması gerekir. Eğer o da yoksa elinizden bir şey gelmez. Bunu tamamıyla kabul ediyoruz ve inanıyoruz ki, özgürlüğün tek bir eylemle elde edilebileceğine inananlar, kişinin kendini geliştirme ihtimalini yalnızca tek bir karara bağlamamayı tercih edeceklerdir. Zor bir işi gönülsüzce yapmak ya da o işin sonunda elde edilecek şeyi istememek, insanın başarılı olma ihtimalini ortadan kaldırır. Başarılı olmak için insanın önce işini sevmesi, istemesi gerekir. Fakat bir kez daha hatırlatalım ki, öğrenciler ya isteklidir ya da isteksizdirler. Eğer istek sizlerse geçmiş olsun diyelim, çünkü baştan kaybettiler. Buradaki çelişki şudur: Evet, istek gereklidir; EĞER ÖZGÜR OLMA ARZUSU YOKSA ÖZGÜRLÜK DİYE BİR ŞEY OLMAZ! Fakat bu tarz bir kaderciliğin öngördüğü mümkün olan yalnızca sınırlı sayıda insan içindir ve hür iradenin en ateşli savunucuları bile bu kişilerin oldukça bahtsız olduğu kanaatindedir.

Fakat tüm tecrübelerimiz düşüncenin nasıl aciz olduğunu doğruluyor. Alkoliklerin durumunu örnek vermeye bile gerek yok aslında. İçki içmenin ne gibi sonuçları olacağını gayet iyi bilirler ama ilk hezeyanlar gelene kadar durumu hissederek yaşamazlar; o an geldiğinde artık çok geçtir. Demek ki, tehlikeleri hissetmeksizin gelecekteki tehlikeleri bilmek tek başına bir şey ifade etmiyor. Sonunda felaket gelip çatınca, "Ah, bilebilseydik," derler. Halbuki bilmiyor değillerdi. Biliyorlardı ama hissedemiyorlardı ve bu yüzden bilgileri onları harekete geçirmek için yeterli olmuyordu. Mesele irade olunca eyleme geçmeyen bilginin bir kıymeti de yoktur maalesef.

hasanmertayd

Merkür Yolcusu
Yenilgiyi kabulleniyorsun yani? Resmen kontrolü iradenden alıp bağımlılıklara bırakıyorum demenin açık bir itirafıdır bu. İnan çok pişman olursun.

Sana İrade Terbiyesi kitabından kaydettiğim bir sözle cevabını vereyim:
Değerli düşüncelerin için çok teşekkür ederim, tekrardan nofapa başlıyorum, kısa süreli relaps 10 günlük sürecimde çok fazla enkaza uğramadan döndüm tekrar yoluma teşekkürler tekrar dan

hasanmertayd

Merkür Yolcusu
Süreç içinde rahat ve stressiz olmak süreci en iyi kontrol edilebilir hale getiriyor fakat bir dengesi var, ben aşırı rahat olduğum için sürecim gitti, gerçi 10 günlükdü ama olsun, neyse ki 2 saat sonra hemen tekrar sürecime döndüm.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6