Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Süreçte tüm dopamin kaynaklarını kesmek doğru mu?

Kilit Nokta

Yeni Fapstronot
Yıllardır pmo ile mücadele ediyorum sanırım denemediğim yöntem kalmadı ve hala kurtulmuş değilim ( ancak kurtulmak adına hala ümidimi kesmiş değilim.)
Bu uzun süren mücadeleden doğruluğu tartışılabilir bir çok analizde bulundum bunlardan bazıları;
1- Dopamin krizinde dopamin arayışında olmak yani dopamin peşinden koşmak kişiyi bağımlılığa yani pmoya yöneltir.
Çünkü o dopamin krizini dopaminsel olarak tamamen dindircek şey yalnızca o bağımlılıktır.
2- Moral ve Disiplin süreç için olmazsa olmaz iki temel gerekliliktir. Bu yüzden moralinizi bozacak müzik, video, konuşma, vb herneyse uzak durmak gerek.
Aynı şekilde aşırı şımarıklığa karşıda disiplinide elden bırakmamak gerek.

Bundan önce daha bir çok analizde bulundum ancak doğruluna en çok emin olduğum bu iki maddedir.

Asıl konuya gelirsek: Pmoyu kesmekle beraber tüm dopamin kaynaklarınıda kesmek doğru mudur?
Çünkü az denemede bulunmuş olsamda bu tür davranışta takıntılarımın iyice artığını görüyorum ve takıntılar artıncada pmoya kaçıyorum
Tüm dopamin kaynaklar derken neyi kastediyorum?
Elbetteki yemek yok içmek hiç birşey yok demiyorum.
Örneğin hem pmo bağımlısı hemde oyun bağımlısı birinin aynı anda iki dopamin kaynağınıda bırakması doğru mu?
Ya da sigara bağımlısıdır ve ikisini bırkması doğru mu hatta bunlarla beraber şeker müzik gibi diğer kaynaklarında bırakması doğru mu?

Son düzenleme:

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
neverfapturkiye.com
Bağımlılık her ne olursa olsun bırakman lazım.(kötüyse tabii) Beynini az dopamin veren işlere maruz bırakırsan zaman geçtikten sonra onlardan zevk almaya başlayacaksın. Sana tavsiyem sırayla bırakmak değil tamamen bırakmak. Çünkü birini bitiriyorsun diğerine yükleniyorsun.

Mavimsi

Ay Yolcusu
Bende çok ağır oldu önce pmo bıraktım sonra oyunu azalta azalta 2 haftada kestim daha sonra 3. 4. Haftada azalta azalta şekeri kestim ama şeker yerine kuruyemiş meyve kesin tüketmekk lazım. Bi yandan sporda yap. Bu sonradan soğuk duşa basladım.

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Uzun süredir Nofap yapmaya çalışıyorsan, şartlar müsaitse ; artık Hard moddan Monk moda geçiş yapabilirsin. Ancak Monk mod kolay değildir. Bağımlılıkları, tüm alışılan kolay hazlı dopaminleri kesmek, sürece sadık kalmak çok zorlayacaktır. Aslında tatil yapmak veya köy yerlerinde (akraba olabilir) Monk moda başlamak için çok iyi fırsatlardır.

Ben tüm bağımlılıkları aynı anda bırakmak yerine sırayla bırakılması veya azaltarak bırakılması taraftarıyım. Yani Pmoyu, sigarayı veya oyunu kesersin, kontrollü şekilde müziğe, sosyal medyaya devam edersin. Ya da azaltarak kontrollü şekilde bırakırsın. Yerlerine sen karar ver.
Aksi halde beyin dopaminsizlikten, ani değişimden dolayı sürünüyor. Bu benim fikrim herkesin görüşü farklı olabilir.

Son düzenleme:

Tough Climber

Emekli Moderatör
Dostum hepsini birden kesmen hem senin için çok zorlu olacak ve büyük ihtimalle başarısızlık ile sonuçlacaktır. Bağımlılığı bırakmada tekil olarak bırakıp diğerlerini de ardından bırakmak daha mantıklı olmakla beraber daha da kolay olacaktır. Sadece tek bir (sigara,pmo vs.)bağımlılığı bırakırken azaltmak yerine komple kesmek gerekir .

Ciks

Mezun
Bu konu aslında çok önemli. Bu mesele iyi dengelenmezse relapse kaçınılmaz oluyor. Sonra insan diyor ki: "Yahu her şeyi yaptım, ne güzel ilerliyordum, neden birden relapse oldum ki?"...

Bunu ben Nofap'taki 2. senemden sonra tam olarak farkettim ve süreçlerimin uzamasına yardımcı oldu.

Burda ilk önce alt ve üst limiti belirlemek ve bu ikisi arasında dengede durmak gerekiyor. Sınırdan kastım insanın dayanma sınırı. Bu sınırı insanın kendi mevcut gücü (iradesi) belirleyebildiği gibi çevresel etmenler de bu gücün mevcut durumunu değiştiren önemli bir etmen. Dopamin azaldıkça ibre yukarı doğru çıkar ve kişi bu dopamin azlığının ortaya çıkardığı duygusal dalgalanmalara dayanamayarak ego boşalmasıyla relapse olabilir. Tam tersinde ise yani dopamin fazlalığında ise ibre aşağı iner ve kişi rehavete kapılarak yine relapse olur.

Bu noktada kişinin kendi sınırlarını bilmesi önemli bir etken. Örnek vermek gerekirse, senin alt limitin 3; üst limitin ise 10... Sen ibreyi bu sınır içerisinde aşağılarda tutarsan yani atıyorum 5'de tutarsan gelişimin ve üst limit yükseltme ivmen azalacaktır. Ama yine de oralarda güvende olursun. Ama mesela 8'de tutarsan gelişimin daha çok olacaktır. 9'da gelişim daha da hızlı olur ama 10'a yaklaştığın için risk faktörü artar.

Biraz daha açık konuşmak gerekirse. Sen pmo'yu kestin ibre mesela 3'ten 6 ya fırlar, sigarayı kestin oldu 7, her gün kitap okudun oldu 8, sonra dedin ki arkadaşlarımla bir buluşup muhabbet edeyim, bir çay içeyim veya parkta ormanda yürüyüşe çıkayım dinleneyim, abi ibre geri 6 ya iner, sonra şekeri de kestin, uykuyu azalttın hiç boş durmuyosun.. İbre çıktı 9'a... Ondan sonra birisi sana ters bi laf etti, moralini bozdu, ibre fırladı mı 12'ye... O zaman gelsin po'lar gitsin mast.'lar.

Yani dopamini ne kadar kesersen kardır. Ama üst limitini bilip onu zorlamak ama o limiti geçmemek gerek.

Umarım meramımı anlatabilmişimdir.

Kilit Nokta

Yeni Fapstronot
Bu konu aslında çok önemli. Bu mesele iyi dengelenmezse relapse kaçınılmaz oluyor. Sonra insan diyor ki: "Yahu her şeyi yaptım, ne güzel ilerliyordum, neden birden relapse oldum ki?"...

Bunu ben Nofap'taki 2. senemden sonra tam olarak farkettim ve süreçlerimin uzamasına yardımcı oldu.

Burda ilk önce alt ve üst limiti belirlemek ve bu ikisi arasında dengede durmak gerekiyor. Sınırdan kastım insanın dayanma sınırı. Bu sınırı insanın kendi mevcut gücü (iradesi) belirleyebildiği gibi çevresel etmenler de bu gücün mevcut durumunu değiştiren önemli bir etmen. Dopamin azaldıkça ibre yukarı doğru çıkar ve kişi bu dopamin azlığının ortaya çıkardığı duygusal dalgalanmalara dayanamayarak ego boşalmasıyla relapse olabilir. Tam tersinde ise yani dopamin fazlalığında ise ibre aşağı iner ve kişi rehavete kapılarak yine relapse olur.

Bu noktada kişinin kendi sınırlarını bilmesi önemli bir etken. Örnek vermek gerekirse, senin alt limitin 3; üst limitin ise 10... Sen ibreyi bu sınır içerisinde aşağılarda tutarsan yani atıyorum 5'de tutarsan gelişimin ve üst limit yükseltme ivmen azalacaktır. Ama yine de oralarda güvende olursun. Ama mesela 8'de tutarsan gelişimin daha çok olacaktır. 9'da gelişim daha da hızlı olur ama 10'a yaklaştığın için risk faktörü artar.

Biraz daha açık konuşmak gerekirse. Sen pmo'yu kestin ibre mesela 3'ten 6 ya fırlar, sigarayı kestin oldu 7, her gün kitap okudun oldu 8, sonra dedin ki arkadaşlarımla bir buluşup muhabbet edeyim, bir çay içeyim veya parkta ormanda yürüyüşe çıkayım dinleneyim, abi ibre geri 6 ya iner, sonra şekeri de kestin, uykuyu azalttın hiç boş durmuyosun.. İbre çıktı 9'a... Ondan sonra birisi sana ters bi laf etti, moralini bozdu, ibre fırladı mı 12'ye... O zaman gelsin po'lar gitsin mast.'lar.

Yani dopamini ne kadar kesersen kardır. Ama üst limitini bilip onu zorlamak ama o limiti geçmemek gerek.

Umarım meramımı anlatabilmişimdir.
Konuyu çok güzel anlamış ve cevaplamışsın teşekkür ederim. Cevabın doğruluğundan şüphem yok çünkü insan da şu evren gibi denge üzerine kuruludur ve insana düşen o dengeyi bozmamasıdır.

promanskins

Mars Yolcusu
Sigara da PMO tarzı, beyinde aşırı dopamin salgılatan bir madde. Yani bence ikisini de bırakırsan daha kârlı olursun. Ben bundan 2 sene önce aynı anda hem PMO, hem şeker, hem sigarayı bırakmaya çalışıyordum. Ondan sonra diyordum ki bari sigarayı içeyim diğer ikisini bırakırım, sonra diyordum hadi sadece şeker ve PMO olsun önce sigarayı bırakayım felan yani garip bir durumun içinde kalıyordum. Eğer iki bağımlılığıda aynı anda bırakırken yaşayacağın o zorluğa katlanabileceksen kes gitsin kaynakları. Ben sigarayı bıraktığım dönem şeker ve PMO yapıyordum, şimdi sigarayı bırakalı 1 seneyi geçtim artık PMO'yu bırakmaya çalışıyorum, bundan sonraki sene şekeri bırakırım artık :D

crazyvolkan12

Yeni Fapstronot
dostum dilediğin yöntemi deneyebilirsin, yalnız seni strese sokacak yöntemlerden uzak dur. eğer bu yöntemi uygulayarak strese giriyorsan bu demek oluyor ki uyguladığın yöntem sana göre değil. süreci en çok strese girdiğimiz vakitler bozuyoruz bu yüzden dikkatli olman da fayda var.

isxo

Jüpiter Yolcusu
Aslında tüm dopamin kaynakları demek doğru değil. Hayatımızı sürdürmek için yine dopamine ihtiyacımız var. Daha doğru soru şu olmalıydı. Sağlıksız dopamin kaynaklarını kesmeli miyiz? Evet kesmeliyiz ama nasil. Öyle kolay birsey değil ki. Öyle olsa burda ne işimiz var. Bence yavaş yavaş kesmek mantıklı. Yoksa yesilcam filmlerindeki eroin bağımlıları gibi oluruz. Yani 2-3 gün dişimizi sıkar yine süreci bozarız. Burda önemli olan bir nokta daha var. O kaynağı kestik ama yerine ne koyduk? Yani başka aktiviteler eklemeliyiz. Ne bileyim dizi izlemek, film izlemek, spor yapmak, kitap okumak gibi. Bunların sayesinde hem az da olsa yine dopamin salgılanır hemde zamanımızı güzel birseyle değerlendirmiş oluruz.

Kilit Nokta

Yeni Fapstronot
Sigara da PMO tarzı, beyinde aşırı dopamin salgılatan bir madde. Yani bence ikisini de bırakırsan daha kârlı olursun. Ben bundan 2 sene önce aynı anda hem PMO, hem şeker, hem sigarayı bırakmaya çalışıyordum. Ondan sonra diyordum ki bari sigarayı içeyim diğer ikisini bırakırım, sonra diyordum hadi sadece şeker ve PMO olsun önce sigarayı bırakayım felan yani garip bir durumun içinde kalıyordum. Eğer iki bağımlılığıda aynı anda bırakırken yaşayacağın o zorluğa katlanabileceksen kes gitsin kaynakları. Ben sigarayı bıraktığım dönem şeker ve PMO yapıyordum, şimdi sigarayı bırakalı 1 seneyi geçtim artık PMO'yu bırakmaya çalışıyorum, bundan sonraki sene şekeri bırakırım artık :D
mesele kârlı olmak değil mesele süreci sürdürebilmekte, çünkü süreci sürdüremedikten sonra kar diye bir şey ortada kalmıyor tekrar başa dönmüş oluyorsun.
Yani elbetteki zararlı olan şeker,pmo,sigara ve pek faydası olmayan oyun gibi dopamin kaynaklarını aynı anda bırakmak mükemmel olur ama gerçek şu ki bu gerçekten çok zorlu oluyor.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6