Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Sürekli Relapse olmanızın sebebi bu olabilir

surec

Merkür Yolcusu
Merhaba arkadaşlar 3 yıldır neverfap'in içindeyim. Bundan 5 ay önce 90 günlük sürecimi bozdum, sonra süreçlerim 20 10 7 5 3 2 günlere düştü hatta günde 5-6 lara kadar indi.

Arkadaşlar ben bunun nedenini bugün tam olarak fark ettim. Bundan 5 ay önceki uzun süreli süreçlerimde hep neverfapı araştırır neverfap akademi videolarının hepsini izlemeye çalışır, düzenli olarak kendime bunu vurgulardım. Fakat şu son 5 ayda kendimi hep "ben bunların hepsini zaten biliyorum kaç kere 90'ları gördüm bunları izlememe gerek yok" gibisinden avutuyordum. Kriz geldiğinde bu bilgiler tekrar edilmediğinden takibe değer görmediğimden veya unutulduğunda kriz anından Pmo yapma düşüncesine pek argüman gösteremedim ve bu beni çok kötü bir hale getirdi. Ancak zararın neresinden dönersek kardır. Okumalarınızı, verilen tavsiyeleri, motivasyonları düzenli şekilde okuyun, Pmo yapmamanız gerektiğini kendinize sürekli hatırlatın. Burası zaten bunu canlı tutan bir yer ancak yine de ben size de bunu tavsiye ediyorum. Biraz kısa oldu ama umarım anlatabilmişimdir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

UltraInstinct

Yeni Üye
Acaba zamanını iyi değerlendiremiyor olabilir misin ? Belki de süreci bozmanın sebebi budur. Mesela ben normalde çalışıyorum ama haftasonu tatil olduğu için çok fazla zaman kalıyor yasak da olduğu için haliyle evden çıkamıyorum. Ben de sabah 6 da kalkıp kahvaltı yapıyorum sonra evi temizliyorum yeni yemek, tatlı tarifleri deniyorum kitap okuyorum böyle akşam ediyorum. Bunları yapmasam zamanımı düzgün harcayamam ve boş bir anımda relapseye sürüklenebilirim

surec

Merkür Yolcusu
Hocam aynen zaman yonetimi cok onemli bir faktor
Acaba zamanını iyi değerlendiremiyor olabilir misin ? Belki de süreci bozmanın sebebi budur. Mesela ben normalde çalışıyorum ama haftasonu tatil olduğu için çok fazla zaman kalıyor yasak da olduğu için haliyle evden çıkamıyorum. Ben de sabah 6 da kalkıp kahvaltı yapıyorum sonra evi temizliyorum yeni yemek, tatlı tarifleri deniyorum kitap okuyorum böyle akşam ediyorum. Bunları yapmasam zamanımı düzgün harcayamam ve boş bir anımda relapseye sürüklenebilirim

mavi

Hakikat yolcusu
Çok önemli bir konuya değinmişsin. Ben forum sitesini takip etmeyi bıraktıktan sonra 45 günlük süreci bozdum.

Kendimlebaşbaşa

Yeni Fapstronot
Bir çok kişi de bana şu konuda katılır ki kriz anı geldiğinde ezberlediğimiz bilgilerin bir önemi olmuyor. Tüm argümanlar karşısında pmo yapmak daha çekici görünüyor. Tam anlamıyla bu anda aptallaşıp hayvana dönüşüyoruz. Alkolü bırakmakla alakalı kitap yazmış Jack Trimpey bu şeyi canavar adlandırıyor. Ona göre bu biz değiliz, bağımlılığın kişiselleşmesi olan canavar. Canavar o yerine ben kişi zamirini kullanıyor ve dolayısıyla madde kullanmak isteyenin biz olduğumuzu düşünmemize sebep oluyor. Bunun easypeasy'den farkı ne diyecekseniz, farkı şu ki easypeasy yönteminde odak büyük canavarda (beyin yıkama); büyük canavar ortadan kaldırıldıktan sonra küçük canavar (dopamin bağımlılığı), raison d'être (varolma sebebi) kalmadığı için yavaş yavaş yok olmaya başlıyor. Jack Trimpey'in yöntemi olan AVRT ise odağa küçük canavarı alıyor. Buna göre küçük canavarı biz yerine o kişi zamiri ile tanımlarsak ilüzyonlardan kurtuluruz ve kendimizi kandırmayı bırakırız. Çünkü bunu yapmayı isteyen biz değiliz, isteseydik yapmak istiyorum derdik. Hem istemiyorum deyip hem yapmak çelişkili bir davranış. Bu davranışı tekrarlamamızın sebebi ise bağımlılığımızı kişiliğimizin parçası sanmak.

DisiplinUstası

Ay Yolcusu
Benim de bahsetmek istediğim bir şey var arkadaşlar. Büyük canavarı yok etmek veya doğmasını engellemek sürekli olarak arkadaşın dediği gibi neverfap bilgilerini güncel tutmak sürekli hatırlamak ile ilgili. Burada dikkat edilmesi gereken büyük canavarı yok etsek bile küçük canavar da hafife alınmaması gereken bir sorun. Çünkü ne kadar bilgi bilirsen bil beyne çok yüksek seviyede dopamin veren bir olay bu. Ayrıca vücut bunu yıllardır süregelen bağımlılık dolayısıyla üreme isteğiyle de karıştırdığından irade yöntemi metodunu da kesinlikle rafa kaldırmamak gerekiyor. Eğer ben büyük canavarı yendim, artık zevk almadığımı bu illetin bana hiçbir haz vermediğini biliyorum derseniz ve farkettirmeden gelen krizlere dikkat etmez o kısımlarda irade metodunu da yardımcı olarak kullanmazsanız yine patlarsınız. O yüzden hayatı disiplinize etmek, ilk başlarda flatline ve krizlerin farkında olmak, ne kadar bilgi bilirsen bil bunları geleceğini bilmek önemli. Herkese başarılar.

DisiplinUstası

Ay Yolcusu
Bir çok kişi de bana şu konuda katılır ki kriz anı geldiğinde ezberlediğimiz bilgilerin bir önemi olmuyor. Tüm argümanlar karşısında pmo yapmak daha çekici görünüyor. Tam anlamıyla bu anda aptallaşıp hayvana dönüşüyoruz. Alkolü bırakmakla alakalı kitap yazmış Jack Trimpey bu şeyi canavar adlandırıyor. Ona göre bu biz değiliz, bağımlılığın kişiselleşmesi olan canavar. Canavar o yerine ben kişi zamirini kullanıyor ve dolayısıyla madde kullanmak isteyenin biz olduğumuzu düşünmemize sebep oluyor. Bunun easypeasy'den farkı ne diyecekseniz, farkı şu ki easypeasy yönteminde odak büyük canavarda (beyin yıkama); büyük canavar ortadan kaldırıldıktan sonra küçük canavar (dopamin bağımlılığı), raison d'être (varolma sebebi) kalmadığı için yavaş yavaş yok olmaya başlıyor. Jack Trimpey'in yöntemi olan AVRT ise odağa küçük canavarı alıyor. Buna göre küçük canavarı biz yerine o kişi zamiri ile tanımlarsak ilüzyonlardan kurtuluruz ve kendimizi kandırmayı bırakırız. Çünkü bunu yapmayı isteyen biz değiliz, isteseydik yapmak istiyorum derdik. Hem istemiyorum deyip hem yapmak çelişkili bir davranış. Bu davranışı tekrarlamamızın sebebi ise bağımlılığımızı kişiliğimizin parçası sanmak.
çok güzel yazmışsın usta eline sağlık.

Kendimlebaşbaşa

Yeni Fapstronot
Ayrıca vücut bunu yıllardır süregelen bağımlılık dolayısıyla üreme isteğiyle de karıştırdığından irade yöntemi metodunu da kesinlikle rafa kaldırmamak gerekiyor.
Burası çok önemli. Pmo bağımlılığından başka hiç bir bağımlılık türünü doğal bir ihtiyaç ve davranışla ilişkilendirmiyor beyin; ne alkol bağımlılığı, ne nikotin, ne uyuşturucu, ne kadar ciddiye alamasam da, oyun bağımlılığı da buna dahil. Bunların hiç biri doğal bir ihtiyaca benzemiyor. Bunlar yapıldığında beyin bunları hiç bir şeye benzetmiyor. Bunların geri çekilme sancıları aslında pmo'nunki gibi olmuyor. Pmo yapmayı bıraktığımızda beyin bir anda günde 2-3 kere ve ya her gün 1 bir kere çiftleşmekten 0 kere çiftleşmeye indiğimizi düşünüp paniğe giriyor. Bana kalırsa eğer bu sorun olmasa pmo bırakmak aşırı kolay olur. Metamfetamin gibi hardcore uyuşturucunun geri çekilme sancıları 2 haftaya geçiyor, bu böyleyse pmo sancıları daha hızlı geçmeli, ki easypeasy yazarı bunun böyle olduğunu sık sık belirtiyor. Ben easypeasy, AVRT ve stoacılığın, her gün talihsiz bir olay olma ihtimalini düşünüp buna karşı kendini psikolojik olarak hazırlama yöntemlerini birleştiriyorum. Geri çekilme sancılarının bitimine kadar uyanık olmak lazım.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6