Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Uyku Düzeni Hakkında

Kemal K.

Mars Yolcusu
Selamlar, hemen konuya giriş yapmak istiyorum. Seneye üniversite sınavına gireceğim ondan dolayı şimdiden çalışmaya başladım. Erken kalkıp gün içinde yapmam gerekenleri (ders konuları) daha hızlı halletmek istiyorum. Ama 00:30 civarlarında yatmama rağmen 10:00 civarlarında zar zor kalkıyorum. Günlük 9.30 saat uyku gerçekten çok fazla. 00:00'da uyuyup 08:00 gibi kalkma hedefim var. Okullar uzun süredir kapalı olduğu için uyku düzenim biraz bozuldu, Nasıl günde 8 saat uyuyup zinde olabilirim? Bir ara yaptım 00:00'da yatıp 08:00'de kalkıyordum fakat öğlen olunca bir yorgunluk çöküyordu üstüme. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

A

AdAstra

Misafir
Benim bu konu hakkinda yazim vardi. Onu okuyabilirsin.

umutcan

Yeni Fapstronot
Öncelikle vitaminlerini kontrol ettir özellikle b vitaminin eksik olabilir, eğer bunlar normalse zamanla alışırsın zaten uykuyu aramazsın 8 saat gayet yeterli bir süre uyku için

Luxx

Merkür Yolcusu
Saat gece 23.00 ila 02.00 arası uykunun en verimli zamanlarıdır.Uyku saatini buna göre yeniden düzenlemeni öneririm

myigitdemir05

Merkür Yolcusu
Dostum ben de hazırlanıyorum sınava ama ne zaman uyanırsam o zaman çalışıyorum. Gayette kendim için yeterli buluyorum. Senin hedef harp okuluydu demi?

LossZetass

Yeni Fapstronot
Selamlar, hemen konuya giriş yapmak istiyorum. Seneye üniversite sınavına gireceğim ondan dolayı şimdiden çalışmaya başladım. Erken kalkıp gün içinde yapmam gerekenleri (ders konuları) daha hızlı halletmek istiyorum. Ama 00:30 civarlarında yatmama rağmen 10:00 civarlarında zar zor kalkıyorum. Günlük 9.30 saat uyku gerçekten çok fazla. 00:00'da uyuyup 08:00 gibi kalkma hedefim var. Okullar uzun süredir kapalı olduğu için uyku düzenim biraz bozuldu, Nasıl günde 8 saat uyuyup zinde olabilirim? Bir ara yaptım 00:00'da yatıp 08:00'de kalkıyordum fakat öğlen olunca bir yorgunluk çöküyordu üstüme. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Dostum bir amacın olmazsa , yapmak zorunda olduğun bir eylem olmassa düzelmiyor.uyku öyle bir şey ki yattıkça yatıyorsun, arttıkça artıyor... Zamanın kıymetini bilmek lazım. Abdülfettah ebi guttemin bir kitabı var "Zamanin kiymeti" diye okursan yararı olabilir diye düşünüyorum.

Kemal K.

Mars Yolcusu
Dostum bir amacın olmazsa , yapmak zorunda olduğun bir eylem olmassa düzelmiyor.uyku öyle bir şey ki yattıkça yatıyorsun, arttıkça artıyor... Zamanın kıymetini bilmek lazım. Abdülfettah ebi guttemin bir kitabı var "Zamanin kiymeti" diye okursan yararı olabilir diye düşünüyorum.
teşekkürler ama çok pahalı kitap şuan alamam

Savascı

Deneyimli Üye
Uyku düzeni hakkında bildiğim birkaç faydalı bilgi var dostum .Bunları istersen uygulayabilirsin;
1-saat 23:00-05:00 melatonin en verimli zamanlarıdır.National geograpic dergsinin 2018 ağustos sayısındaki 50-87 sayfaları arasındaki yazıyıda okuyabilirsin.67. sayfadaki infografik durumu daha da iyi anlatıyor.
2- Mavi ışıktan kaçmalısın çünkü mavi ışık, geceleri bizim en riskli şeylerden birisidir.Çünkü mavi ışık yayan araçları kullandığımız sürece beynimiz gündüz sanıyor. Bu da vücudun dinlenmesi gereken yerde daha fazla enerji harcamanasına neden oluyor.Tavsiyem saat 19-20 civarı tüm teknolojik cihazlardan uzaklaşman.
3- Kafeinden uyumaya yakın uzak kalmak gerekiyor. Kafein, vucüdun uyanık kalmasını sağlayan bir kimyasal. Uyanmak için çok güzel bir şey fakat uyumak için bir engel. Bu yüzden yatmadan önce 6 saat önce çay ve kahve tüketmemelisin. Çünkü kafeinin etkisi 6 saat kadar sürüyor.
Başka kaynaklar;

The King

Deneyimli Üye
Benim de öyle. Yani vücudun ortalama 9-10 saat uyku istiyorsa bu konuda yapabileceğin tek şey belli bir düzene girene kadar vücuduna bunu vermek. Sonra belli bir düzen içinde 5’er dakika geriye çekerek azaltabilirsin. Şimdi direkt 8 saat uyumaya başlarsan 1 hafta sonra gene 10-11 saat uyuyacağın günler geri gelir. Ayrıca uzun nofap sürelerinde uyku saati kısalıyor bunu da söylemek gerek.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6