Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Youtube ile İlgili Bir Dertleşme

• Konuyu başlatan Blue_Ocean
  • Başlangıç tarihi
B

Blue_Ocean

Misafir
Merhaba arkadaşlar, bugün canımı sıkan bazı durumlar oldu. Dün akşamdan itibaren bir diziye merak sardım. Dizi Türk yapımı ve Youtube üzerinden yayınlanıyordu. Düşük bütçe ile yapılmasına rağmen biden fazla ödül aldığını ve konusunun ilgi çekici olduğunu öğrenince ilgimi çekti. Derken diziyi izlemeye başladım ve dün gece uyumadan başladığım diziyi bu akşam bitirmiştim. Derken dizinin sonundan tatmin olmamıştım ve pişman oldum. Daha sonra düşünmeye koyuldum ve telefonda çok fazla vakit harcadığımı fark ettim. Bunun üzerine içime döndüm ve düşünmeye başladım. Dikkatimin bu kadar dağılması ve sosyal medyanın hayatımıza girmesi, internet olmasına rağmen başarının artacağına daha çok düşmesi gibi düşünceler aklıma gelmeye başladı. Üniversitenin sonlarında İnstagram hesabımı kapatmıştım ve iki sene hiç giriş yapmamıştım. O zamanları düşününce ne kadar güzel geçmişti. Kimlerin gerçek dostum olduğunu ve ne kadar çok gerçek insanla sosyalleştiğimi fark ettim. Ama Youtube için hiç bunu düşünmemiştim. Çünkü yararlı videolar vardı ücretsiz kurslar vardı. Hem eğlenceli komikli videolar vardı. Ne zararı olabilirdi ki? Fakat zamanla şunu fark ettim. Bu uygulamalar benim dikkatimi bölük pörçük ediyordu. Amacı beni bilgilendirmekten çok reklamlar vasıtasıyla para kazanmaktı. Youtuber'ların amacı bilgi vermek iyiliği altında olsa bile çok fazla saçma ve tabiri caizse videonun tutma durumunu düşünmek için yaptığını düşünmeye başladım. Ayrıca insan psikolojimiz öyle bir noktaya gelmiş ki kendimizi yetersiz hissetmemize sebep olmuştu. Örneğin aklıma gelen bir tane yazayım " Kendini geliştirmenin 10 Yolu". Düşünüyorum ya ben bugüne kadar kendimi geliştirmiyor muydum? Kitap okuyorum orada kendini geliştirmenin yollarını anlatıyor acaba bir şey mi atladım? Bu videoyu izlemezsem ve bir şeyi atlarsam kendimi geliştiremez mi olurum? Gibi düşünceler aklıma gelmeye başladı. Sosyal medya insanı kıyaslamaya sebep oluyor ya. Vallahi öyle bir şey var ve bu sadece İnstagram'daki hayatlarla ilgili değilmiş ve Youtube'taki bilgilendirici konularla da alakalıymış. Kendinden emin olduğun bir konuda bile seni şüpheye düşürüyormuş. Bilgi alıp almadığıma dikkat ettim. Daha sonra izle dolu ama benimle ilgili gibi ama aynı zamanda değil gibi. Ayrıca Youtube'un öneriler kısmına bakınca benim aradığım şey o değil ama bana onu izlemek için sunuyor. Amacı benim daha fazla uygulamada bulundurmak, beni düşündüğü falan yok. Dolayısıyla şu kanıya vardım: Ne kadar bilgilendirici olursa olsun o video bana iyilik yapacağına beni şüpheye düşürüyor, özgüvenimi kötü etkiliyor. Dikkatimi paramparça yapıyor ve beni kendisine bağımlı etmeye çalışıyor. Ayrıca beni düşündüğü yok, düşündüğü sadece beni uygulamada tutmak. O yüzden 90 gün boyunca Nofap ile Youtube'a da girmeyeceğim. Sonuçları merak ediyorum. Bakalım 90 gün boyunca Youtube hayatımdan çıkınca bir eksikliğini hissedecek miyim? Beni daha mı başarılı yapacak yoksa daha başarısız mı? Gerçekten bunu öğrenmek istiyorum. içimden bir ses dikkatimi ve özgüvenimi yeniden kazanacağım için Pmo'yu bırakmama da faydası olacağını söylüyor. İki tane link bırakmak istiyorum. Bu iki link bu kararı vermemde çok önemli rol oynadı.

None

Emekli Moderatör
Youtube a 90 gün girmemen en iyisi ama eğitim vs durumlar için girmen gerekebilir öyle bir durumda da youtube izleme ve arama geçmişini kapat sadece eğitim vs yararlı kanallara abone ol diğerlerini abonelikten çıkar youtube algoritması sana çok daha az gereksiz içerik sunacaktır

Conclude

Satürn Yolcusu
Dostum denedim zamanında ama degişen bir şey olmadı. Uygulamaya bilgisayardan girsem bile bana yine zarar vereceğini düşünüyorum. Bakalım, belki de hayırlısı budur. Hayatımızda ne kadar gerekli olup olmadığını anlarım.

Dostum şunu önereyim o zaman: öncelikle adb yoluyla cihazındaki bütün uygulamaları devre dışı bırakıyorsun. Youtube chrome play store dahil. Youtube kullanman gerekirse de pc den kullan. Chrome dftube eklentisini ekle. Ana sayfa önerilerini yandaki önerileri vs. devre dışı bırakıyor İstersen yorumları bile kapatıyor. Sadece arama motoru gibi kullanıyorsun youtube ı. İlla mobilde youtube kullanmak istiyorum dersende Newpipe adlı uygulamayı deneyebilirsin. Onda da önerilen videoları vs. devre dışı bırakıp kullanabilirsin. Tabi bilinçli olmak da önemli. Yoksa her türlü engeli aşabilirsin.

B

Blue_Ocean

Misafir
Dostum şunu önereyim o zaman: öncelikle adb yoluyla cihazındaki bütün uygulamaları devre dışı bırakıyorsun. Youtube chrome play store dahil. Youtube kullanman gerekirse de pc den kullan. Chrome dftube eklentisini ekle. Ana sayfa önerilerini yandaki önerileri vs. devre dışı bırakıyor İstersen yorumları bile kapatıyor. Sadece arama motoru gibi kullanıyorsun youtube ı. İlla mobilde youtube kullanmak istiyorum dersende Newpipe adlı uygulamayı deneyebilirsin. Onda da önerilen videoları vs. devre dışı bırakıp kullanabilirsin. Tabi bilinçli olmak da önemli. Yoksa her türlü engeli aşabilirsin.
Sağol dostum. Şu an Youtube a girmemeyi tercih ediyorum. Öğrenmem gereken bir sey olursa blog yazılarını tercih ediyorum ve udemy gibi platformlarda da ücretsiz bir çok kaynak mevcut onları kullanmayı düşünüyorum. Verdiğin öneri için teşekkür ederim. Ama bakalım açıkçası YouTube kullanmadan başarılı olup olmayacağımı merak ediyorum.

GAZAP

Deneyimli Üye
Dostum bi aralar Youtube yi hayatımdan tamamen çıkarmıştım, ama bu fazla sürmedi 20 gün falan. Yine etkinleştirdim ve gerçekten hata yapmışım, uygulamaya girdiğim gibi yukarıda beni ilgilendirmeyen yani kadın reklamları çıkıyor. Ve bazen gezerken tetikleyicilere de maruz kalıyorum.
Ve yine devre dışı bırakmayı düşünüyorum.
Sadece cuma geceleri takip etiğim bir kanalın canlı yayını var sadece o zamanlar tek bakmayı düşünüyorum.

Belki süreç bittikten sonra kısıtlı bir şekilde kullanmaya devam ederim.
Ve sana bir şey katmıyorsa ondan kurutulmalısın yada kısıtlamalısın.

B

Blue_Ocean

Misafir
Dostum bi aralar Youtube yi hayatımdan tamamen çıkarmıştım, ama bu fazla sürmedi 20 gün falan. Yine etkinleştirdim ve gerçekten hata yapmışım, uygulamaya girdiğim gibi yukarıda beni ilgilendirmeyen yani kadın reklamları çıkıyor. Ve bazen gezerken tetikleyicilere de maruz kalıyorum.
Ve yine devre dışı bırakmayı düşünüyorum.
Sadece cuma geceleri takip etiğim bir kanalın canlı yayını var sadece o zamanlar tek bakmayı düşünüyorum.

Belki süreç bittikten sonra kısıtlı bir şekilde kullanmaya devam ederim.
Ve sana bir şey katmıyorsa ondan kurutulmalısın yada kısıtlamalısın.
Kesinlikle haklısın dostum. Boşa zaman gidince boşa zamanım gidiyor diye streste yaptığım oluyordu. Şimdi çok daha huzurluyum. Dediğinin üzerine başka açıklama yapamıyorum.

masculin

Yeni Üye
kardeşim bu kadar fazla düşünürseniz sitece hepiniz kafayı yakarsın faydalı olanı al zararlıyı alma. ben youtube'da kripto para üzerine kanal haluk tatar ve celal şengörün yada tarihçi ilber ortaylının videolarının yayınlandığı kanalları takip ediyorum.
Demem o ki merak ettiğin ne ise onu gir izle.

B

Blue_Ocean

Misafir
kardeşim bu kadar fazla düşünürseniz sitece hepiniz kafayı yakarsın faydalı olanı al zararlıyı alma. ben youtube'da kripto para üzerine kanal haluk tatar ve celal şengörün yada tarihçi ilber ortaylının videolarının yayınlandığı kanalları takip ediyorum.
Demem o ki merak ettiğin ne ise onu gir izle.
dostum haklı olabilirsin ama şu anlık hiç girmemeyi tercih ediyorum ve açıkçası inanır mısın gayet iyi gidiyor. Ayrıca kripto para için bir çok kaynağım var. Haluk Tatar'ı da Celal Şengör'ü de severim. Ama dediğim gibi şu an gayet iyi gidiyor. Galiba kütüphaneden çıkmayan birine videolardan öğrenmek ters geldi. :)

masculin

Yeni Üye
Umarım herşey gönlünce olur.
dostum haklı olabilirsin ama şu anlık hiç girmemeyi tercih ediyorum ve açıkçası inanır mısın gayet iyi gidiyor. Ayrıca kripto para için bir çok kaynağım var. Haluk Tatar'ı da Celal Şengör'ü de severim. Ama dediğim gibi şu an gayet iyi gidiyor. Galiba kütüphaneden çıkmayan birine videolardan öğrenmek ters geldi. :)

N

neurosoft

Misafir
Dostum denedim zamanında ama degişen bir şey olmadı. Uygulamaya bilgisayardan girsem bile bana yine zarar vereceğini düşünüyorum. Bakalım, belki de hayırlısı budur. Hayatımızda ne kadar gerekli olup olmadığını anlarım.
hocam ama ne fark eder ki kafasıyla telefondan girme gene de bence. Bide önerilenleri yorumlar kısmını ana sayfada çıkan ilgi çekici videoları kaldıran bir chrome eklentisi kurarsın daha rahat gezersin. Çünkü sen bir şey arayacağında yanda 10 tane ilgini çekebilecek video koyarlar. Sen bir tanesine tıklarsan dalıp gidersin. Bu yüzden önerilenleri engelleyen bir chrome eklentisi kur ve pc den gir.

B

Blue_Ocean

Misafir
hocam ama ne fark eder ki kafasıyla telefondan girme gene de bence. Bide önerilenleri yorumlar kısmını ana sayfada çıkan ilgi çekici videoları kaldıran bir chrome eklentisi kurarsın daha rahat gezersin. Çünkü sen bir şey arayacağında yanda 10 tane ilgini çekebilecek video koyarlar. Sen bir tanesine tıklarsan dalıp gidersin. Bu yüzden önerilenleri engelleyen bir chrome eklentisi kur ve pc den gir.
Kurdum dostum. Ama alışkanlık var işte. Yine giresi izleyesi geliyor insanın. Ama sorun değil. Şu an halimden çok memnunum. Blogları geziyorum, araştırma yapıyorum. Takip etmeyi beğen paylaş laflarını duymuyorum :) Halimden çok memnunum. 10 güne yakın oldu bırakalı ama ama inanır mısın kafam çok rahatladı. Araştırma yeteneğim arttı. Hazıra konmak yerine araştırdığım için elde ettiğim bilgi daha değerli oldu. Bence bırakmanı tavsiye ederim ama yine de sen bilirsin.

Newman

Yeni Üye
Benimde kendimde bir kaç zamandır fark ettiğim bir sorundu farkındalığımı arttıracak bir yazı olmuş inşallah sürecin iyi gidiyordur ellerine sağlık

B

Blue_Ocean

Misafir
Benimde kendimde bir kaç zamandır fark ettiğim bir sorundu farkındalığımı arttıracak bir yazı olmuş inşallah sürecin iyi gidiyordur ellerine sağlık
On numara gidiyor dostum. Tam bir araştırmacı oldum. Blog yazilarindan taktiği öğreniyorum kendim uyguluyorum. Bu tecrube ederek daha iyi ogrenmemi sağladı. Youtubtan görüp yapmak aynı kopyala yapıştır oldugu için pek akilda kalmıyordu. Okuyarak öğrendiğim için okuma hızım arttı. Ayrıca gereksiz boş kanalima abone olun lafları yok. Dikkatim dağılmıyor. Kimseyle kiyaslamiyorum kendimi çünkü onları görmüyorum ve kendimden şüphe etmiyorum. Kesinlikle tavsiye ederim. Ve ayrıca Youtube olmadan çok güzel başarılı oluyorsun onu farkettim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

The White Rider

Emekli Moderatör
Youtube doğru kullanılırsa faydalıdır. Ama diziler kesinlikle değillerdir. Bir sürü dizi izlemiş biri olarak sizlere tavsiyem asla bu yola girmemeniz. Ne yerli ne de yabancı. Dizilerin tek bir olumlu yanı vardır, o olumlu yan da yabancı dizilerde var. O olumlu yanı da yabancı dilinizi geliştirmesidir. Ama o dizileri bölüm bölüm boş boş izleyeceğinize, belgesel izleyerekten hem bilgi edinmiş olursunuz, hem de yabancı diliniz gelişir. Ek olarak da bu biyografik, tarihi vb. diziler var. Bunlar da boştur. O 50 60 bölümde anlatılan ve de günlerinizi çalan bilgileri tek bir kitaptan veya faydalı bir araştırmadan, videodan öğrenebilirsiniz. Onun dışında tamamı boştur. İzleme nedenlerinizden en büyüğü de orada burada bahsedilmesi ve de sizleri izlemeye sevk etmeleri. Yani toplumdakiler izliyor diye sizin de izlemeniz. Toplumun kişiye etkisi gibi.

Kısacası Youtube'de çok faydalı kanallar ve de videolar var. Yeter ki sınırlı ve de doğru şekilde kullanmasını bilin. Dizilerden ise tamamen uzak durun. Yabancı dili geliştirmek istiyorsanız da faydalı belgeseller üzerinden geliştirin. Diziler yararsız ve de tamamen vakit kaybıdırlar. Ha insansınız illa ki eğleneceksiniz, kafa dağıtacaksınız ama bunu o sanal yerde yapmaktansa binlerce farklı aktivitelerle de yapabilirsiniz.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6