Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Basit Günlük

Start

Merkür Yolcusu
Evet, bu gün haftanın analizini yaptım ve gelicek haftayı ilk 2 haftada kazandığım alışkanlıkları güçlendirmeyi, süreçteki boşlukları doldurmaya ve kendime daha çox zaman ayırmaya harcıycam. Birde flatline dönemine karşı dikkatli olucam. Gün 85% başarılı idi. Sadece işleri koyulan zamanda yetiştiremedim. Bu gün eski süreçlerimden birinde kırılma günü idi.
17. Gün
Yoksunluk Dönemi Başlanğıcı ve Kırılma Günü

Start

Merkür Yolcusu
Evet. Beklenen kriz geldi. Eve yorgun dondum universiteden. Yemek yeyip, bir kac saat dinlendim. O sirada aniden orta agir bir kriz geldi. Sebebi bilmiyorum, tetikleyici değildi sebep. Lakin bazen oluyor süreçte böyle krizler. Psikolojik baskkılarda var, ama onları kontrol ede biliyorum artık. Bazen zorluyor, ama kazanamıyor. Krizde ise zorlandım. Baya güçlü geldi kriz. Ama odağımı dağıtarak yendim, sonra bir az uyuyup ders çalışmağa gitdim. Şimdide spordan sonra bunu yazıyorum, kriz daha gelmedi bu gün.
18. Gün
Yoksunluk Dönemi Başlanğıcı

Start

Merkür Yolcusu
Evet, bu gün kriz gelmedi hiç, bir kere ufak bir kriz hariç. Günlük işler normal gitti. Süreç normal gidiyor. Sporda bir az zorlanıyorum. Bir de günlük işleri yapıyorum, ders çalışıyorum, ama istediğim miktarda yetişdiremiyom günlük ve saat programında bir az aksama oluyor. Bir azda kendi şahsi sorunlarım var. Ama süreç devam ediyor, bunları süreçten ayırmağı öğrendik ve öğreniyoruz. Şu anda krizler azaldı. Lakin yoksunluk dönemi daha bitmedi, dikkatli olmak gerek.
19. Gün

Start

Merkür Yolcusu
Evet, bu gün ufak tefek krizler geldi. Esas sorun psikolojik durumdaydı. Her şey normalde, sorun sanki beynimin çok fazla dolu olması. Sorunlar ve geenl olarak fazla düşünce var. Sanki kazan gibi kaynıyo. Bunun sebeplerinden biride yoksunluk dönemi, ama tek sebep değil. Sebebi ne olursa olsun, sakinleşteştirmeye çalışacağım. Genel olaraksa süreç iyi gidiyor. Sadece bir kaç sorun var ve şu şekilde listeleyim:
1. Kendime vakit ayıramıyom, düşünmeye zaman yok. Sınav dönemi olduğu için, çok çalışıyorum.
2. Beynim dedğim gibi çok karışık. Sakinleştirmek gerek yoksa iradeyi tüketir.
3. Programda yazılan miktarda dersi yetişdiremiyorum, bunu halletmem gerek.
4. Yemek yemek sorunu. Bütün gün hiç bir şey yemiyom, akşam ise fazla yemek yiyorum. Bu ise sonra ders çalışmağa engel.
İşte böyle. Genel olarak günler yoğun geçiyor. Her süreçte olduğu gibi çeşitli sorunlar var. Lakin esas mesele kontrolü kaybetmemek ve her zaman çözüm odaklı düşünmek. Bu hafta sonu bu problemleri çözücem. Ya da çözemiycem.
20. Gün

Start

Merkür Yolcusu
Evet, son günlerde gerginim bir az. Gergin değilde, dediğim gibi kafam kaynıyor adeta. Bunu düzeltmem gerek. Yoksunluk dönemi ve çeşitli sorunlar yüzünden sinirliyim gün içinde. Bu sırada da krizler geliyo. Ama ufak tefek şeyler hepsi. Gerçek bir kriz yaşamadım bu gün. Ama dikkatli olmak gerek. Sınav bitsin, bazı şeyleri yoluna koymam gerek. Kendime zaman ayırma ve sakinleşme. Şu an bir türle olmuyor. Ama genel olarak düzeni koruyorum ve günler iyi gidiyor. 80% başarılı bir gündü yine.
21. Gün

Start

Merkür Yolcusu
Evet, sınav bitdi. Rahat bir nefes alma zamanı. Yarın haftalık değerlendirme yapıcam ve oluşan sorunları çözmeye çalışıcam, 3 önemli sorun var:
1. Sistemli Çalışmamak
2. Kendine Vakit Ayıramamak
3. Beynin karışık olması
Bu gün Krizler geldi. Zor krizlerdi. Eskisi gibi sanki istiyordu beyin. Stressliydimde. Ama geçtim. Çünki iradem güçlü. Bunun böyle kalması gerek. İrade tüketen şeyleri azaltmalıyım. Bir azda tetikleyicilerle karşılaşıyom. Netflix falan sayfasında pek gezmemek gerek. 3 hafta kendime Netflix dizilerine yasak koymuştum, bu haftada koyucam sanırım. 18+ aşırı p**** olan diziler şimdilik gerekmez. Gün 80% başarılı yine. Ama artırmak gerek bu oranı. Artık resmen Yoksunluk Dönemi Başlanğıcını geçtik.
22 - 23. Günler
Yoksunluk Dönemi

Start

Merkür Yolcusu
Evet, bu gün bir az dinlendim. Yorulmuştum artık. Lakin yine sınavlar var önümüzde, çalışmam gerek. Bu gün bir dizi izledim, baya p**** sahnelerle doluydu. Normalde ben izlerken bir tetikleyici sahne çıktığında durdurur ve bunun bir illüzyon olduğumu kendime söyler, derin nefer alırdım ve kriz geçerdi. Yine yaptım ve geçtim. Bas baya p**** sahnesinden etkilenmedim. Ama epey zorlandım. Diziyi bu arada sevdiğim için izliyordum, bundan dolayı değil. Muhteşem dizi. Ama netflix işte. Sonra devam bölümünde farkettim ki, gittikce zorlaşıyor bunu yapmak. O yüzden kesin bir şekilde bu hafta hiç bir cinsel içerik barındıran dizi ve ya film izlemiycem. Flatline zaten zorlaştı, gündelik fazla stressli ve gerginim. Bunlada artırmam istemem stresi. İşte böyle. Günlük ve haftalık analiz ve planlarına bitirdim. Gelicek hafta sorunların çözümü için yaptığım planları uyğuluycam. Gün 75% başarılıydı. Hem bazı şeyleri yapamadım, hem de dizi etkisi.
24. Gün
Yoksunluk Dönemi

Start

Merkür Yolcusu
Evet, güzel geçti bu gün. Sabah alarmla uyanıldı. Sonra ders çalışıldı, bu sefer yetişti. Universite gittim, döndüm yine yetişdirdim gerekli miktarda dersi. Tabii buna derslerin miktarını azaltmamda sebep oldu.
Krizler gelmedi hiç. Dün tetiklendikden sonra bir kaç saatlik güçlü bir psikolojik baskı ve stress yaşadım. Ama bunu geçecek kadar güçlüydüm ve geçtim. Akşam yatmağa gidince gelen krizleride atlattıkdan sonra kriz gelmedi. Şimdilik iyi gidiyor. Yoksunluk etkileri bu gün hissedilmedi. Gün 85% başarılıydı.
25. Gün
Yoksunluk Dönemi

Start

Merkür Yolcusu
Evet, kısa yazıcam. Bu gün fazla dışarıda tetikleyicilere kandım. Gerginlik vardı üstümde ve yorğunluk. Yoksunluk dönemi yüzünden. Okuldan dönerken bir az tetikleyiciler etkiledi. Bu önemli sorun, küçük gözüksede. Hemen bir daha olmaması için önlem almam gerek. Yarın boş vaktim var, notlarımı tekrarlıycam. Süreç planlarını ve s. Unutmamam gereken şeyler var. Onun dışında krizler gelmedi. Ufak tefek olanlar geçildi. Beynim hayal dünyasına sıkıştı bu hafta ve baya karışık. Bu da ikinci önemli sorun ve halledilmesi gerek.
26. Gün
Yoksunluk Dönemi

Start

Merkür Yolcusu
Bu gün bir az endişe duyduğum bir gündü, saçma sebeplerden. Ama şimdiye kadar iyi gitdi. Kriz gelmedi. Film izlerken anlamlı anlamsız sanki tetiklenir gibi oluyorum ama sonra kontrolü ele alıyorum. Durumu daha tam anlamadım. Ama anlıycam. Ya da anlamıycam. Dışarıdakı tetikleyiciler sorunu bu gün yoktu. Yoktu derken kendimi kontrol ettim. Bir az başka mövzularda da kontrol etmem gerekti. Kafam karışıklığı ve hayal dünyası halen var. Lakin düne göre irelleme kaydettim. Yine de yeterli değil. Süreç açısından sorun yok bu gün. Kriz felan gelmedi. Ama dikkatli olmak gerek. Bu yazıdan sonra notları tekrarlıycam. Böyle. 85% Başarı bir gündü.
27. Gün
Yoksunluk Dönemi

Start

Merkür Yolcusu
Evet, bu günler pek verimli geçmedi. İş gereği bir kaç haftada bir akraba evinde kalıyorum ve bu sorun yaratıyor disiplinde. Aslında sorun bende, bir şekilde uyum sağlayıp sorumluluklarımı yerine getirmem gerek. Temel rutinler, uyku, duş, meditasyon, spor, yemek, iyi gidiyor. Onları bozmuyorum, ama çalışmak rutini dağılıyor. Zaten evde de çalışmamdan pek memnum değildim. Doğru, bitiriyordum dersleri, ama tam potansiyelimin bu olduğunu düşünmüyordum. Yine de, bu hafta akraba evini saymazsak, evde rutinlerimi düzeltdim, temel rutinlerdeki boşlukları kapattım. Genel olarak bakınca iyi haftaydı. Ama yarın detaylı bir hafta analizi yapınca daha iyi anlıycam.
Sürece gelirsek, c****l krizler yok artık. Şimdilik. Lakin bunların farklı tezahürleri var. Stress, sinirli olmak, garip duyğular ve s. Direkt hiç aklıma kriz gelmiyor ya da girmiyorum. Ama bu gün kriz stress ve baya öfkeli ruh hali ile tezahür etdi. Burda yapmam gereken bunun sadece şahsi hayatdan değil, aynı zamanda beynin yoksunluk döneminden geldiğinin farkına varmak ve sakinleşmek, sakinleşene kadar sabretmek. Kriz bu şekilde hem iradeni zayıflatmaya çalışıyor, hem de beynin stressli halini çözmek için hazz veren aktiviteleri öneriyor. Ben ise yapmam gerekeni yapmayı başardım. İlk önce spor yaptım, çok zordu sanki normalden, amma yaptım. Sonra sinirim daha da artdı. Bu seferde kendime bunun bir illüzyon olduğunu hatırlattım ve geçmesini bekledim. Bu yazıları yazarken bitiyor artık, neredeyerse kalmadı.
Genel sorunlara gelirsek ise, şunlar:
1. Programı akraba evinde düzgün kontrol edememek
2. Yeterli Potansiyelde ve Verimlilikde çalışmamak & Programda stabilite olmaması
30 Günü devirdik. Önemli kilometre taşlarından biri bu da. Artık yoksunluk döneminin son dönemlerine yaklaşıyoruz. Her kese, başarılar süreçlerinde. Umarım bir gün her kes bu süreçden qalibiyyetle çıkar.
28 - 29 - 30. Günler
Yoksunluk Dönemi

Start

Merkür Yolcusu
Evet, bu gün güzel geçti. Sabah-da bir az stressliydim. Ama yine kontrol etmeyi başardım ve gün ortalarına doğru zayıfladı. Sabaha yakın c****l kriz geldi. Zayıf krizdi. Geçtim. Lakin dikkatli olmak gerek. İlk flatline devri kendini gösteriyor. Başım ağrıdı günün çoğu, sabah saatlerinde. Lakin bunun yoksunluk dönemi yüzünden olduğunun farkında olup kendimi işleri yapmaya zorladım ve tam vaktinde olmasa da yaptım. Sonra, yani şimdi, o baş ağrıları ve hissler geçti. Bu gün 87% başarılı oldu.
31. Gün
Yoksunluk Dönemi

Start

Merkür Yolcusu
Evet, zor bir gündü. Çok zor. Şahsi sorunlar, onların düşüncesi ve yoksunluk döneminin aynı anda vurması bu günü çok zor yaptı. Kısaca, ne kadar özgüvensiz olduğumun farkına vardım. Ondan başka anlamsız amma yorucu bir düşünceyi tüm gün boyunca düşündüm. Hayat, her zaman yükselmek yok. Sorunlarda olur. Bunlar tabii ki, iradeni yordu. Sonrasında ise evde krizler geldi. Geçtim. Lakin tetikleyciilere karşı hassasım şu anda bile. Krizlerde öyle geçince gitmiyor. Yoksunluk dönemi etkileri vurdu sonra. Baya zorlandım. Beynim sanki çatlıycak kadar çok düşünüyo, depresifim, anlamsız şeyleri aşırı düşünüyorum, zaten gündelik düşündüğüm sorunlar baya artdı. Çok zordu. Normal tecrübesiz biri ve ya eski ben çoktan düzeni bozmuş ve relapse yoluna girmişti. Amma ben bozmadım ve başardım. Yine de bu gibi dönemleri daha iyi geçirmek gerek. Şu an aşırı yoğunum. Dersten başka hiç bir şeye zaman kalmıyor ve bu beni aşırı rahatsız ediyor. Hemen kendime vakit ayırıcam ve bu döneme ilişkin kendime kurallar koyucam ve yeni taktikler belirliycem. Genel olarak 75% başarılı gündü.
32. Gün
Yoksunluk Dönemi - Zor Gün

Start

Merkür Yolcusu
Evet, düne göre çok daha iyi gündü. Adeta dünkü sabır ve direnme gücüme bir ödül verildi bu gün. Dünkü etkilerin hiç biri olmadı. Özgüven sorununu çözmek için ciddi bir ilk adım attım ve başarılı oldum. Lakin yinede tetikde olmak gerek, krizlere karşı dikkatli olmalıyım. Tetiklenmek hala duruyor. Bazen en ufak şeyde bile. Sonrasında beynimi kontrol altına almaya çalışıyorum, başarıyorum. Ama tam anlamıyla kesilmesi gerek bu tetiklenmenin. Genel olarak gün 85% başarılıydı. Sadece sabah bir anlık düşünceyle 10 dak alarm erteledim, bir de şimdi uykuya geç gidicem.
33. Gün
Yoksunluk Dönemi

Start

Merkür Yolcusu
Evet. Gece hayal-meyal kriz geldi sanki. Ama hatırlamıyorum. Sabah iyi başladı. Gece 12de yatmama rağmen 6da uyandım. Bir az uykuluydum. Duştan sonra kendime geldim. Ama bir anda uzun zamandır gelmeyen arzu ve şiddette bir kriz geldi. Farklı olan benim krizi kontrol altına alma süremdi. 1 dakika bile sürmedi, kriz artık bitmişdi. Lakin bu bir işaret ola bilir, gelecek olan kriz dönemine karşı bir işaret. Çünki bazen uzun süreçlerde, hiç kriz yokken, her şey iyi giderken, hayat kalitesi aniden düşer, krizler fena şekilde artar. Ya da o bakış açısından fena gözükür. Bir çok insanda bu evredeki stresini kontrol edemez, mutsuzluğunun sebebinin bu evre olduğunu anlamaz, krizleri beklemediği için hazırlıksız yakalanır ve kaybeder. Bu 50 - 60 günlerde bile ola biliyor. Ben ise dikkatli olmalıyım.
Sabah kötü geçti. Kriz bitdi, ama yan etkileri duruyordu. Kafam yine kazan gibi düşünce içinde kaynıyordu. Odaklanamıyordum. Verilen işleri düzensiz yaptım. Zaman kaybettim. Buradakii hatam bu tip vaziyyetleri kontrol edemememdi. Normalde bunun normal olduğunu kabul etmeli, ekranlardan ve dikkat dağıtıcı her şeyden uzaklaşıp, işleri sabırla yerine yetirmem gerekiyordu. 30 dak ekran molası izni olurdu. Bu seferde ekran molası yaptım ve yemeği öne çektim. Sonrasında hafiften toparlandı. Üniversite gidip gelince ise yolda düşündüm ve şimdi vaziyyet kontrolüm altında, büyük ölçüde. Bu tip vaziyyetler için özel bir plan yapıcam. Ya da yapmıycam.
Gün genel olarak 75% başarılı geçti.
34. Gün
Yoksunluk Dönemi

Start

Merkür Yolcusu
Evet, günler ilerliyor ve her gün yukarı çıkmıyoruz. Bu gün stabil bir gündü. Kriz çok azdı. Sadece üniversiteden döndüğümde bir kaç saniye. Günlük total kriz süresi 30-45 saniye falandı. Bir anlıqda tetiklenmeler olmak istedi ama engelledim. Sorun hayat düzenimde oldu. Sabahkı işleri yaptım yapmasınada hala tam düzenli yapmıyorum. Kuralları çiğniyorum, bir behane ile telefona bakıyorum. Odaklanmağa çalışmıyorum. Daha azını yapıyorum işlerin. Yoksunluk etkileride ekleniyo buna, odaklanamama, baş ağrısı ve s. Ayrıca yoksunluk etkileri aşırı düşünmeme, sürekli stressli olmama neden oluyor. Üniversiteden döndüğümde aşırı stressliydim. O yüzden zaten bir kaç saniyelik kriz geldi ve hafiften tetiklenmek istedim. Ama bunun sebebini biliyordum diye kendimi toparladım, krizi (yoksunluk krizi) geçen günkine nisbeten daha iyi yönettim. Ama hala iyi değil. Zaman boşa gitti. Akşam görevlerini yapamadım. Şu disiplin ve çalışma konusunda yarın farklı bir strateji uyguluycam. Bakalım işe yarıycakmı.
Ayrıca anlam veremediğim bir şekilde kendime sayğımda sorunlar var. Son zamanlarda yarandı, yoksunluk etkilerine var burda, ama tek sebep o değil. Onu süreçten ayrı tutuyorum, etkilememesini sağlıyorum iradeye ve sürece. Ama bir sorun ve çözücem. Ya da çözemiycem.
35. Gün
Yoksunluk Dönemi

Start

Merkür Yolcusu
Evet, süreç zamanı ilk defa kötü diye bileceğim bir gün geçti. Sabah normal uyandım. Aslında 5 dakika erteledim alarmı, ama pek sorun değildi aşırı. Yinede halletmem gerek. Sonraki rutinler normal yaptım. Ders çalışmazdan önce psikolojik bir takıntımı desem, korkumu acayip bir şey oldu. Aşırı düşünmeye başladım onu. Zaten yoksunluk dönemi yüzünden pek sakin değilim, stressliyim, üstüne bu da fazla olucaktı. Kendime söz verip düşünmemeye çalışıyordum. Ama bu kez başaramadım. Üstüne krizlerde bu anı fırsat bilip gelmeye başladılar. Yinede kayda değer bir kriz olmadı. O kadar zayıf değildim. Ders çalışmağa gelince, ilk önce güzel başladı. Ama derslerin aşırı anlamsız ve sıkıcılığı, aynı zamanda sınavın yaklaşması, konuyu anlamama stresi, yoksunluk dönemi stresi, odaklanamamak, en sonda o düşünüce ve dayanamadım. Dersi ertelemeye karar verdim. Ki bu normal, zaten böyle olunca hep yaparım. Ama bu sefer büyük bir hata yaptım. Normalde programı değişmem, dersleri azaltmam, bir az dinlenme süresi eklemem gerekirdi. Ama ben direkt dinleme ve film izlemeye gittim. Hiç bir programı değişmeden. Farkı şu: ilkinde 1 saat dinlenince sinirlerin sakinleşiyo ve işine dönüyorsun. İşde kolaylaşdığı içib bitire biliyorsun. Şimdi ise sınırsız dinlenme süresi gibi oldu. Tabi ben bunu sonra düzeltmeye çalışdım. Lakin yine olmadı. Odaklanamadım ve dersi bıraktım. Sonra yoksunluk etkileri güçlendi ve kendimi berbat ve değersiz hissetmeye başladım. Sonra tecrübem sayesinde kendimi toparladım ve bunların bir yanılgı olduğu hatırlayıp, hisslere güvenmemek gerektiğini kendime söyledim. Zor oldu, ama bir şekilde başardım. Lakin dersleri bir türlü yapamadım. Spordan sonra işte bunu yazıyorum. Şu an yine stressliyim, başım ağrıyo, üzgünüm. Ama öncelik süreci korumak. Krizlere karşı tetikdeyim. Uyuycam ve sabah düzeltmeye çalışcam. Şu an sağlıklı düşünemiyorum. Sabah derslerden önce bir az zaman ayırıp bu günü ve hatalarımı düşüncem. Ayrıca ders çalışırkende kendini bir az zorlamalı ve odaklanmaya çalışmalısın. Aynı spor yapmak istemezken zorla yapman gibi. Bunuda malesef bu sefer beceremedim. Bunun temel sebeplerinden birinin sabahkı o düşüncenin beni aşırı strese maaruz bırakıp irademi tüketmesi oldu. Aynı hataları yapmıyam yeniden. Ya da yapıcam.
Bu günün başarı oranı 50%. 75%-in altına düşmesi süreç için tehlikeli. Yarın bunu düzelticem. Ya da düzeltemiycem. Ama böyle günlerin ola bileceğini hep biliyordum. Daime yükseliş bir süreç değil. Yine de zor böyle günlerde sabırlı olmak.
36. Gün
Yoksunluk Dönemi

Start

Merkür Yolcusu
Evet, yazmaya pek zamanım yok bu aralar. Süreç devam ediyor. Krizi nisbeten hall edib sürecin başarısını 75%-lere çıkardım. Ama dün rüyalanma oldu. Dikkatli olmam gerek. Detaylı yazıcam sonra.
37 - 38-39. Günler
Yoksunluk Dönemi

Start

Merkür Yolcusu
Evet, son günler bir az çalkantılı geçti. İlk önce süreçte şimdiye kadarki en büyük aksilik yaşandı ve düzeni kritik seviyyede bozdum. Ama ordan ders alıp şimdi devam ediyorum. Şimdi günlük düzenin başarı oranı yeniden 75%-in üzerine çıktı. Geçen gün rüyalanmıştım. Berbat bir şey gerçektende. Ama ondan sonra krizlerin geleceğini bildiğim için kendimi hazırladım, ama krizler az geldi. Sonra gece uyurken tehlikeli bir şekilde, bilinçsizce bir düşünceye daldım. Çok uzun sürdü, 1 dakikaya yaklaşdı. Şansımdan bir anda bilincim yerine geldi ve uyanarak ne yapıyorum deyip kendime geldim. Sonrası günde böyle bir krize karşı kendime sürekli uyarıp durdum ve dün gece uyurken hiç bir kriz olmadı. Yani süreci yeniden stabil hale döndericem. Ya da dönderemiycem. Şimdilik sorunlar var. Yemek düzeni çalkantılı, çok yemesemde eskisi gibi düzenli yemiyorum. Bir düzende olması iyi. Günlük işleri bazen çok aksattığım oluyor. Ve diger sorunlar. Özellikle özgüven sorunu ve s. Yarın bunları bir düşünüp, geçen hafta yapamadığım hafta analizi ve planlamasını yapıcam. Genel olarak başarı oranı 75% bu günün. Çünki bazı işleri hala yapmadım ve bazı şahsi kuralları çiğnedim.
40 - 41. Günler
Yoksunluk Dönemi

Start

Merkür Yolcusu
Evet, bu günde zor geçti. Stressle mücadelem zayıftı. Krizler yine geldi, akşam krizleri tehlikeli hal almaya başladı. Bu gün planlama yaptım, sorunları analiz etdim ve bu hafta sorunları çözücem. Ya da çözemiycem. Epey yorğunum şu an. Günlük başarı oranı 75%.
42. Gün
Yoksunluk Dönemi
Üçüncü Krılma Dönemi

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6