Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

İnsanın Var Oluş Amacı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kılavuz

Yeni Üye
Bu hayata anlam yüklemeye çalışan bizim zihinlerimiz. Belirsizliklerden hoşlanmayan,herşeyi tanımlamaya çalışan beynimizin sorduğu sorulardan biri.

Rus edebiyatının önemli yazar/düşünürlerinden olan Anton Çehov'a sormuşlar: Hayatın anlamı nedir?

Çehov "Bir havucun anlamı nedir?" diye cevap vermiş. "Havucun anlamı neyse bizlerinde anlamı o dur" diyor.

Varlığımızın herhangi bir amacı yok. Yani hayatımızında bir anlamı yok böylece.

Burada kişisel olarak yüklenen anlamdan bahsetmiyorum. Objektif olarak,kozmik olarak,dinsel olarak varlığın başlangıcından veya bizim başlangıcımızda bizlere yüklenmiş olan nihai amacın olmadığından bahsediyorum. Pekala bir kişi "benim hayatımın anlamı xxx'tir" diyebilir. Ancak bu söylem sadexe o kişinin fikri olduğundan rölatif olacak ve ancak o kişiyi kapsayacaktır.

İşte felsefenin bazı alanları da bu kişisel hayat anlamı görüşleri üzerine düşünceler içerir.

images (6).jpegBu fikirlerden birini seçmek zorundasınız diye birşey yok. Kafanıza yatanı benimsemek ve merak ettiklerinizi araştırmak size birşeyler katacaktır.

Bence hayatın bi anlamı olmaması müthiş. Eğer öyle olsaydı korkunç olurdu. Sen daha doğmadan ne yapacağın belirlenmiş. Kendi anlamın üzerine yapabileceğin birşey yok.

Ancak şuan hayatın bir anlamı olmadığından o anlamı istediğimiz gibi belirlemekte özgürüz. Bu da gayet müthiş olsa gerek

Sesli Okuyan

Ay Yolcusu
Bu yüzden böyle diyen kimselerle tartışmaya girmeye gerek yok. Burda entri girsem adam ona "bu okuduğum entry şans eseri oluştu bu entrynin faili yok" deme potansiyeli var. Böyle deme ihtmali olan biriyle ne tartışcaksınki ? Tartışmak için birinin senin konuşma yazma vs fiilini kabul etmesi (ve bu fiile fiille karşılık vermesi) gerekir Adam varlığın failinin olmadığını söylüyor , benim girdiğim 100 küsür karakterlik entriyi fiili mi tanir ?
Rastlantıların sebepleri vardır.
Sayamayacağın kadar gezegen, galaksi, belki de evren içinde tek birinde canlılığın oluşması zorunluluk teşkil eder değil mi?
Canlılığın var oluşu tesadüfi ama er ya da geç yaşanması zorunlu bir olaydır.
Materyalistlerin düşüncesi bu.
Doğadaki işler somut etmenlere dayalı olarak gerçekleşir, güneşi arkasından tutup döndüren tanrıya denklemde ihtiyaç duyulmaz.
Evrimin mekanizması basitten karmaşığa doğrudur, evren de böyledir canlılıkta.
En karmaşık olanı en başa koymak denklemde fazlalık demektir..

Bu yazdıklarım materyalizme karşı doğru bakış açısına sahip olmanı sağlayacak.
Anlamak için üzerine de biraz düşün tabii..

Hades

Satürn Yolcusu
Ah dostum haklısın, üstesinden gelemiyoruz. Sadece konu ilk açılırken hata varsa düzeltmeye, ciddi hatalar varsa (özellikle uzun bir yazıda) veya önceden yazdığım halde yapmaya devam ettiyse uyarmaya, uyarı puanı vermeye başlıyorum.
Aksi halde robot işi bu kadar iş.
Başka bir forumda, otomatik olarak noktadan sonra gelen harfi büyük yapma özelliği ve bazı noktalama hatalarını düzeltme özelliği var. Onu yapabilirseniz minimuma düşer.

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Başka bir forumda, otomatik olarak noktadan sonra gelen harfi büyük yapma özelliği ve bazı noktalama hatalarını düzeltme özelliği var. Onu yapabilirseniz minimuma düşer.
Evet vardır mutlaka. Ancak eklentiyi satın almak pahalıya patlıyor olabilir, öğrenmek lazım. Adminlere duyurulur :)

bocchi

Uranüs Yolcusu
Web Sitesi
1000kitap.com
Merhaba Bugün yazar olma yolunda ilerleyen bir Üstatla kitaplardan bahsederken bana bir soru sordu.
"İnsanın var oluş amacı nedir ? "
Böcekler çiçekleri tozlandırır ve başka hayvanların yemidirler.
Ağaçlar oksijen üretir.
Aslan hasta ve zayıf otoburları temizler.
Yani bunlar olmazsa dünyanın sistemi bozulur.
Peki ya insanlar ?
İnsanların var oluş amacı. Nedir ?
Sizin cevaplarınızı merak ettiğim için sordum.
Lütfen din üzerinden fazla cevap vermeyin.
Ve Lütfen kendi hedeflerinizi yazmayın.
Genel olarak İnsan soruyorum
+ Kendi hedeflerini ve ya hayallerini gerçekleştirmek veya Dünyayı bozmak bunlar bana göre yanlış cevaplar. Çünkü
Hedefleri ve hayallerini gerçekleştirmek isteği ölümden kaçmak isteği...

Beyler soruyu yanlış anladınız
Ben Dünyadaki amacımız ne onu soruyorum.
Siz çok kolaya kaçıyorsunuz
Dini demiyorum ve ya Insan hedeflerini
Var oluşumuzun amacını soruyorum.
Böcekler mesala Ekosistem deki yerimizi soruyorum.
Bu insanlar neye yarar ?
İnsanları ekosistemden çıkardığımızda dünyada çok bir şey olmayacağını duymuştum.

Bence varoluş amacımız sorgulamak, araştırmak

Alper Bahçebaşı

Venüs Yolcusu
İnsanın var oluş amacı yoktur. Hepimiz ''şans'' eseri bu dünyaya gelmiş ve ilk canlıdan beri genleri aktarılan bir canlıyız. Hayatımız zorluklarla dolu ve varoluşumuzun hiçbir amacı yok. Üzücü değil zira bu hayatımızı aşırı eğlenceli kılan şey çünkü yaşadığımız saçma olayların hiçbir anlamı yok ve üzülmeye değmez. Yapabiliyorsak genlerimizi aktaracağız, hayallerimizi yaşayağız ve bize ayrılan sürenin sonuna gelip biz de bizden öncekiler gibi gideceğiz...
Tesadüfüne kurban

İçimdebirdünya2961

Yeni Fapstronot
Verdiğim örnek gibi bir amacı soruyorum
Ölümden sonrası için bir ilaha tapıyoruz
Yok olmak korkusu yüzünden
Hayır, baksana şu sanatlara, ağacın sanatına, annelerin gögüslerinde asılı duran, bebeklere abıhayat olan Rahmet içeceğine, öyle ki bebek hastalansa, ne hikmetse sütte, bebeğin hastalığına antikor üretilmiş. Yaratan var, senin dilinin karekodunu bilmeyen, tat alma mekanızmasını bilmeyen toprak, senin diline burnuna hoş gelen yiyecekler nasıl versin, arı akılsız mı, insan yesin diye bal versin, inek salak mı aman insan içsin siye süt versin, sema ise bizi meteorlardan koruyor, ve senin içindeki yok olma korkusu, aslında ruhunun ebedi olma isteğidir, zaten bize bu duygu ruhumuzun sonsuzluğu ile alakalı verilmiş. İnsanlar ölüyor NEREYE GİDİYOR BU İNSANLAR!!!! Yani amacımız; Bu sanatkârı tanıyıp sevmektir. Yok olmaktan korkup sığınacak, geçici bir inanç değil..

Enki

Satürn Yolcusu
İnsanın biyolojik amacı üreyip ölmek.
Katılsanız da katılmasanız da bunun haricindeki bütün anlamları kendimiz çıkardık.Yüz yıl sonra bu yazıyı insanların hepsi ölecek, evet öleceğiz ve bunun bilincinde yaşayıp hayatımızı ona göre şekillendirmeliyiz.
Hayata nihlist olarak yaklaşmak da çok yanlış bana göre, dünyaya geldiysek hayallerimiz için sonuna kadar dövüşelim başka çaremiz yok…

jesus tod

Ay Yolcusu
Senin dilinin karekodunu bilmeyen, tat alma mekanızmasını bilmeyen toprak, senin diline burnuna hoş gelen yiyecekler nasıl versin, arı akılsız mı, insan yesin diye bal versin
Bu soruları bilgisizliğinden soruyorsan adaptasyonu araştırabilirsin.
Çevresine, doğa koşullarına uyum sağlayamayan yok olur, yok olmuştur da zaten..!

bocchi

Uranüs Yolcusu
Web Sitesi
1000kitap.com
Bu soruları bilgisizliğinden soruyorsan adaptasyonu araştırabilirsin.
Çevresine, doğa koşullarına uyum sağlayamayan yok olur, yok olmuştur da zaten..!
Evrim olması tanrı olmadığı anlamına gelmez. Tanrısız evrim, insanın belirsizlikten (çünkü insan belirsizlikten nefret eder) kurtulmak için tesadüf deyip geçtiği bi şeydir. Evrime bakınca tanrıyı görmek mümkün. Ama bence evrene bakılmalı. Evren aslında küçücük parçaların(atom) birleşmesiyle oluşan bi yaratılma. Kendi kendinelik hareket, yuvarlak, küçük, büyük gibi kavramları oluşturamaz, yaratamaz. Derin düşünüldüğünde aslında atomlarin, evrenin bir yaratılma olduğu bence açık.

Enki

Satürn Yolcusu
Diyorsun ki biz hayvanız. O zaman hayvandan ne farkımız kalıyor
İnsan da bir hayvandır zaten ?
Hayvanlık içgüdüsü bulunduğu için krizlere giriyoruz zaten,üreme isteği bütün hayvanlarda olan bir şey biz sadece daha zekiyiz ve daha çok hayal gücümüz var.
işaret diliyle iletişim kuran 80 IQ goril var,Türkiyenin IQ ortalaması 90. Hayvandan bile aptal olan insanlar varmış baksana

bocchi

Uranüs Yolcusu
Web Sitesi
1000kitap.com
Hayvanlık içgüdüsü bulunduğu için krizlere giriyoruz zaten,üreme isteği bütün hayvanlarda olan bir şey biz sadece daha zekiyiz ve daha çok hayal gücümüz var.
işaret diliyle iletişim kuran 80 IQ goril var,Türkiyenin IQ ortalaması 90. Hayvandan bile aptal olan insanlar varmış baksana

İnsan da bir hayvandır, evet. Ama diğer hayvanlardan bizi ayıran en önemli şey düşünmek ve sorgulamak. İnsan değişebiliyor, dünyayı değiştiricem gibi düşünceler edinebiliyor ama maymun bunu yapamiyor. O üremek ve hayatta kalmak olan 2 amacı yerine getirmeye çalışmaktan başka bi şey yapmıyor. Hayvandan daha aşağı insanlar var evet. Bizim görevimiz doğruları haykırarak bu insanları silkelemek.

MR.NO FAP

Deneyimli Üye
Konudaki çoğu mesajı okurken sinirle karışık güldüm. İnsanların gayet basit cevapları olan sorulara bu kadar bağlanması ilginç açıkçası dostlarım. Bu düşünceleriniz aslında şudur:Kafanızda bir skala çizin 1 den 100 e kadar. her rakam sizin düşünme seviyeniz olsun. Mesela 1:Adım ne? 2:Gözümün rengi ne? ….101:Niçin Yaratıldık? Neden ben? Vs. Bakınız ilk sorulara çok kolay cevap verirken 101ve sonrası Sorular hala deli gibi tartışılmakta . Neden peki ? İnsan aklı bir yere kadar çalışır. Sen kalkıp 101. Sorunun cevabını vermek istiyorsan öyle yaratılmış seviyede olman lazım .Bu da bizim ne kadar aciz varlıklar olduğumuzu gösteriyor ,ve bizden üstün bir varlığın mutlak varlığına .Şimdi bir çok kişinin aklında aynı soru:Neden 101 den sonrasını düşünemiyoruz? Cevap basit sevgili meraklı :Sorduğun soru da 101 ve sonrasına ait bir soru. O yüzden halk arasındaki ”hayırlısı öyleymiş “ tabiri buraya nasıl da cuk oturdu değil mi. Şu zamana kadar hep bir şeyin peşinden koşturdu felsefeciler bu soruların cevabı için. Ama arkadaşlarım görülüyor ki bu yolculukta hepsi Allah’tan uzaklaşıp kafayı yiyince sadece kendini tatmin edecek bi cevap buldular ki bu konuya yazılanları okuyunca anlıyorsunuz. Ben size Allah’a yakınlaşmayı tavsiye ederim. O zaman gerçek mutluluk ne göreceksiniz. Kalkıp 101. Soruya cevap aramaya çalışıp beyninizi vesvese ile dolduracağınıza o sizi yaratan ve evreni mükemmel bir mucize olarak armağan eden varlığın sonsuz soruya verdiği cevabı görün ve şaşırın

jesus tod

Ay Yolcusu
Tanrısız evrim, insanın belirsizlikten (çünkü insan belirsizlikten nefret eder) kurtulmak için tesadüf deyip geçtiği bi şeydir.
Materyalist evrimi tesadüfçülük olarak görmek çok yanlış, durum böyle olsaydı materyalist bilim adamları milyarlarca makale yayınlamazdı.

Evren aslında küçücük parçaların(atom) birleşmesiyle oluşan bi yaratılma.
Evren hakkında bilgimiz az ve sen evreni tanımlarken bile objektif yaklaşmıyorsun.

Kendi kendinelik hareket, yuvarlak, küçük, büyük gibi kavramları oluşturamaz, yaratamaz.
Burada felsefi konuların tartışılması yasak diye biliyorum, sen bugün bunu söylersin yarın birisi gelir zamandan ve mekandan münezzeh sonsuz özellik sahibi varlık var olamaz der birbirinize girersiniz.

Derin düşünüldüğünde aslında atomlarin, evrenin bir yaratılma olduğu bence açık.
Bilim doğadaki sebepleri açıklar, bu sebepleri tanrının yarattığına inanabilirsin ama bu sebepleri reddedersen bilimi reddetmiş olursun.

bocchi

Uranüs Yolcusu
Web Sitesi
1000kitap.com
Materyalist evrimi tesadüfçülük olarak görmek çok yanlış, durum böyle olsaydı materyalist bilim adamları milyarlarca makale yayınlamazdı.
Benim reddettiğim şey tam olarak bu. Onlar doğa yasalarının bunu yaptığına inanıyor fakat doğa yasası bir şey yapamaz doğa yasası ile bir şey yapılır
Evren hakkında bilgimiz az ve sen evreni tanımlarken bile objektif yaklaşmıyorsun.
Evren hakkında bilgimiz az ama maddenin en küçük yapı taşının atom olduğunu biliyoruz. Dünyadaki varlığın temel yapı taşı atomsa, evrendeki diger varlıkların da yapı taşı atomdur(ve ben bu atomun olmasının bile bi yaratılma olduğunu anlamak için çok düşündüm. Sana da öneririm) Bilim, bi olgunun olmasına inanilarak yapılır. Bilinen evrendeki maddenin yapı taşı atom ve atomlardan oluşuyor her şey. Yani bunun neresi subjektif. Yaratılma derken subjektifim çünkü orası benim kendi düşüncem.
Burada felsefi konuların tartışılması yasak diye biliyorum, sen bugün bunu söylersin yarın birisi gelir zamandan ve mekandan münezzeh sonsuz özellik sahibi varlık var olamaz der birbirinize girersiniz.
Yasak olduğunu bilmiyordum. Benim tek amacım lgörüşleri belirtmek. Tartışarak gerçeğe ulaşmak. İnancına sağlam şekilde bağlı olmayan insanlar genellikle daha çok savunurlar inancını. Ben şu an sadece yaratıcının olduğunu biliyorum ve bizi neden gönderdiğini anlamaya çalışıyorum. Gördüğün her tanrı'ya inananı birbirine girer diye niteleyecek kafadaysan bence bundan çık. Geleneksel İslam'a karşısındır ben de karşıyım. Ama şu öz Islam inancı diye bi şey var onu araştırıyorum sana da öneririm (Sinan cananı dinleyebilirsin, tabii fikirleri kopyalamak değil amaç, felsefe yaparak kendi sonucuna varmak)
Bilim doğadaki sebepleri açıklar, bu sebepleri tanrının yarattığına inanabilirsin ama bu sebepleri reddedersen bilimi reddetmiş olursun.
Bilim sebepleri açıklamaz, nasıl olduklarını açıklar. Şu bitkiyi buyutür, sebebi ne? İşte su gider bitkinin köküne belli olaylar olur ve o su ile kendini geliştirir, sebebi ne?

jesus tod

Ay Yolcusu
Doğa yasası bir şey yapamaz
Bilimi alakadar eden bir konu bu.
Doğa yasaları doğadaki sonuçların sebebi olamaz deyipte görüşlerinin ciddiye alınmasını bekliyorsan makale yazmak zorundasın.
Eğer yazamıyorsan bilime ve bilim insanlarına çok ciddi saygısızlık yapıyorsun.

Black Rose

Admin/Üst Düzey Moderatör
Üst Düzey Moderatör
Burada felsefi konuların tartışılması yasak diye biliyorum,
Aslında felsefi konular değil dini veya ciddi tartışmalar yapmak ve dini empoze etmek yasak, yorumlarınız da saygısızlık görmedim ama nereye kadar tartışacaksınız böyle.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6