Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Soru Sor >>>

NeverFap hakkında sormak istediğiniz soruları buradan sorabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Jordan Peterson Motivasyon Konuşması

Bakenga

Münzevi
Üretken Üye
Katılım
30 Kas 2020
Mesajlar
189
Tepki puanı
485
Puanları
108
Yaş
25
Beauty and Beast kısmını çeviremedim ama fikirlerini bildiğim için verdiği örneği anladım. Beauty and Beast(Güzel ve Çirkin) hikayesinin kahramanı Beast, Jung'un "Hero(kahraman) arketipi" olarak sınıflandırdığı tip ile birebirdir. Çok güçlü, iradeli ve kötü olma potansiyeline sahiptir(Harry Potter gibi). Ancak o kötülük potansiyelini ve gücünü diğer kötülerle, eski masallardaki ejderhalarla savaşmakta kullanır. Yani Jung'un bahsettiği arketip gibi hepimizin içinde olan o canavarın(dünyayı yıkabilecek derecedeki kötülük potansiyeli örneğin;Stalin,Hitler), ipini eline alarak onu diğer canavarlara karşı kullanıyor. Böylelikle potansiyelini dünyayı daha kötü bir yer yapmak yerine daha iyi bir yer yapmak, kaostan çıkarmak, prensesi kurtarmak, suçluları cezalandırmak, adalet dağıtmak için kullanıyor. Ve kadınlar da her zaman böyle tipleri seviyor, çünkü kadınlar zayıf erkekleri değil, güçlü ve iradeli, gerektiğinde kötü olabilen erkekleri ve onları ehilleştirmeyi (dişilikleri ve romantizm ile) seviyorlar.

Eline sağlık dostum çeviri çok iyiydi.
 

chidori88

Merkür Yolcusu
Katılım
4 Ocak 2021
Mesajlar
164
Tepki puanı
188
Puanları
58
Eline,emeğine sağlık dostum.Başta geçen 'persona' kelimesi hakkında ekşi sozlukte bir yazı buldum.Bir tür kişilik maskesi anlamı taşıyormuş.
Hocam çeviri yaparken araştırdım aslında. Persona'yı maske olarak çevirmektense bir terim olarak bırakmayı tercih ettim. Aslında videonun başına açıklama koyacaktım persona ve shadow terimleri için ama o tarz bir programım olmadığı için üşendim :D
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst