Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Oyun-3|Uyku:

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
“Oyun nerede bitiyor, hayat nerede başlıyor anlamıyorum”, diyor Oğuz Atay. İlk sırada oyunu kullanması düşündürücü, oyunun varlığının bitmesiyle hayatı başlatıyor.
Ya da;
“Oyunlar, gerçeğin en güzel yorumlarıdır. Bizim gerçek dediğimiz şey de bazı güçlükler yüzünden iyi oynanamayan oyunlardır.”, diyor.

Oyunlar iyidir, yeter ki kuralları ve karakterlerini bil, düşmanlarını tanı, harekete geç. Level yükselt, dün ki halinden daha iyi olmazsan düşmanların artacak, gözünde büyüttüğün düşmanlar olacak. Hayat bir oyundur, unutma! Baktığın yüzler, gördüğün ifadeler, kelimeler, hepsi oyunun bir parçası. Sahne çok büyük, herkes önemli bir yer kapmak isteyecek. Yoksa herkesin kendi sahnesi mi var? Buradayım işte! Oyunumu oynayacağım, kimse izlemezse bile, tek kişilik dev şovuma devam edeceğim. Sonunda dinlerler zaten. Gerçek eninde sonunda kapıya dayanır!

OYUN-3|UYKU:

Oynayacağımız oyun uyku ile alakalı. Uykunun ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yok. Hayatın diğer tüm kısımlarını etkileyen büyüleyici bir şey. Uyumayı belirli bir rota ve takvimde tutturmak çok önemli. Uyku; akşam ne yapacağımızı, sabah ne yaptığımızı, gün içinde nasıl hissettiğimizi ve psikolojik durumumuzu ciddi derecede ilgilendiriyor. Bu kadar önemli olmasa günümüzün büyük bir kısmına bu işleve vermek durumunda kalmazdık herhalde. Bende bunu doğru bir şekilde yapmak istiyorum. Benim doğrum ise kanımca sabah erken kalkmak ve gece erken uyumak. Şu anda tamamı ile düzenli bir uyku saatim yok, sabah ve akşam belirli saatlerde yatıp, kalkmıyorum. Bunun ile ilgili bir düzen oturtturmak ve sabah saatini verimli şekilde kullanmak istiyorum.

KURALLAR:

• 17.05.2022 – 17.06.2022 tarihleri arasında 30 gün boyunca istisnasız sabah erken kalkılacaktır.
  • Bu saat “4.00 ila 6.00” arasında oynayabilir. Katı kurallara sahip olmaya gerek yok.
  • Akşam yatış saati asla 24.00’ı geçmeyecektir. “22.00 ve 23,00” arasında uyumaya çalışılacaktır. Genel amaç 7 saat uyumaktır.
  • Sabah, ilk “1 saat” süreyle ibadet ve kitap okuması yapılacaktır.
  • Akşam, bir rutine uyulacaktır. Bu, sabah kalkış saatini doğrudan etkilemektedir.
    1. Son 1 saat telefon etkin kullanım yasak
    2. Kişisel Bakım
    3. Yatmadan önce kitap.
  • Her sabah buraya bir gönderi paylaşılabilir. Haftada bir genel rapor ise zorunludur. Raporlar somut bir şekilde ifade edilmelidir.

DÜŞMANLAR:

Sabah üzere çöken yorgunluk hissi. Sabah yataktan kalkmak maalesef bir anlık motivasyon ile olacak iş değil. Bunu sağlamak üzere şu konuda bahsettiğim “Alarmy” uygulaması ile resim çekme tekniğini kullanacağım. Vücudumu bu düzene alıştırmam gerek. Yani bu yorgunluk hissini karşı çıkacağız. Zaten hepimiz biliyoruz ki aslında bu vücudun kendine gelmesidir, bir rüzgâr veya su insanı kendine getirir.

Akşam yatağa gidememe sorunsalı. Akşam bir rutin oturtmak belki sabahtan da daha zor. Bu yüzden kuralları net sayılar olarak vermedim. Hedefleri doğru seçmek önemli. Aslında bu sayılar yakın olduğum sayılar, bir analizin sonucunda türedi yani. Akşam gidilen bir etkinlik, arkadaşlar, seyahat gibi birçok etken yatış saatini etkilemektedir. 24.00 saati kesinlikle geçilmeyecektir. Geçilse dahi 7 saat kuralı çok önemli. Eğer ki bir işin çıktı ve akşam yatamamışsan sabah uyanıp, öğle vaktinde geri yatarak o uykuyu telefi et. Hatalara karşı alınacak muamele önemlidir.

Ufak hataları büyültmek. Bazen kalkamadığımız veyahut akşam yatamadığımız günler olabilir. Böyle şeyler olduğu zaman fazla büyütmemeliyiz. Telafi ve analiz teknikleri tekrarlanmalı, bu en az 30 günlük bir süreç olarak planlanıyor o yüzden ufak hataları büyültmeye gerek yok, hemen çözülmeli.

AMAÇ:

Ana amaç uyku düzeni oturtmaktır. Onun dışında değişik çeşitlerde amaçlara hizmet edecektir. Psikolojik ve fiziksel halimi direk etkileyeceğinden iyi bir gelişim olacaktır. Her ne kadar bu OYUN 30 günlük gibi görülse de sadece hayat boyu uygulanması planlanan bir düzenin ilk adımları diyebiliriz.

• Sabah bir rutine sahip olmak.
  • Kitap alışkanlığı kazanmak.
  • Akşam rutinine sahip olmak.
  • Ekstra bir zamana sahip olmak.
  • Gün içinde verim arttırmak
  • Sabah saatlerini değerlendirmek
  • İrade güçlendirmek
Aslında katkıların psikolojik kısmına geçsek baya bir artar. Gün içinde iyi hissetmek, yemek düzeni vs… Math Walker “Niçin Uyuruz” kitabında uykunun katkılarını detaylı şekilde işliyordu.

Kaynaklar:

Aslında okunabilecek kitaplar var ama yanımda değil. Ayrıca ben pek bir belgesel bulamadım o yüzden Neverfap akademinin linkini vereceğim, playlistini izlemeyi düşünüyorum. Uyku ile alakalı değil ama disiplin anlamında işe yarar diye düşünüyorum.

Tavsiye ettiğimiz izleme listesi: https://bit.ly/3D33Hgg

Belgeseller:
Videolar:

İsteyen herkes bu oyunu benimle birlikte oynayabilir. Sabah kalktığınızda bu konuya yazı yazabilirsiniz. Okuduğunuz kitaptan bir alıntı veya beğendiğini bir söz, izlediğiniz bir video... herhangi bir şey işte.

İlk 2 OYUN linki;

Şu anda kesinlikle şeker tüketimi yapmıyorum bu arada. Yani 30 gün yapıp bıraktığım bir şey değil. Devam ediyorum hatta şu anda biraz umursamaz bir haldeyim , hayatım çıkarmış gibiyim.

Eskilerden bir oyun linki daha verelim. Efsanelerden, TETRİS:

OYUN BAŞLADI....
BAZI PROBLEMLERDEN ÖTÜRÜ UYGULANAMADI. İLERİKİ GÜNLERDE YENİDEN DENENECEK....

Son düzenleme:

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Gün -1:
Kalkış:4.44
Yatış:22.30

"Biz de dış etkilerin çocuklarıyız , içimizden hiçbir şey üretemiyoruz."

Mark Twain- Insan nedir?

Son düzenleme:

root

Jüpiter Yolcusu
Kral keşke gece görseydim bunu
Bende katılıyorum bugünden itibaren
Çünkü uyku düzenimi ne kadar düzeltmeye çalışırsam çalışayım berbat gidiyor dün gece 12 de uyudum sabah 9.30 da uyandım her tarafım ağrıyor bu kadar çok uyunmamalı tam aksine az uyuyuncada olumsuz etkileri oluyor şimdi düzeltmek için çok güzel bir fırsat

Belgesel tavsiyem var

İçimizdeki dünya-İnsan bedeninin işleyişi hakkında çok muazzam bilgiler veriyor
Gezegenimiz- Üstünde bulunduğumuz gezegeni nasıl tahrip ettiğimizi ve nasıl düzeltebileceğimizi anlatıyor
7 Dünya 1 gezegen- Buda 7 kıtayı ve içindeki hayvanları anlatıp nasıl zararlar verdiğimizi ve nasıl düzeltebileceğimizi anlatıyor

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Kral keşke gece görseydim bunu
Bende katılıyorum bugünden itibaren
Çünkü uyku düzenimi ne kadar düzeltmeye çalışırsam çalışayım berbat gidiyor dün gece 12 de uyudum sabah 9.30 da uyandım her tarafım ağrıyor bu kadar çok uyunmamalı tam aksine az uyuyuncada olumsuz etkileri oluyor şimdi düzeltmek için çok güzel bir fırsat

Belgesel tavsiyem var

İçimizdeki dünya-İnsan bedeninin işleyişi hakkında çok muazzam bilgiler veriyor
Gezegenimiz- Üstünde bulunduğumuz gezegeni nasıl tahrip ettiğimizi ve nasıl düzeltebileceğimizi anlatıyor
7 Dünya 1 gezegen- Buda 7 kıtayı ve içindeki hayvanları anlatıp nasıl zararlar verdiğimizi ve nasıl düzeltebileceğimizi anlatıyor
Az ve çok uyumanın ortasını tutturmak gerekiyor benim amacım da bu! 7 saatin ideal olduğunu düşünüyorum ayrıca gün içinde öğlen uyuma şansımda var. Kendi düzenini oluşturabilirsin ama sabah ve akşam yapılan aktiviteleri yapsan iyi olur. Sabah saatlerinde buraya dediğim gibi bir yorum atarsan sana bir disiplin katabilir.

Belgesel önerini de listeye ekliyorum! Başarıları diliyorum, çok teşekkürler. :)

Ek:EKLENDİ!!!

Son düzenleme:

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Gün -2:
Kalkış:4.44

Yatış:23.00

"İdeallerinizi özenle ileriye, daha ileriye doğru eğitin. Öyle bir zirveye ulaşın ki, bir yandan siz en büyük rahatlığa ulaşırken, onunla bağlantılı olarak komşunuz ve toplumunuz da yararlar görsün."

Mark Twain- İnsan nedir?

Son düzenleme:

bocchi

Uranüs Yolcusu
Web Sitesi
1000kitap.com
Uykudan yeni kalktığınımızda gözlerimiz kapanır, kafamız düşer. Bunu yenmek için bir çözüm öğrendim demin, gelip burada paylaşayım dedim. Yarın kalkınca direkt deneyeceğim
Yöntem şu, gözlerinizi tavana dikmek. Evet bunu yaptığımızda uykumuz açılıyormuş. Yarın hep beraber deneyelim

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Uykudan yeni kalktığınımızda gözlerimiz kapanır, kafamız düşer. Bunu yenmek için bir çözüm öğrendim demin, gelip burada paylaşayım dedim. Yarın kalkınca direkt deneyeceğim
Yöntem şu, gözlerinizi tavana dikmek. Evet bunu yaptığımızda uykumuz açılıyormuş. Yarın hep beraber deneyelim
Deneyeceğim, bilimsel bir açıklaması var mı veyahut bir link? Oyunun içine eklemem için böyle bir şey şart.

G

gordon

Misafir
Şahsen ben 5 saniye kuralı ile kalkıyorum. 5 saniye kuralını gerçekleştirmezsem kendi sınırımı aşacağımı bildiğim için ve monotonlaşmaması için böyle kullanıyorum. O sınırı bir kere geçen 10 kere de geçer. Deneyebilirsiniz.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Gün-7 : HAFTA-1 | HAFTALIK RAPOR
Kalkış 4.44
Yatış-23.12

Son zamanlarda günlük yaşantımla alakalı bazı sıkıntılar yaşadım. O yüzden tam anlamıyla hesapladığım düzene uyamadım. Eğer ki verim de düşüklük olursa sorunları analiz edip oyunun süresi uzatılabilir.

Fark ettiğim bazı sıkıntılara gelirsek. Akşam erken yatmanın sıkıntısı... Normalde o saatlerde takıldığım için yatağa gitmekte zorlanıyorum. Akşam kendimi uykuya, sabahın ilk saatlerini ise yalnızlığıma vermek istiyorum zaten diğer zamanlarda insanlar işlere bolca salça oluyor.

Sabah erken kalkmakla günün uzadığı ve işleri daha kolay yapmak bir gerçek. Resmen gün içindeki bir zaman kadar sabah ekstra bir zamanın oluyor. Hep sormuşumdur yalnızlık ile sosyallik nasıl dengede tutulur diye , sabah erken kalkmak bana bir nevi bunu da sağlıyor. Yalnız bırakıyor beni! Bunaldığımda , kendimi güneşin doğuşuna verebilirim. Düşünebilirim, müzik dinleyebilirim, kitap okurum... Kimse karışamaz, işlerimi bölemez. Tabii tamamen bu tip bir hayat tarzına karşıyım o yüzden günümü insanlarla geçirebilirim.

Ek: Yeni bir kaynak eklendi !

B

Brock

Misafir
Defkan okumayı özlediğim yazarlardan. Keşke girmek zorunda oldugumuz uygulamalara orn whatsapa akıllı telefondan girmek yerine bunun için ayri bir cihaz olsaydı örn wp cihazı. Veya dijital çizim cihazı gibi. Şimdiye bu kadar oyalanamazdık

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Gün -9:
Kalkış:4.39

"Paranın maddi hiçbir değeri yoktur; onun manevi değerini kaldırırsan geriye sadece bir süprüntü kalır. "

Mark Twain-İnsan Nedir?

root

Jüpiter Yolcusu
Az ve çok uyumanın ortasını tutturmak gerekiyor benim amacım da bu! 7 saatin ideal olduğunu düşünüyorum ayrıca gün içinde öğlen uyuma şansımda var. Kendi düzenini oluşturabilirsin ama sabah ve akşam yapılan aktiviteleri yapsan iyi olur. Sabah saatlerinde buraya dediğim gibi bir yorum atarsan sana bir disiplin katabilir.

Belgesel önerini de listeye ekliyorum! Başarıları diliyorum, çok teşekkürler. :)

Ek:EKLENDİ!!!
knk belgeselleri eklemişsin süper

buraya yorum yazmadığım için uyanma meselesini sarsaklıyorum sanma tam bir rutin haline geldi nasıl oldu dersen bir işe girmiş bulundum :DDDD

her sabah saat 5.50 de uyanıyorum ve işi umursamayıp geç uyanma gibi bir şansım yok çünkü benden önceki elemanı geç işe gidiyor diye kovmuşlar ve şimdi ben bu uyku meselesini rutin haline getirmeyipte ne yapayım :D

Bunların yanında sormak istediğim birşey var ben geceleri saat 10.30-11 gibi uyuyorum ve sabahları saat 5 olunca birden alarmsız uyanıyorum ve şu son zamanlarda 5-6 defadır oluyor bu ve uyandıktan sonra uykum gelmiyor yatakta bir 10 dk debelenmem gerekiyor şimdi acaba burdaki 6 saatlik uyku vücuda yetiyor mu demek oluyor bu sürecimde 70. günlerdeyim ve neverfapın vermiş olduğu enerjiyi hissedebiliyorum bir yandan da acaba nofap sayesinde uykuyu daha verimli birşekilde alıyorum ve az uyku yetiyor gibi bir düşünce geliyor yoksa tüm bunlara kulak asmayıp hala kendimi uykuya zorlamam mı gerekiyor?

Son düzenleme:

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
knk belgeselleri eklemişsin süper

buraya yorum yazmadığım için uyanma meselesini sarsaklıyorum sanma tam bir rutin haline geldi nasıl oldu dersen bir işe girmiş bulundum :DDDD

her sabah saat 5.50 de uyanıyorum ve işi umursamayıp geç uyanma gibi bir şansım yok çünkü benden önceki elemanı geç işe gidiyor diye kovmuşlar ve şimdi ben bu uyku meselesini rutin haline getirmeyipte ne yapayım :D

Bunların yanında sormak istediğim birşey var ben geceleri saat 10.30-11 gibi uyuyorum ve sabahları saat 5 olunca birden alarmsız uyanıyorum ve şu son zamanlarda 5-6 defadır oluyor bu ve uyandıktan sonra uykum gelmiyor yatakta bir 10 dk debelenmem gerekiyor şimdi acaba burdaki 6 saatlik uyku vücuda yetiyor mu demek oluyor bu sürecimde 70. günlerdeyim ve neverfapın vermiş olduğu enerjiyi hissedebiliyorum bir yandan da acaba nofap sayesinde uykuyu daha verimli birşekilde alıyorum ve az uyku yetiyor gibi bir düşünce geliyor yoksa tüm bunlara kulak asmayıp hala kendimi uykuya zorlamam mı gerekiyor?
Işin dolayısı ile erken kalkman güzel. Tebrik ediyorum. Ama temel amacımız herhangi bir kosuldan bağımsız olarak erken kalkmak. Fakat fişekleyici etki olarak neden olmasın

Math Walker kitabında 7, 8 veya 9 saatin ideal olduğunu söylüyordu. Alarm kurmaya karşı idi. Belki şu rem ve n rem uykulari olaylarını bilirsin. Eğer ki kalkıyor ve dinç hissediyor isen o aralık senin için yeterlidir bence. Gün içinde yorgun hissediyor musun bir bak! 5 de kalkınca ilk bir saat bir rutinin olsun. Ise gidene kadar.

Neverfap'in buna etkisi ancak dolaylı olur diye düşünüyorum. Etkisi olduğu ise su götürmez bir gerçek. Gelen enerji tabiikide verimli uykunun kapılarını açacaktır.

GoldenLight

Karanlık ışığa hizmet eder.
Süreçte ilerlerken hep sabahlardım işsizlikten dolayı ama kendime ne kadar zulüm etmişim farkında değildim. Süreç açısından da etkileri az görüyordum uyku düzenim bozuk olduğundan. Şimdi ise çok şükür düzeldi ve süreç açısından da olumlu etkileri ve spor yaptığım için toparlanmam daha hızlı oluyor ve yaptığım spor vücudumda kalıyor gibi hissediyorum. Kas oranım bile arttı. Uykunun önemi azımsanmamalı.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Süreçte ilerlerken hep sabahlardım işsizlikten dolayı ama kendime ne kadar zulüm etmişim farkında değildim. Süreç açısından da etkileri az görüyordum uyku düzenim bozuk olduğundan. Şimdi ise çok şükür düzeldi ve süreç açısından da olumlu etkileri ve spor yaptığım için toparlanmam daha hızlı oluyor ve yaptığım spor vücudumda kalıyor gibi hissediyorum. Kas oranım bile arttı. Uykunun önemi azımsanmamalı.
Bunu fark etmiş olmaniz çok güzel hocam. Inşallah bizde düzelteceğiz. Uyku kesinlikle oynanması gereken bir oyundu.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Gün-10:
Kalkış:4.39

"Kişi istediği kadar PLAN yapabilir, ancak ŞARTLAR adlı sihirbaz devreye girip de meseleyi ele alıncaya kadar hiçbir sonuç elde edemez."
Mark Twain-İnsan Nedir?

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6