Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Tedavinin hastalığın sebebi olması

chidori88

Jüpiter Yolcusu
Selamlar arkadaşlar. Jordan Peterson'ın 12 Rules For Life kitabını okurken ''When the medication causes the disease, a positive feedback loop has been established.'' (Tedavi hastalığın kaynağı olduğunda bir pozitif geri bildirim döngüsü oluşmuş demektir) diye bir cümle gördüm. Pmo bağımlılığı ile arasındaki bağlantıyı görmek o kadar da zor değildi çünkü zaten verdiği örnekte alkol bağımlılığı üzerinden gidiyordu. Ve sizlerle de paylaşmak istedim
Pozitif geri bildirim döngüsü: Belirli bir doğrultuda yapılan değişimin, o doğrultuda daha fazla değişime sebep olması. Örneğin, bir maddenin yoğunluğundaki bir artış, bu maddenin yoğunluğunda devamlı bir artış olmasını sağlayan bir geri bildirimi ortaya çıkarır.

''Alkol içmekten hoşlanan, belki biraz fazla hoşlanan birini düşünün. Bir anda 2-3 şişe içmiştir. Kanındaki alkol seviyesi anında zirveyi bulur. Bu aşırı derecede heyecan verici hissettirebilir, özellikle alkolikliğe genetik olarak yatkınlığı olan biri için. Fakat bu durum sadece kandaki alkol seviyesinin aktif bir şekilde arttığı bir senaryoda gerçekleşir ki bu da kişinin içmeye devam etmesini gerektirir. Vücuda alkol alımı durduğunda sadece kandaki alkol seviyesi düşmeye başlamaz, ayrıca vücut tüketilen etanolü sindirirken çeşitli toksinler üretmeye başlar. Sarhoşluk sırasında bastırılan duygular şimdi aşırı tepki vermeye başladığı için kişi ayrıca alkol çekilmesi yaşar. Akşamdan kalma olmak, alkol çekilmesi anlamına gelir ve vücuda alkol alımı kesilir kesilmez etkilerini göstermeye başlar. Sarhoşluğun sağladığı cezbedici duyguların devam etmesi ve her şey bittikten sonraki hoş olmayan duygulardan (akşamdan kalmalık) sakınmak için kişinin vücuduna alkol almaya devam etmesi gerekir, ta ki evdeki bütün alkol bitene, marketler kapanana ve elinde hiç para kalmayana kadar. Ertesi gün, kişi kötü bir şekilde, akşamdan kalma olarak uyanır. Buraya kadar durum o kadar da kötü değildir. Gerçek tehlike ertesi sabah içilen birkaç kutu alkolle akşamdan kalmalığının/bunun sebep olduğu kötü duyguların ''tedavi'' edilebileceğini öğrendiğinde ortaya çıkar. Fakat tabi ki böyle bir tedavi geçicidir. Böyle bir tedavi alkol çekilmesi semptomlarını birkaç gün öteye geleceğe taşımaktan başka bir işlev görmez. Semptomları sadece ERTELER. Alkolik birey, akşamdan kalmalığını daha çok alkol içerek tedavi etmektedir. Tedavi hastalığa sebep olduğunda, bir pozitif geri bildirim döngüsü oluşmuş demektir.''
---------
Durum bende de aynı arkadaşlar. Yaklaşık bir ay forumda yoktum sanırım. Sürekli relapse oluyordum çünkü bağımlılığımın tedavisi yine bağımlılığımdı. Her sabah pmo bağımlılığımı mast yaparak tedavi ediyordum, ta ki gün içinde tekrar aklımın içine pmo düşünceleri girene kadar, ta ki tolerans sürem dolana kadar, ta ki tekrar mastürbasyon yapana kadar. Sonsuz, içinden çıkılmaz bir döngüye giriyoruz ve bu ''tedavi''nin kısa vadede işe yaradığını ve aslında fayda-zarar terazisinde zarar tarafına daha ağır bastığını bilmek bu döngüden çıkmanın iyi bir yolu. Umarım sizlere farklı bir bakış açısı katar.

The King

Deneyimli Üye
PBKY adlı kitapta da buna benzer bir durum anlatılmıştı sanırım. Kişi gerginliğini, stresini azaltmak için PMO yapıyor. Aslında boşalmadan sonra o gerginlik ve strese geri dönüyor. Kişinin normali artık gerginlik ve stres hali olmuş... PMO esnasında azaldığını düşünüyor. Hatta hemen her PMO’yu yapmadaki amacı bu histen kurtulmak. Benzetme de şöyleydi, normalde bir insan eroini arzulamaz. Ancak bağımlı bireyler arzularlar. Ve eğer birey uyuşturucu bağımlısıysa kritik noktada tüketmesi gerekir ki rahatlayabilsin. Her defasında tüketmeye devam eder. Tüketmedikçe gerginlik, stres ve çeşitli mutsuzluklar devam eder. Aslında kişi uyuşturucu kullanarak, uyuşturucuya başlamadan önceki ruh haline dönmeye çalışıyordur.

Ben durumu kendi görüşlerimle de yoğurup anlattım. Kitaba bir an evvel başlamanı tavsiye ederim okumadıysan eğer...

Shadow of the Moon

Ay Yolcusu
Bağımlılığın pençesinde kıvranırken bu yazılar iyi geliyor dostum. Tek yapmam gereken kendimle barışık olmam değil mi . Ölümle savaşıyorum. Ama kendimle barışık olacağım

chidori88

Jüpiter Yolcusu
PBKY adlı kitapta da buna benzer bir durum anlatılmıştı sanırım. Kişi gerginliğini, stresini azaltmak için PMO yapıyor. Aslında boşalmadan sonra o gerginlik ve strese geri dönüyor. Kişinin normali artık gerginlik ve stres hali olmuş... PMO esnasında azaldığını düşünüyor. Hatta hemen her PMO’yu yapmadaki amacı bu histen kurtulmak. Benzetme de şöyleydi, normalde bir insan eroini arzulamaz. Ancak bağımlı bireyler arzularlar. Ve eğer birey uyuşturucu bağımlısıysa kritik noktada tüketmesi gerekir ki rahatlayabilsin. Her defasında tüketmeye devam eder. Tüketmedikçe gerginlik, stres ve çeşitli mutsuzluklar devam eder. Aslında kişi uyuşturucu kullanarak, uyuşturucuya başlamadan önceki ruh haline dönmeye çalışıyordur.

Ben durumu kendi görüşlerimle de yoğurup anlattım. Kitaba bir an evvel başlamanı tavsiye ederim okumadıysan eğer...
Kitabı okumuştum

mavi

Hakikat yolcusu

Harika

Conclude

Satürn Yolcusu
Tıpkı susadıkça tuzlu su içmek gibi, içtikçe daha fazla susuyorsun. Bir anlık susama hissi gidiyor sadece.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6