Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Basit Günlük

Start

Uranüs Yolcusu

60% Başarı - Büyük Tehlike!​

Description​

Evet, artık dersler bitdi ve yeni bir fırsat var önümde. Ama geçen sefer bu fırsattan yaralanamamıştım ve onun sebepleri şimdi hala yerinde. Ama bu sefer ben değiştim. Bu sorunlarla baş ede bilmek için yeni bir süreç başlatıyorum. Artık hem o gelişim sürecinin, hem de neverfap sürecinin raporunu yazıcam. Genel olarak 2 soruna odaklanıcam. Disiplin ve Özsayğı. Bu iki konu kendi içerisinde de bir kaç konuya ayrırlıyor. Bu gün ve yarın bu süreçlerin temel kurallarını belirliycem ve rapor yazmağa başlıycam. Ya da başarısız olucam. Genel sorunlar şöyle:
  1. Disiplinsizlik - Genel Boş Kalmak
  2. Odaklanamama ve Stress
  3. Kendi Kontrolünü Kaybetme ve Zamanı Kullanamama
  4. Özsayğı sorunu yaratan davranışlar
Bu gün genel olarak yarı iyi, yarı kötüydü. Gün sonuna doğru kendimi kaybettim. Artık akraba evinde olduğum için daha da dikkatli olmam gerek. Çok zor bir zaman. Çok dikkatli olmak gerek.
Bu gün krizler genel olarak az geldi. Ama günortasında uyurken yine uykuda bilinçli olarak krizle mücadele etdim. Uykuda kriz geldi ve düşünceye daldım. Ama uykuda olduğumu biliyordum ve onunla savaşmağa başladım. Ama tam yenilmek üzereyken, ben krizi yendim. Kendi kendime "İşte bu büyük sorun, uykuda değilsin ama düşünceye daldın." dedim. Ama sonra uyandığımda bunu tam olarak bilinçli ve iradeli olarak yapmadığımı anladım. Sanki hem bilinçli, hem de değilmişim gibi. Çok büyük bir sorun bu ve gün içerisinde de ani düşünce saldırılarına sebep oluyor. Gün içerisinde stress seviyyesini azaltmak gerek. Çok tehlikeli bir durum. Çok dikkatli olmak gerek.

Mistakes​

Successes​

Zincir​

235. Gün
Duyğusal Zorluk Dönemi

Start

Uranüs Yolcusu

50% Başarı - Tehlike!​

Description​

Evet, bu gün genel olarak başarısız oldum. Zamanında uyandım, ama ders çalışamadım. Kahvaltıdan öncede, sonrada. Kahvaltıdan önce uykuluydum, sonrasında ise hiç bir şekilde kendimi toparlayıp çalışamadım. Genel olarak bütün kurallara uydum. Ekranları az kullandım. Telefonda genel olarak satranç oynadım, az olarak da minecraft. YouTube az izledim. Genel olarak kitap okudum. Lakin bir husursuzluk ve sıkılma hissi var. Bu da tehlikeler yaratır uzun vadede. Geçen yılda böyle şeyler olmuşdu. Genel olarak bu gün günü analiz etmek üçün düşünmeye zamanım olmadı, beynimi dinlendirmeye zamanım olmadı. Yarın günümü boş bırakıcam, ama düşünmeye zaman ayırıcam. Bazı kuralları belirliyip, günün kalitesini bozmıycam. Ya da başırıs olucam. Bu gün gün sonuna doğru kontrolü bir az kaybettim, nedenini düşünücem. Çok dikkatli olmak gerek.
Bu gün günortasında uyumağa çalışırken düşünce saldırısı geldi ve krize karşı hassasdım. Nedeninin beynimin hazz boşluğundan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu sorunu halletmek için disiplin sorununu çözmek gerek. Çok dikkatli olmak gerek.

Mistakes​

1. Vaktinde uyuyamadım
  2. Ders çalışamadım
  3. Düşünmek için boş kalmaya zamanım olmadı

Zincir​

236. Gün
Duyğusal Zorluk Dönemi

Start

Uranüs Yolcusu

75% Başarı - Tehlike!​

Description​

Evet, bu gün geçen günlere göre daha iyiydi. Dün artık düzenin tehlikeye girdiğini ve bu gidişatın süreci mahv ediceğini anladım. Önlemlerimi aldım ve yeni bir güne başladım. Zamanında uyandım. Ders çalışmağı programa eklemesemde, bilim sevgimden dolayı çalışdım. Bu gün stress seviyyem azdı ve ders çalışma isteği vardı. O yüzden çalışdım. Lakin önemli olan nokta bunun hep böyle olmayacağı. Bir günlük çalışma fayda vermez, süreklilik kazanması gerekir. İlk günler kolay olsa da, er ya da geç kötü ve zor günler gelir. Mesele o günlere hazır olup, bütün sorunlara rağmen çalışmaya devam etmek. Yarın çalışmanı bir disiplin haline getirip takip edicem. Minimum bir çalışma saati belirliycem ve onu bozmamak için gerekli önlemleri alıp yeni bir sürece başlıycam. Ya da başarısız olucam. Uzun zaman sonra yeniden spor yaptım. Lakin bu günün sadece şanslı bir gün olduğu ve hep böyle olmayacağı unutulmamalı. Disiplin sorunu ile birlikte çözülmeyi bekliyen özsayğı gibi kişisel sorunlar var. Çok dikkatli olmak gerek.
Bu gün genel olarak kriz neredeyse gelmedi. Gece düşüncesiz bir rüyalanma yaşadım ya da ben hatırlamıyorum. Sonrasında kriz yoktu. Yinede tehlikeli dönem. Çok dikkatli olmak gerek.

Mistakes​

1. Günün sonuna doğru kontrolü bir az kaybettim
  2. Program-da minor değişiklikler yaptım

Successes​

1. Ders çalışırken kendimi düşünmeye ve odaklanmaya zorladım
  2. Programı genel hatlarıyla uyğuladım

Zincir​

238. Gün
Duyğusal Zorluk Dönemi

Start

Uranüs Yolcusu

70% Başarı - Tehlike!!!

Description​

Bu gün düne göre daha kötüydü. Odaklanmağı ve stress-i kontrol etmeyi başaramadım. Davranışlarımın kontrolünü kaybettim. Zihinsel düşünce kontrolüde zayıfladı, özellikle gün sonuna doğru. Lakin hatalarımdan dersler öğrendim.
Bu gün krizler tehlikeli şekilde geldi. Aniden bir şeyler zihnime düşünce olarak saldırıyo ve kriz yaşatıyor. Normalden daha güçlü bu krizler. Son zamanlardakı stress-den kaynaklandığını düşünüyorum. Gece-de çok tehlikeli bir şekilde ani bir düşünceye dalmışım, ya da öyle hatırlıyorum, çünki bilinçli olup olmadığımdan emin değilim. Ama çok tehlikeli bir durum. Çok dikkatli olmak gerek.

Mistakes​

1. Kontrolü bir az kaybettim
  2. Odaklanmadım
  3. Stress-i kontrol edemedim
  4. Program-da minor değişiklikler yaptım

Successes​

Zincir​

239. Gün
Duyğusal Zorluk Dönemi

Start

Uranüs Yolcusu

70% Başarı - Tehlike!!!​

Description​

Bu gün genel olarak kötü bir gündü. Uyanınca stress-e yenik düştüm. Günün ilk yarısı stressli ve vakit kaybı olan işlerle geçti. Telefondan oyun oynadım. Beyin artık isyan ediyordu. Genel olarak düzen bozuldu ya da bozulmağın kenarında. Lakin bu gün önemli dersler öğrendim. Planımın bir kısmını tamamladım ve gerisinide bu hafta yavaş-yavaş tamamlıycam. Çalışma ve odaklanmanı geliştirmek için bir süreç başlatıyorum. Lakin bu akşam geç uyuycam. Dondurma yemek için spordan sonra verdiğim bir karardı, sanırım bir hataydı. Minor kararlar çok tehlikeli. Ama bu minor kararlardan ve davranışlardan stress-e sebep olan önemlilerini anladım ve kontrol altına alıcam. Ya da başarısız olucam. İlk hedef düzeni düzeltmek ve çalışma-disiplin sürecine başlamak. Lakin özsayğı sorunu hala duruyor, bu iyi değil genel olarak. Çok dikkatli olmak gerek.
Bu gün neredeyse kriz gelmedi. Ama ani hazz düşüncesi ve düşünce saldırısı gibi şeyler oluyor. Gece sanki bir şey oldu, sabah yakın, uykuda bir düşünce. Ama net hatırlamıyorum. Çok dikkatli olmak gerek.

Mistakes​

1. Kontrolü bir az kaybettim
  2. Odaklanmadım
  3. Stress-i kontrol edemedim
  4. Program-da minor değişiklikler yaptım

Successes​

1. Stress-i günün ikinci yarısı kontrol altına aldım
  2. Çalışmak ve Disiplin ile ilgili önemli şeyler öğrendim

Zincir​

241. Gün
Duyğusal Zorluk Dönemi
Disiplin Süreci 0. Gün

Start

Uranüs Yolcusu

70% Başarı - Tehlike!!!​

Description​

Bu gün düne göre daha iyiydi. Sabah zamanında kalktım. Ders çalıştım. Ama hala sorunlar var. Yeteri kadar çalışamadım. Günün ikinci yarısında disiplinsiz bir şekilde çalıştım. Genel olarak çok vakit kaybettim. Bazı düşüncesel sorunlar var. Şahsi özsayğı sorunlarıda devam ediyor. Minor kararlar büyük bir sorun. Yarın bunları düzelticem. Ya da başarısız olucam. Çok dikkatli olmak gerek.
Bu gün tehlikeli krizler geldi. Hazz şeklinde saldırı oluyor. Zorlandım, ama yendim. Kendi zihnimi zorladım hazz-a dikkat etmemesi için. Ama bunun nedenini anlamak gerek, düzenli giderse çok tehlikeli olur. Gece sanki bir şey oldu, sabah yakın, uykuda bir düşünce. Ama net hatırlamıyorum. Çok dikkatli olmak gerek.

Zincir​

242. Gün
Duyğusal Zorluk Dönemi
Disiplin Süreci 1. Gün

Start

Uranüs Yolcusu

75% Başarı​

Description​

Bu gün düne göre sadece bir az daha iyiydi. Sabah zamanında kalktım. Ders çalıştım. Sabah ders çalışması zorlu geçti, odaklanmak için kendimi zorladım ve baya stress yaşadım. Ama kendimi toparlamayı başardım ve programı bitiremesem de, çalıştım. Günün ikinci yarısı daha az stressli geçti. Ama ders çalışma iyiydi. Sonrasında ise garip bir şekilde kontrolümü kaybettim, zamanımı boşa harcadım. Bu dünde olmuştu. Çok ciddi bir sorun ve yarın bu sorunu çözücem. Ya da başarısız olucam. Genel olarak ise beni mutsuz eden ve günün kalitesini bozan bir şey var, nedenini anladım sanırım.
Bu gün kriz az geldi. Ani düşünce ve hazz saldırısı şeklinde. Ama günortasında uyurken rüyalanma oldu. Sanırım beni mutsuz ve stress-li yapan şeyler yüzünden oluyor. İlaveten, doğal bir şey aynı anda. Ama fazla olması rahatsız edici. Gece bir şeyler olduğunu hatırlamıyorum. Çok dikkatli olmak gerek.

Zincir​

243. Gün
Duyğusal Zorluk Dönemi
Disiplin Süreci 2. Gün

Start

Uranüs Yolcusu

25% Başarı - Çok Büyük Tehlike

Description​

Sürece başladığımdan beri içinde bulunduğum en büyük tehlikelerden biri ve ya birincisi içerisindeyim şu an. Gün kalitesini bozan mutsuzluk bir bomba gibi patladı ve son raporun ertesi günü hiç bir şey yapmadım. Hastalanmıştım, o yüzden spor yapamadım. Üstelik ders çalışamadım. Sinir krizleri yaşıyorum, ya da onun gibi bir şey. Büyük bir sinirlilik gösteriyorum, kendime ve ya eşyalara vuruyorum. Ders çalışmak hiç olmuyor. Kendimi sakinleştirmek için film ve dizi izliyorum, bu beyindeki eksik hazzı tatmin ediyor. Ama bağımlılık-tarzı davranışa dönüştü ve bu çok tehlikeli. Lakin bu durumdan kurtualadım hala. İlk kurtulma denememde başarısız oldum, bu gün ise ikinci yine başarısız oldu. Sebebini tam anlayamadım daha. Sabah uyanıyorum, duyğusal ve sinir durumum normal oluyor. Sonra yavaş-yavaş ve daha sonra hızlı bir şekilde sinirlilik durumum artıyor. En sonunda dayanamıyorum ve yeniden oyun ve filime dönüyorum. Bu gün oyunu oynasamda, kontrol altına almayı başardım. Ama film izlemeyi değil. Film izlemesem hiç bir şey yapamıyorum sinirden ve daha kötü oluyorum. Bir an duyğusal kontrolümüde kaybettim ve artık ciddi-ciddi mental durumunu kaybettim demeye başladım, en azından sinirlilik kısmında. Sonra bir film izledim ve beyin hazza ve vakit öldürmeye ulaştı yeniden. Lakin bunları yaparken kendimi hiç iyi hissetmiyorum, sanki bağımılılığa dönmüşüm gibi. Bu da aslında bir bağımılılık. Son aylardakı istikrarsızlıklar birike-birike toplandı ve bir bomba gibi patladı. Son sürecime başladığımdan beri böyle bir şey olmamıştı. Hemen durumu kontrol altına almazsam her şeyi kaybederim. Yarın için bir plan hazırlıycam. Çok dikkatli olmak gerek.
Bu gün kriz çok az geldi. Filmlerden tetiklenmedim ya da bilinç altında tetiklendim. Yine de filmleri izlemek hem şahsi, hem de süreç olarak sorunlar yaratıyor. Lakin şimdilik neredeyse hiç bir bariz tetiklenme ve ya kriz yaratmıyor. Bu pek sürmez, kontrolü geri kazanamazsam beyin artık bu kaleye-de saldırıcak. Gece ise çok büyük tehlikeye sahip bir kriz geldi. Yüzüstü uzanıp, yarı-uykulu uzun hayal olmayan ama benzeyen düşüncelere daldım. Bu beynin hazz boşluğunun yarı-uykulu durumda kendini gösterme şekli. Hemen gün içerisindeki stressi kontrol altına alıp düzeni kurtaramazsam her şey kaybedilecek. Çok dikkatli olmak gerek.

Zincir​

247. Gün
Duyğusal Zorluk Dönemi
Disiplin Süreci 0. Gün

Start

Uranüs Yolcusu

50% Başarı - Büyük Tehlike

Description​

Dün pek bir plan yapamadım bu gün için, başım ağrıyordu ve çok stressliydim. Sabaha bırakıp uyudum. Uyandığımda sadece Core Routine-leri yapmaya kendimi zorlayıp, geri kalanları boş bıraktım. Strateji işe yaradı. Film izledim, oyun oynadım. Filme tek seferde izledim neredeyse, ama oyun sınırlayıcı kurallara tabiydi. Akşama doğru stress hali azalmağa başladı, ben de sırf vakit geçirmek için matematik çalışmaya başladım. Az çalışdım ama. Sonra oyun oynadım yeniden. Şimdi artık rahat hissediyorum kendimi, hastalıklar da zayıflıyor. Genel anlamda hem bir beyinsel (hazz anlamında) bir çöküş yaşadım, hem de şahsi (duyğusal) bir çöküş yaşadım. Yarın bunları analiz edicem. Ya da başarısız olucam. Lakin hala tam bitmemiş ola bilir bu durum. Çok dikkatli olmak gerek.
Bu gün neredeyse kriz gelmedi. Film izledim, ama pek tetiklenicek sahneler yoktu. Gece ise yine çok büyük tehlikeye sahip durumlar gerçekleşti. Yarı-hayellere dalmış yüzüstü uzanıyordum. Lakin bir şekilde uyanıp (sanki hasta uyanışı gibi, kendimi zayı hissediyordum) bu krizle savaştım. Zor oldu, ama hatırladığım kadarıyla sonunda onu yendim. Çok tehlikeli bir durum. Çok dikkatli olmak gerek.

Zincir​

248. Gün

Start

Uranüs Yolcusu

70% Başarı - Tehlike

Description​

Bu gün için pek planım yoktu. Sadece durum analizi yapıcaktım ve onu yapana kadar oyun yasaktı. Kurala uydum. Zaten ondan sonrada oyun oynamak istemiyordum (bir az oynadım, ama sevmedim). Film izlemek istemedim bu gün, izlemeye deyer film bulamadım. Yavaş-yavaş düzeliyor sanki genel durum, ama tam emin değilim. Bu gün davranışlarımda günün ikinci yarısında kontrolü kaybettim. Lakin bir probleme bakış açımla ilgili önemli bir gelişle elde ettim, çok önemli. Genel olarak bu gün ortalama geçti, ama günün boşluğu ve kararsızlık ve minor kararların fazlalığı günün kalitesine negative olarak tesir etdi. Yarın bunları önlemek için bazı kurallar belirledim. Öte yandan derslere ara verip bir düşünmek istiyorum bazı şeyleri, bu arada genel olarak bilimle ilgili içerikler izlesemde, sistemli çalışmaktan uzak olucam. Lakin en kısa zamanda bir disiplin planı oluşturmalı ve belirsizliyi önleyerek, bu tip durumlara karşı önlem almalıyım, yok her şey bir anda farkına bile varılmadan çok kötü ola bilir. Hala tehlikeli bir durum devam ediyor. Çok dikkatli olmak gerek.
Bu gün gün içerisinde neredeyse kriz gelmedi. Ama gece sanki bir şeyler olduğunu hatırlıyorum, ama net değil. Gece uyumadan önce ise son derece tehlikeli bir şekilde (sanırım yorgun olduğum için, mental olarak) krizlere karşı hassas ve zayıftım. Çok tehlikeli bir durumdu bu, buna karşı hazırlıklı olucam bu gün. Çok dikkatli olmak gerek.

Zincir​

249. Gün

Start

Uranüs Yolcusu

70% Başarı - Tehlike​

Description​

Bu gün için de pek planım yoktu. Dün gece bi film izlemiştim ve uyanınca (geç uyandım) o filmi bitirdim. Sonrasında ise yeni film izledim. O zaman artık bu işleri kendi haline bırakmanın tehlikeli bir hal aldığını anladım. Beyin yeniden hazz için film izelemek istiyor ve bu hazz isteyo her seferinde artıcak. O yüzden artık film izlemiycem, yeni film. Şimdilik. Eskilerin tekrarında sorun yok (ama yeniden full film izlemek buna dahil değil). Yarın normal bir Program hazırlıycam. Bir az keman çalıp, sonra seyahat planı hazırlıycam. En önemliside düşünmek için kendime zaman ayırıcam, en çok ihtiyacım olan bu şimdilerde. Bilgisayar oyunu oynamadım, hiç aklıma gelmedi ve 18-e kadar yasaktı. Yarın tamamen yasaklıycam. Telefon oyunu ise çok az oynadım. Orda da kısıtlayıcı kural vardı. Genel olarak ise bu boş geşçen günler tehlikeli oluyor. Yarın düzeni sağlamak için bir plan yapıcam ve ne olursa olsun onu uyğulayarak düzeni koruycam. Ya da her şeyi kaybederim. Çok dikkatli olmak gerek.
Bu gün kriz az geldi. Ama filmlerde sanırım tetiklenmeler oldu. Sahneler normalden fazla etkiledi. Ama kontrol altına aldım ve sonrasında unutdum. Gece bir şey olduğunu hatırlamıyorum. Ama bu tehlikeli bir durum ve mütemadiyen olursa zararlarını gösterir. Çok dikkatli olmak gerek.

Zincir​

250. Gün

Start

Uranüs Yolcusu

Description​

Bu gün genel olarak kötü geçti. Sabah bazı fiziksel işler yaptım diye iyi başladı, ama sonrası film izleyerek geçti. Eski filmlerin tekrarını izlesemde vakit kaybettim. Oyunlarda aynı şekilde. Yarın için filmi oldukca kısıtlayan ve oyunları yasaklayan bir program hazırladım. Stress hali gelincede fiziksel işlere yönelmem gerek, kolay olmayacak. Ama kendimi buna mecbur edicem. Ya da başarısız olucam. Lakin genel olarak düzen iyi gitmiyor. Çöküşe doğru gidiyor. Bir çok şey zayıflıyor, iradem tükeniyor. Müzik1 kuralınıda bozdum bu gün. Bu gidişat çok ama çok tehlikeli. Her şeyi kaybetme riski var. Yarın mutlaka bu durumu analiz etmem gerek. Artık eskinin kalıbından çıkmak gerek. Aylardır devam ediyor. Yarın kendi kontrolümü kaybetmemem ve sakin düşünmem gerek. Bunun için kendimi vakit öldürücü hazz-lardan uzak tutmalıyım. Bunun içinde fiziksel iş gerek. Her şey çok büyük tehlikeli. Çok dikkatli olmak gerek.
Bu gün kriz gelmedi, ama sanki bir tetiklenme tarzı şeyler oluyor. Genel gidişatın sonuçları bunlar sanırım, beyin hazz arıyor. Bu tehlikeli durumdan çıkamazsam süreç-de eninde sonunda kaybedilir. Her şey çok büyük tehlikede. Çok dikkatli olmak gerek.

Zincir​

251. Gün

Start

Uranüs Yolcusu

Description​

Bu gün genel olarak hem iyi, hem kötü geçti. Sabah kalktım ve normal güne başladım. İlk önce onu anladım ki, çok fazla minor kararlar veriyorum. Sabah hangi yemeği yiyeceğim, yemekten önce mi sonra mı meditasyon yapacağım ve s. Programda yapılacak iş bulamamıştım diye genel olarak boştu. Bahçede ufak bazı işler yaptım, sonra bir az telefonda YouTube seyrettim. Doğru değildi, ama yasal olarak sorun yoktu. Çünki zaten beyin belli-belirsiz bir stress içindeydi ve her şeyi yasaklamak durumu kötüleştirirdi. Sonra bahçede oturdum, kitap okudum, düşündüm. Dünki amacımı gerçekleştirdim. Günün ilk yarısı stress-ten pek bir şey düşünemedim, sadece bahçede yukarıyı seyrettim. Günün ikinci yarısı stress oldukca ağır basdı. Bir durum analizi yapmıştım kısaca ve gidişat hiç iyi değildi. Core Routines neredeyse bozulmuş, bir çok hata yapılmış ve süreç oldukca tehlikeye girmişti. Yaz-ın bir bölümünü boşa harcadığım, işlerin daha da kötü olacağı ve s. düşünceleri aklımı ele geçirmeye ve beni oldukca stress-e salmaya başlamışdı. Ama sonunda kendimi toparladım. Bunların doğru olduğunu, ama düzeliceğini kendime hatırlatdım. Bu kadar stress-in aşırı ve krizlerden kaynaklanıyor. Bu stress-e gün ortasında uyurken gelen çok güçlü ve tehlikeli bir kriz-de sebep olmuştu. En sonunda eskiden gelen tecrübem sayesinde de stress-i yendim. Gün sonuna doğru artık zayıfladı. Yarın önemli bir gün. Bir kaç günlük bir seyahete çıkıcağım ve hayat düzenimde değişiklikler olucak, ama bu zor bir zamana denk geldi. Duyğusal ve sinirsel olarak zor zamanlardayım ve seyahet sırasında hem kendime kontrol etmem, hem de çalışmam gerek. Bunun için yarın bir plan hazırlayacağım. Core Routine-leri seyahet için belirliycek ve kriz-lere karşı önlemler alıp plan hazırlayacağım. Çok tehlikeli bir dönemdeyim, bütün süreç ve geleceğim risk altında. Süreç başladığından beri en zor dönemlerden biri bu. Çok dikkatli olmak gerek.
Bu gün kriz açısından çok tehlikeli bir gündü. Gece bir şey olduğunu hatırlamıyorum. Ama günortasında uyurken bir anlık yarı-bilinç halinde ani düşünce krizine girdim. Yüzüstü uzandım ve bir az bulanık olsada, net bir şekilde kriz olan bir hayale daldım. Tam uykulu değildim. Yavaş-yavaş bunun kriz olduğunu anlayıp uzaklaştım, ama bu aniden değil, bir az uzun sürdü. Bu çok büyük bir tehlikeydi. Beyin hazz boşluğunu bu şekilde doldurmağa çalışıyor. Ondan sonra o sahne sürekli kriz şeklinde saldırmağa başladı. Oldukca güçlü bir krizdi. Ama ben kontrol altına aldıkca zayıfladı ve neredeyse bitdi gibi. Şu an çok büyük bir tehlike içerisindeyim. Gün içerisindeki stress-i kontrol etmem, hazz dengesini doğru kurmam gerek. Yoksa her şey biter. Çok dikkatli olmak gerek.

Zincir​

252. Gün
Kriz Dönemi

Start

Uranüs Yolcusu

Description​

13 gündür başka bir ülkedeydim ve yazma fırsatı bulamadım. Genel olarak, süreci korudum. Ama çok tehlikeli olaylar oldu. Bazı hatalar yaptım. Kendime ve sürece zararlar verdim. Artık döndüm ve işler tehlikeli noktada. Bunları düzeltmek için yeni bir strateji planlıyorum. İlk olarak içinde bulunduğum tehlikeli durumdan çıkıcam, sonra ise yavaş-yavaş buna sebep olan derin sorunları çözücem. Ama bu zor bir mesele, kökünden hall etmek. Başarıcam. Ya da başarısız olucam.
Krizler şiddetli geliyor. Gece bazı hatalar yaptım, çok tehlikeli. Bu gün az stressli ve nisbeten az krizli geçti. Çok dikkatli olmak gerek.

Zincir​

265. Gün
Kriz Dönemi

Start

Uranüs Yolcusu

General​

Son zamanlar, özellikle son 3 haftada önemli çöküşler yaşadım. Bunların sebebi son aylarda yavaş-yavaş biriken ve bazılarıda yıllara dayanan şahsi problem'ler idi. Durum çok tehlikeli ve hemen bir şeyler yapılmazsa sonu ya 1 hafta-ya ya da 1 aya mutlak bir kaybediş olur. İlk önce durumun kısa analizi, sonra ise çözüm stratejisi.

Analiz
Şu anki durum.
Süreç çok hareketli geçiyor, stabillik-den uzak. Bu da iradeni yoran bir şey, ciddi seviyyede. Bazı günler kriz gelmiyor, bazı günler ise şiddetli kriz ve stress yaaşnıyor. Bunun arkasında sebepler var ve onlar bulunup ortadan kaldırılmalı. Genel olarak ise günler zor geçiyor. Sabah geç uyanıyorum, rutinleri yapıyorum. Lakin meditasyon-u amacına uyğun kalitede gerçekleştiremiyorum. Yemek rutinin-de pek sorun yok, ama düzensizlik yaranıyor. Kuralların güncellenmesi gerek. Spor rutini epey aksadı, ama bunun başka sebepleri vardı. Yine de, artık düzeltile bilir ve düzeltilmeli. Gün boş geçiyor ve bazen hiç bir şey zevk vermiyor, bu da beyinde bir zevk boşluğu yaratıyor. Bu zevk boşluğunu beyin ilk önce fazla, addiction-style olarak ekran, oyun ve film-le doldurmaya çalışıyor. Sonrasında ise artık eski bağımlılıkları hafif-hafif hatırlmaya başlıyor. Bunu da vermeyince stress seviyyesi artıyor. Stress artınca daha bir hazz-a ihtiyyaç duyuyor. Bu döngü böyle devam ediyor. En sonunda ise, döngü kırılmazsa, döngü kendisinden kırılıyor. Yani relapse. Şu an bende bu döngü var. Geceleri çok şiddetli krizler geliyor. Bu gün gece neredeyse yeniyor-du, eger bir anda uykudan tam uyanıp kendimi kontrol altına almasaydım (zor oldu). Ama haziran-nın ilk günlerinde çok fazlaydı. Onu kontrol altına aldım, kısa süreli olarak. Şimdi ise o süre doluyor. Çünki arada ülke değiştirdim ve s. yeni sorunlar yarandı. Şimdi ise durumu temelli toparlamak gerek. Nasıl yapılacağı strateji kısmında.

Genel durum.
Genel-de ise şahsi sorunlar var. Her insanda olan duyğusal ve öz-sayğı sorunları var. Sebepleri var bunların. Ama bunlar genel anlamda moralimi uzun vadeli bozuyor ve hayat kalitemi kötü etkiliyor. Diger taraftan ise matematik çalışmak bana zevk veriyor, ama düzenli çalışamıyorum. Keman çalışamıyorum düzenli. Bunun nedini ise kısa vadeli başarsamda, uzun vadeli stabil bir disiplin yaratamıyorum. En önemli sorunlardan biri ve belki de, birincisi ise beynin sürekli karmaşa içinde oluşu. Sanki düşünce kazanı gibi kaynıyor. Sakinleşemiyor. Hayal dünyasına dalıyor ve s. Sürekli anlamsız düşünceler geçiyor. Beyin-i sakinleştiremezsem bu olaylar hiç bitmez. Çünki rasyonel düşüncenin merkezi orası.

Strateji
Göründüğü gibi, sorun ikiye ayrılmış durumda: Kısa ve Uzun Vadeli Tehlikeler. İlk önce kısa vadeli sorunlar hall edilmeli, yani süreç stabilleşdirilmeli. Kısa vadeli olarak. Ondan sonra daha derin konular düzgün bir şekilde çözüle bilir.

Kısa Vadeli Strateji.
İlk önce krizler sorunu hall edilmeli. Bunun için iki kilit nokta var: Core Routine-ler ve Stress. Core Routine-lere uyku, yemek, meditasyon dahildir. Bunlar sürecin yapı-taşlarıdır. Gün içerisinde bir rutine sadık kalarak ve bunu düzenli yaparak iradeni temel anlamda korursun. Öte yandan uyku burda kriz anlamında da direkt bir öneme sahip. Sabahları alarmsız uyanmak kriz riskini artırıyor. O yüzden ilk önce onlar stabilleşdirilmeli. Bu sayede hem irade bir nefes alıcak, hem de krize direkt etkisi olan bir diger sorun çözelecek. Ama yapması yazması kadar kolay değil. Stabil olarak her gün yapılmalı ki, faydası görünsün.
Stress ise ikinci büyük sorun, çünki direkt irade-yi etkiliyor. Gün içerisinde fazla stress irade-ni zayıflatıyor ve kriz-lere karşı savunmasız bırakıyor. Öte yandan, uzun vadede de irade zayıflıyor. Aynı zamanda stress beynin bir kaçış yolu aramasına ve bu yolu kriz-lerde görmesine neden oluyor. Bütün bu sebepler yüzünden gün içerisinde stress-e neden ola bilecek şeyler bulunmalı ve ortadan kaldırılmalı. Benin için en önemli 3 stress kaynağı bunlar: 1. Derin Sorunlar ve Onların Getirdiği Duyğusal Üzüntü 2. Boş zaman-da yapılacak iş bulamama ve addiction-style davranışlara meyl etmek. 3. Öz-kontrol davranışları
İlk sorunu çözmek için onları şimdilik görmezden gelmek gerek. O hiss-ler kısa vade-de büyük bir düşman ve beni stress-e salmaktan başka bir şey yapmıyor. O yüzden şimdilik onlar görmezden gelinicek. Bu arada, hiss-leri görmezden gelmek kolay değildir. Bunun için güçlü bir öz-farkındalık ve kontrol gerek. İkinci sorunu çözmek için günü işlerle dolduramam. Çünki bu hafta aynı zamanda düşünce haftası. Kendime zaman ayırmak ve rahat bir şekilde düşünmek istiyorum. Sistemli şekilde çalışmak istemiyorum. Bu yüzden daha çok düşüne bileceğim fiziksel işler yapmak gerek. Köpeği gezintiye çıkarmak, bahçe işleri, bahçede zaman geçirmek, keman çalmak, spor. Bunlar önemsiz gele bilir. Ama stress-li olduğun zamanlarda bunları yapmak zordur ve bu yüzden kendini buna zorlamak gerekir. Başardığında ise stress-i yenersin ve rasyonel düşünce geri gelir. O zaman kendine zaman ayıra bilirsin. Yoksa ben bu zamanı ekranlar gibi addiction-style hareketlerle doldururum.
Diger detay önemlerler-de var. Bunlardan biri ise düzenli olarak gün analiz-leri yazmak. Günlük yazma formatın-da bir değişiklik yapıcam ve günün tam analiz etmesini sağlıycam bu yazıların. Ya da başarısız olucam.

Evet, genel anlamda stratejim şu: Krizleri yenmek için Core Routine-leri güçlendir ve Stress sebeplerini ortadan kaldır. Bu zaman zarfında derin problemleri nasıl çözeceğin hakkında stratejini belirle.

Not: Addiction-style kendi uydurduğum bir terimdir ve bağmlılık-benzeri şekilde bir işi yapmak anlamına gelir.

Start

Uranüs Yolcusu

25% Başarı - Büyük Tehlike

Description​

Gece uyuyamadığım için sabah geç uyandım, 45 dakika. İlk hataydı bu. Sonrasında yemeyi bir az fazla yedim. Keman çalmak yerine tarih videosu izledim, ilgimi çekmişti. Ama zaten geç uyanmıştım diye keman-a zaman kalmadı. Kitap falan okumakla geçti genel olarak. Spor yaptım ve köpeği gezdirdim. Ama aradaki boşlukları addiction-style davranışa yakın bir şekilde internetle doldurdum. Küçük-küçük oluyor, ama bütünü hesaplayınca çok zaman alıyor. Öte yandan gün sürekli stressli geçti. Hep sinirlerim gergindi. Sabah meditasyon yapmam zor oldu, sonrasında düşünce kazanı gibi kaynıyordu beyin hep. Akşama doğru daha çok artdı.
Dün ve bu gün çok şiddetli krizler geldi. Dün gece en tehlikelisiydi. Bir hayale dalmıştım ve yarı-uykulu şekilde. Bilincim neredeyse yerindeydi, ama sanki iradem bastırılmıştı. Sonra kendimi zorlayarak kriz-le savaştım. Belkide, son sürecimdeki en zor kriz-di. Çok büyük bir istek ve tetiklenme vardı. Ama bunun temelleri zaten son 10 günde yavaş-yavaş atılmıştı. Tetikleyicilere maruz kalmış ve bunları yenmekte kısmen başarılı ola bilmiştim. Şimdi ise Tetikleyiciler bitse de, şiddetli krizler geliyor. O krizi yendim ve sabah uyandığımda ne büyük tehlike atlattığımı farkettim. Dün gün içerisinde stress-i daha iyi kontrol etdim ve geceni nisbeten daha zayıf, ama yinede çok tehlikeli başka bir krizle geçirdim. Uyku kaçmıştı ve beyin uykuya dalmam için sürekli kriz-e giriyordu. Bir ara yarı-uykulu olarak düşünce gibi bir şeye dalıp yüzüstü uzandım. Çok ama çok tehlikeliydi. Yinede en sonunda onuda yendim. Bu gün günortasında bir az uyurken yine çok tehlikeli bir hayal saldırdı. Bu sefer daha fazla uykuluydum ve bilinçlilik seviyyesi zayıftı. Yinede çok büyük tehlikeydi ve ben kendimi bir şekilde durumdan kurtardım. Sonra ise yavaş-yavaş bilinç yerine gelmeye başladı. Çok tehlikeli bir dönem.

Solution​

1. Gece zamanında uyuycam ve irademi kullanarak ne olursa olsun zamanında kalkıcam.
  2. Günün stress-li geçmesinin sebebi bunun normal olmasıdır. Şu an bir hazz-beyin dengesizliyi yaşıyorum. Bunu yenmek için hazz-dan uzaklaşmalı ve çalışarak o hazzı kazanmalıyım. Bu sırada da düşüncelerime odaklanmalıyım. Stratejimi değiştirerek stress-i azalmağı hedeflemiyor, artık ona katlanmayı hedefliyorum. Yarın işler belirliycem, fiziksel, ve stress-e rağmen onları yapıcam.
  3. Krizler-i kontrol etmek için ilk önce beyini kontorl etmek gerek. Bunun için beyin sakinleştirilmeli. Stress-le başa çıkmanın yolunu belirledim. İlaveten, Core Routine-lere uymak ve meditasyon-da da kendini zorlamak gün içerisinde beyini sakinleştiricek. Bunun için bütün gerekenleri yapıcam.
Ya da başarısız olucam.

Zincir​

267. Gün
Kriz Dönemi

Start

Uranüs Yolcusu

70% Başarı - Tehlike​

Description​

Gece geç uyudum, ama sabah kendimi zorlayarak ve şansla zamanında uyandım. İyi geldi. Meditasyon-da dikkatim fazla dağılsada, düne göre daha iyiydi. Ekranları saat 12-e kadar kısıtlayan kural koymuştum ve buna uydum. Kitap okudum ve bir az bahçe işi yaptım. Az iş olsa da, iyi geldi. Günortasında yemeği fazla yedim, plansız olmaktan. Ondan sonra zamanımın büyük çoğunluğu odamı düzene salmakla geçti ve bu yüzden keman çalışamadm. Bu önemli bir sorun. Diger önemli bir sorun da, telefon yasağı bitince yeniden dünki gibi fazla zamanımı almaya başladı. Stratejim yavaş-yavaş şekilleniyor ama, genel olarak bu stressli ve faydasız duruma karşı. Bu gün yine geç uyuycam, bu da diger bir sorun. Artık yeni bir zincire başlıyorum ve şu ana kriterler belirleyici olucak:
  • Core Routines Tamamlanmalı
  • Telefon Kullanımı ve Zaman Kaybı Sınırlandırılmalı (yemek saatlari ve ekstra 2 saat olarak)
  • Spor ve Yemek Programlarına Sadık Kalınmalı
  • Her gün detaylı rapor yazılmalı
Bu gün tehlikeli krizler geldi. Eskilerden sahneler zihnimde canlanınca tehlikeli şekilde tetiklenmeler oluyor. Gece ise pek bir şey olduğunu hatırlamıyorum. Ama parça-parça krizlerin ve düşüncelerin saldırılarını hatırlıyorum. Büyük tehlikeli içerisindeyim. Çok dikkatli olmak gerek.

Negative​

• Gece geç uyudum
  • Saat 12-den sonra telefon kullanımında kontrol kaybedildi (zaman kaybı)
    • Keman çalışılmadı
  • Kendi kontrolüm zayıftı bütün gün

Positive​

• Sabah zamanında uyanıldı
  • Beyin daha sakindi
  • Strateji bir az daha belirginleşti

Solution​

1. Gece zamanında uyuycam ve irademi kullanarak ne olursa olsun zamanında kalkıcam.
  2. Günün stress-li geçmesinin sebebi bunun normal olmasıdır. Şu an bir hazz-beyin dengesizliyi yaşıyorum. Bunu yenmek için hazz-dan uzaklaşmalı ve çalışarak o hazzı kazanmalıyım. Bu sırada da düşüncelerime odaklanmalıyım. Stratejimi değiştirerek stress-i azalmağı hedeflemiyor, artık ona katlanmayı hedefliyorum. Yarın işler belirliycem, fiziksel, ve stress-e rağmen onları yapıcam.
  3. Krizler-i kontrol etmek için ilk önce beyini kontorl etmek gerek. Bunun için beyin sakinleştirilmeli. Stress-le başa çıkmanın yolunu belirledim. İlaveten, Core Routine-lere uymak ve meditasyon-da da kendini zorlamak gün içerisinde beyini sakinleştiricek. Bunun için bütün gerekenleri yapıcam.
Ya da başarısız olucam.

Zincir​

268. Gün
Kriz Dönemi
✅

Start

Uranüs Yolcusu

75% Başarı - Tehlike​

Description​

Zorlansam da, sabah zamanında uyandım. Meditasyon düne göre daha sakin idi. Sonrasında uyku bastırdı ve yemekten sonra 30-40 dakika (sanırım) uyudum. Ondan sonra kitap okudum ve odamı toparlamayı tamamladım. Ondan sonra da, ders çalışma stratejisi belirledim. Artık sabahlar iki seans şeklinde ve belli kurallarla çalışıcam. Esas mesele stress-li zamanlarda kendimi çalışmaya ve odaklanmaya zorlamak. Fazla minor karar aldım, kuralların belirsizliyi yüzünden. Esasen yemek konusundaydı bu kararlar. Yeni kurallara göre artık günde yalnız 3 defa yemek yemeye izin var ve bu kural hiç bir şekilde (yalnız çok ama çok acil durumlar istisna) bozulamaz. Diger bir hatam ise film izlemek oldu. Aslında ekran kuralları netti: saat 8-e kadar ekranlar yasaktır, sadece yemek ve ondan sonrakı 1 saat süresince izin vardı. Bu kurala uyarak izledim filmi. Ama nedense bende kötü bir hiss bıraktı ve içindeki tetikleyiciler fazla etkilemese de, bilinç altında etkilemiş ola bilir. O yüzden bu hafta film ve dizi yasaktır. Aynı şekilde insanlarla iletişim de. Gece yine geç uyuycam ve bu gitdikce bir sorun oluyor. Uyku yeterli alınmıyor.
Bu gün krizler açısından düne göre daha az tehlikeliydi. Gece ve gündüz ani kriz ve düşünce saldırıları olsa da, az şiddetli ve kısa zamanlı oldular. Yendim hepsini. Ama sabah uyurken rüyalandım. Genelde krizleri yendikden sonra rüyalanma olur bende, krizler azalmaya başlayınca. Ama hala krizler normal-den çok daha şiddetli ve sık. Çok dikkatli olmak gerek.

Negative​

• Gece geç uyudum
  • Fazla minor karar aldım
  • Film izledim

Positive​

• Sabah zamanında uyanıldı
  • Beyin daha sakindi
  • Film izledikden sonra gelen hissi rasyonel düşünerek kontrol altına aldım
  • Ders çalıştım
    • Odaklanmak kolay olmadı, ama kendimi zorladım

Strategy​

Solutions
  4. Bu hafta film ve dizi yasak
  5. Bu hafta insanlarla iletişim yasak

Dicipline Zincir Şartları
  • Telefon Kullanımı ve Zaman Kaybı Sınırlandırılmalı (yemek saatlari ve ekstra 2 saat olarak)

Study Zincir Şartları
  • İki seans şeklinde, 45-10 formatında çalış
    • Sabah kahvaltıdan sonra
  • Repeat Notes
Ya da başarısız olucam.

Zincir​

269. Gün
Kriz Dönemi
✅✅

Start

Uranüs Yolcusu

75% Başarı - Tehlike​

Description​

Sabah zamanında uyanamadım. Uyandım, ama nasıl olduysa geri uzandım ve sonra 3 saat-den fazla uyuyup kaldım. İlk hataydı. Sonrasındakı hata ise hemen kendimi toparlayıp duruma adapte etmemek oldu Programı. Ama ekran kuralını bozmadım, arada ufak kaçamaklar oldu. Ama kendimi toparladım. Akşama doğru ise 49 dakika ders çalıştım. İyiydi. Ama bazı sorunlar var. Ekran, ders çalışma, rasyonel düşünme ve ekran bağımlılığı ile ilgili. Aynı hataları sanki yeniden yapıyorum. O yüzden yarın sabah rutinlerini ve ders çalışmayı yaptıktan sonra, düşünce işleri yaparak bu durumu düşünücem. Yeniden geç uyuycam bu gün.
Bu gün krizler dünki kadar geldi. Düşünce saldırıları geliyor. Özellikle uykuya dalmaya çalışırken, uyanırken uzanık ve normal uzanırken. Azalıyor gibi görülüyor, ama pek emin değilim. Lakin bazı hatalar yaptım bu gün tetikleyici ve uyanma zamanında. Geç uyandım ve krize neden oldum. Tetikleyici maruz kaldım kendi hatamla. Pek etkilemedi, ama bilinçaltında etkilemiş ola bilir ve bu çok tehlikeli. Genel olarak çok tehlikeli bir dönem. Çok dikkatli olmak gerek.

Negative​

• Gece geç uyudum
  • Geç uyandım
  • Fazla minor karar aldım
  • Film izledim
  • Düşünmeyi ve sakin kalmayı başaradım
  • Kendi kontrolümü kaybettim
  • Programı büyük oranda başarısız bitirdim

Positive​

• Film izledikden sonra gelen hissi rasyonel düşünerek kontrol altına aldım
  • Ders çalıştım
    • Odaklanmak kolay olmadı, ama kendimi zorladım

Strategy​

Solutions
  4. Bu hafta film ve dizi yasak
  5. Bu hafta insanlarla iletişim yasak
  6. Düşünmek için öğleden sonraları zaman ayır

Dicipline Zincir Şartları

Study Zincir Şartları
  • İki seans şeklinde, 45-10 formatında çalış
    • Sabah kahvaltıdan sonra
  • Repeat Notes
Ya da başarısız olucam.

Zincir​

270. Gün
Kriz Dönemi
✅✅✖️

Start

Uranüs Yolcusu

25% Başarı - Büyük Tehlike

Description​

Bir şeyler yanlış gidiyor, ama ben anlamıyorum. Sabah zamanında uyandım. Kahvaltıdan sonra derse başladım. İlk seans normal geçti. İkincide ise stress dalğası geldi. Ondan sonra yemek yedim ve ekran sürem başladı. O zamanda bir bağımlı gibi ekranlara başladım. Sonra hazz dengesi bozuldu sanırım. Sinirlilik hali yükseldi, stress krizleri başladı. Bununla birlikde krizlerde yükseldi. Düşünce saldırıları sıklaştı ve güçlendi. Lakin ben her zamanki gibi kuralları esnetmedim ve direndim. Keman çalarak bu durumu atlatmayı denedim. Kısmen başardım. Lakin bir şeyler oldu ve sonrasında krizler aynen devam etdi. Akşama doğru iyice güçlü stress krizleri ve krizler gelmeye başladı. Krizler artık süreci kaybettirecek kadar güçlü. Çok tehlikeli bir durum bu. Kendimi bir az toplayıp, rasyonel düşünmeye çalışıyorum. Yarın bu konuda ne yapacağımı hala düşünüyorum. Çok dikkatli olmak gerek.

Zincir​

271. Gün
Kriz Dönemi
✅✅✖️

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6