Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

İnsanın Var Oluş Amacı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cgang

Yoda
Merhaba Bugün yazar olma yolunda ilerleyen bir Üstatla kitaplardan bahsederken bana bir soru sordu.
"İnsanın var oluş amacı nedir ? "
Böcekler çiçekleri tozlandırır ve başka hayvanların yemidirler.
Ağaçlar oksijen üretir.
Aslan hasta ve zayıf otoburları temizler.
Yani bunlar olmazsa dünyanın sistemi bozulur.
Peki ya insanlar ?
İnsanların var oluş amacı. Nedir ?
Sizin cevaplarınızı merak ettiğim için sordum.
Lütfen din üzerinden fazla cevap vermeyin.
Ve Lütfen kendi hedeflerinizi yazmayın.
Genel olarak İnsan soruyorum
+ Kendi hedeflerini ve ya hayallerini gerçekleştirmek veya Dünyayı bozmak bunlar bana göre yanlış cevaplar. Çünkü
Hedefleri ve hayallerini gerçekleştirmek isteği ölümden kaçmak isteği...

Beyler soruyu yanlış anladınız
Ben Dünyadaki amacımız ne onu soruyorum.
Siz çok kolaya kaçıyorsunuz
Dini demiyorum ve ya Insan hedeflerini
Var oluşumuzun amacını soruyorum.
Böcekler mesala Ekosistem deki yerimizi soruyorum.
Bu insanlar neye yarar ?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Türk milleti zekidir

Yeni Fapstronot
ilk insanların amacı belliydi: Hayatta kalmak. Şuan o kadar ilerledik, refah konuma geldik ki ölümü düşünmez olduk. ÖRN: Dğnyanın en rafah ülkelerinden İsveç'te inanılmaz bir intihar oranı var. Çünkü adamların deri yok. Aç kalma derdi, işsizlik derdi bunlar yok. Cinsellik sıkıntıları da yok. Ha tabi oldukça yanlızlar. Kültürleri öyle. Japonya da da fazla. Yani eğer dinsizseniz amacınızı kaybediyorsunuz ama tabi yeniden kazanmak mümkün. Dediğim gibi kimi dinle, kimi bir insanla, kimi mesleğiyle kimi idealleriyle, kimi de sırf yaşamak için yaşıyor. Arayıp bulmak kişiye düşer

cgang

Yoda
ilk insanların amacı belliydi: Hayatta kalmak. Şuan o kadar ilerledik, refah konuma geldik ki ölümü düşünmez olduk. ÖRN: Dğnyanın en rafah ülkelerinden İsveç'te inanılmaz bir intihar oranı var. Çünkü adamların deri yok. Aç kalma derdi, işsizlik derdi bunlar yok. Cinsellik sıkıntıları da yok. Ha tabi oldukça yanlızlar. Kültürleri öyle. Japonya da da fazla. Yani eğer dinsizseniz amacınızı kaybediyorsunuz ama tabi yeniden kazanmak mümkün. Dediğim gibi kimi dinle, kimi bir insanla, kimi mesleğiyle kimi idealleriyle, kimi de sırf yaşamak için yaşıyor. Arayıp bulmak kişiye düşer
Haklısın ama sorduğum bizim naptığımız değil Dünyada ne amaca hizmet ediyoruz ?

Sesli Okuyan

Ay Yolcusu
Amaçlılık gerçek midir? Bunu düşünmek gerekli.
Göz, burun, kulak, ağız bunlar insanın organlarıdır.
Bir işe yararlar.
Bu organlar bir amaca yönelik olarak ya tasarlanmışlardır ya da tasarlanmamışlardır.

Mesele hayatın anlamı ve amacı olduğu zaman evrim incelenmeli..
( İnsan hayvandan farklı mıdır değil midir? Akıllı tasarım gerçek midir değil midir? )

Hayat basit olarak canlıların sahip olduğu ortak bir özelliktir.
Hayatın anlamı ve amacını sorguluyorsan diğer ortak özelliklere kıyas et.

Canlıların dışkılamasının anlamı nedir? Canlıların birbirini öldürmesinin anlamı nedir? Kanguruların çiftleşmesinin anlamı nedir? Karıncanın hayat amacı nedir? Geçmişte canlıların %99 unun yok olmasının amacı nedir? gibi..

ŞimdilikSıradanBiri

Yeni Fapstronot
Merhaba Bugün yazar olma yolunda ilerleyen bir Üstatla kitaplardan bahsederken bana bir soru sordu.
Ağaçlar oksijen üretir.
Peki ya insanlar ?
+ Kendi hedeflerini ve ya hayallerini gerçekleştirmek veya Dünyayı bozmak bunlar bana göre yanlış cevaplar. Çünkü
Bu tür sorular sormamız/sorabilmemiz büyük bir kozmik şaka olsa gerek ama biz konumuza dönelim

Düşünsene bir çok ihtimal var ama tek bir ihtimal düşüncesinde gidip geliyoruz o da yok olmak belki bu zaman diliminde sıkışmışızdır sürekli başa sarmak kaydıyla devam ediyordur. Ya da tanrı bizizdir sadece başka bir deneyim arıyoruzdur. Bir bilim adamı bir beyin üzerinde elektriksel sinyaller vererek bizim yaşamadıklarımızı aslında yaşadığımızı sanmamıza sebebiyet veriyordur. Belki de şu an uyutulmakta olan bir uzay yolcusuyuz beynimizin sürekli aktif kalması için belli şeyler yaşatılmaya çalışılıyordur.... Sonsuz ihtimal var, insan olduğu rüyası gören bir hamam böceği bile olabilirsin.

Peki yok olacağımızdan emin olduğumuzu düşünelim. Kendimizi bir yerden atıp bu işe bir son vermeli miyiz? Anlamsız bir yaşamı uzatmanın bir anlamı var mıdır?

Öldüğümüz zaman öldüğümüzün farkında bile olmayacağız. Bunun için dertlenmeye ne hacet var ki. Sen yaşadığın süre boyunca en iyi halini bulmaya çalış ya da nihilist davran istediğini vur kır öldür(nihilistler öyle yapar demedim her istediğimize kolay yoldan erişmenin yolu da bu zaten hırsızlık yolsuzluk adam öldürme vb.) ama unutma onlarında bir yaşamı vardı ama sen bunu onların elinden aldın. Mantıksal pozitivist olabilirsin anlamını kendin yaratırsın ama ne olursan ol bunlar sana göre boş çünkü demişsin ki bunların hepsi ölümden kaçma isteği. Bence de ölümden kaçma isteği ,işte bu yüzden o zaman anlamsız dediğimiz kavrama eğilmemiz gerekecek.

Anlamsızlığın içinde de bir anlam gizlidir çünkü denklemler her zaman kendilerini eşitlemek ister. Anlamsızlığı yok etmek istiyorsan anlamsızlık anlamın olmalıdır ki o zaman anlam ya da anlamsızlığın bir değeri kalmaz.

Düşüne düşüne anca buraya geldim. İlerisi yok ya da ben ilerleyemedim düşüncelerimizi paylaşalım ki engin zihin uzayımızdaki adamız eklenen her bir kum tanesi ile daha da büyüsün.

Bugün 20.30 a kadar yazılanları görebilirim.

cgang

Yoda
Bu tür sorular sormamız/sorabilmemiz büyük bir kozmik şaka olsa gerek ama biz konumuza dönelim

Düşünsene bir çok ihtimal var ama tek bir ihtimal düşüncesinde gidip geliyoruz o da yok olmak belki bu zaman diliminde sıkışmışızdır sürekli başa sarmak kaydıyla devam ediyordur. Ya da tanrı bizizdir sadece başka bir deneyim arıyoruzdur. Bir bilim adamı bir beyin üzerinde elektriksel sinyaller vererek bizim yaşamadıklarımızı aslında yaşadığımızı sanmamıza sebebiyet veriyordur. Belki de şu an uyutulmakta olan bir uzay yolcusuyuz beynimizin sürekli aktif kalması için belli şeyler yaşatılmaya çalışılıyordur.... Sonsuz ihtimal var, insan olduğu rüyası gören bir hamam böceği bile olabilirsin.

Peki yok olacağımızdan emin olduğumuzu düşünelim. Kendimizi bir yerden atıp bu işe bir son vermeli miyiz? Anlamsız bir yaşamı uzatmanın bir anlamı var mıdır?

Öldüğümüz zaman öldüğümüzün farkında bile olmayacağız. Bunun için dertlenmeye ne hacet var ki. Sen yaşadığın süre boyunca en iyi halini bulmaya çalış ya da nihilist davran istediğini vur kır öldür(nihilistler öyle yapar demedim her istediğimize kolay yoldan erişmenin yolu da bu zaten hırsızlık yolsuzluk adam öldürme vb.) ama unutma onlarında bir yaşamı vardı ama sen bunu onların elinden aldın. Mantıksal pozitivist olabilirsin anlamını kendin yaratırsın ama ne olursan ol bunlar sana göre boş çünkü demişsin ki bunların hepsi ölümden kaçma isteği. Bence de ölümden kaçma isteği ,işte bu yüzden o zaman anlamsız dediğimiz kavrama eğilmemiz gerekecek.

Anlamsızlığın içinde de bir anlam gizlidir çünkü denklemler her zaman kendilerini eşitlemek ister. Anlamsızlığı yok etmek istiyorsan anlamsızlık anlamın olmalıdır ki o zaman anlam ya da anlamsızlığın bir değeri kalmaz.

Düşüne düşüne anca buraya geldim. İlerisi yok ya da ben ilerleyemedim düşüncelerimizi paylaşalım ki engin zihin uzayımızdaki adamız eklenen her bir kum tanesi ile daha da büyüsün.

Bugün 20.30 a kadar yazılanları görebilirim.
Fazla Hayalperestsin kozmik şaka diyorsun ama Realist olmayan şeyleri düşünüyorsun.
Soruma cevap arıyordum ama bu da farklı bir düşünce

cgang

Yoda
Amaçlılık gerçek midir? Bunu düşünmek gerekli.
Göz, burun, kulak, ağız bunlar insanın organlarıdır.
Bir işe yararlar.
Bu organlar bir amaca yönelik olarak ya tasarlanmışlardır ya da tasarlanmamışlardır.

Mesele hayatın anlamı ve amacı olduğu zaman evrim incelenmeli..
( İnsan hayvandan farklı mıdır değil midir? Akıllı tasarım gerçek midir değil midir? )

Hayat basit olarak canlıların sahip olduğu ortak bir özelliktir.
Hayatın anlamı ve amacını sorguluyorsan diğer ortak özelliklere kıyas et.

Canlıların dışkılamasının anlamı nedir? Canlıların birbirini öldürmesinin anlamı nedir? Kanguruların çiftleşmesinin anlamı nedir? Karıncanın hayat amacı nedir? Geçmişte canlıların %99 unun yok olmasının amacı nedir? gibi..
Ben bunu sormuyorum
Var olmamızın amacını soruyorum :')

Bakenga

Emekli Üretken Üye
2018 yılında bu yazıyı yazmıştım. Şimdi okuyunca biraz duygulandım. Her harfi benim için çok kıymetli bir yazı. Buraya felsefi argümanlarla temellendirilmiş bir gönderi yazabilirdim ama bu yazım aklı başında bir samimi sorgulayan bir insan için gayet yeterli.

Sesli Okuyan

Ay Yolcusu
Ben bunu sormuyorum
Var olmamızın amacını soruyorum :')
Varlığının amacını soruyorsun.
Varlığını sürdürmeni sağlayan şey hayatındır.
Hayatının yani yaşamının amacı yoksa kendi varlığının amacı nasıl olsun değil mi?
Benim amaçlılık, ereksellik konusunda kurduğum cümleler meseleyi anlamana yeter.

Senin sorunu daha bütüncül soralım; Sonradan var olan varlığın, evrenin amacı nedir?
Bu soruyu sormadan önce ereksellik var mı yok mu? tasarımcı var mı yok mu? bunu ele almalıyız.
Bu konu ele alınmadan amacın ne olduğunun sorulması abes olur.

JakeDunn

Admin
Topluluk Yöneticisi
Web Sitesi
neverfapturkiye.com
Ağaçlar oksijen üretir.
Peki ya insanlar ?
Hepimizin gideceği yol farklı bitiş çizgisi aynı. Ölümün son olduğunu bile bile daha fazla üreyerek daha fazla çoğalıyor insanoğlu. Kendisi öleceğini bildiği için ürüyor soyunu devam ettiriyor. Harbi hayatın amacı nedir?

cgang

Yoda
Hepimizin gideceği yol farklı bitiş çizgisi aynı. Ölümün son olduğunu bile bile daha fazla üreyerek daha fazla çoğalıyor insanoğlu. Kendisi öleceğini bildiği için ürüyor soyunu devam ettiriyor. Harbi hayatın amacı nedir?
Işte banada sordu öyle kaldım
Niçe bile bulamadı (Nietzsche)

N

neurosoft

Misafir
Biyolojik varlık olarak bir şeylerle uğraşmazsak mutsuz oluyoruz. İnsanın yaşam amacı sanki hep bir boşluğu doldurmak ve bunun sayesinde tatmin olmak üzerine kurulu. İnsanda fıtri olarak var olan bu boşluğu gelip geçici hazlarla doldurup hedonist yaşayabilirim. Ama bu ilk zamanlarda bana hayli keyif verse de sonuç olarak mutsuz yapacaktır. İçimdeki boşluğu evrendeki sayısız problemden kendi yeteneğime uygun olanı seçerek çözme üzerine doldurursam hep bir amacım olur. Bazen heyecan, bazen stres, bazen hüzün, bazen keyif... ama sonuç olarak hedonist yaşamaktan daha mutlu olurum değil mi? Bu yüzden müslümanım. Özellikle bu konularda Allahın emrettikleri ve İslamdaki tavsiyeler vesaire boş şeyler değiller. Bunu deizme kaysam da sonradan farkederek döndüm...

Lazkopat

Emektar Üye
Diğer üyelerin yazdıklarını okuduktan sonra bu konuda yorum yapmaya çekindim biraz açıkçası. Çünkü ben bu konuya biraz daha kişisel baktım. Son zamanlardaki hayata bakış açım :kaybedecek hiç bir şeyim yok. Ne ailem ne canım ne başka hiç bir şey. Bu uçurumun kenarında olmak gibi bir şey.Bende şunu sorayım o zaman: Kaybedecek bir şeyi kalmayan ya da olmayan insanın var oluş amacından bahsedebilirmiyiz? Yazmak cidden rahatlatıcı bir şey. Tabi son yazdığım alakasızdı :)

Invictus

Ay Yolcusu
Yararlı konu.Bana göre mutluluktur.Bütün insanların nihai amacı mutluluktur.Sadece buna giden yollar farklıdır bazısı bunu dinle bulur bazısı kişisel gelişimle bazısı apayrı bir şekilde.Ayrıca mutlulukla zevk kavramlarını karıştırmamak lazım.zevk daha kısa süreledir ve burdaki herkesin bildiği gibi kısa süreli zevkler mutluluk vermez :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6