Son Paylaşımlar

Sitemize Hoşgeldiniz NeverFap Türkiye

Bize katılmak için kayıt olabilir veya giriş yapabilirsiniz.

Forum Rehberi >>>

Neverfap Türkiye Forum kurallarını öğrenmeniz ceza almanızı engeller. Kurallarımızı okuyunuz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Yönetimle İletişime Geç >>>

Sitemizi kullanırken yaşadığınız sorun ve önerilerinizi yöneticiler ile paylaşabilirsiniz. Sağdaki simgeye tıklayarak gidebilirsiniz.

Rodion Romanoviç | Günlük

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
GÜN:5 19.10.2023

Bugün benim için sabah çok geç kalkmakla başladı ama toparlamayı bildim. Kötü başlayan ve kötü biten bir gün oldu.
Dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.

Gece bir şeyler yiyip içmek gelişim sürecim açısından ciddi sekte vuruyor. Yaptığım işlerin etkilerini görmeyi uzunlaştırıyor.

Bazı görevleri erteliyorum ve diğer basit işlere odaklanıyorum. Biraz daha her alanda çalışmalar yapmak gerek.

Sabah vaktini değerlendirmeye başlamam lazım yoksa gün çok kısalıyor.

Devam!!!

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
GÜN:6 20.10.2023

Cuma günün rehaveti bende hep aynı olur. Akşam bir film izledim ve raporu yazmadan yattım. Dün biraz her bakımdan zorlu idi. İyileşmeye başladığımı hissediyorum, içimden bir yerlerden daha iyi oluyorum. Bugün akşam detaylı bir rapor ile bir sonraki haftayı bu haftaki hataları yapmadan kapatmak istiyorum. Şimdilik bu kadar!

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
GÜN:7 21.10.2023

Bu hafta genel olarak iyi geçti ama birtakım hatalar yaptık. Bu haftayı "başlangıç" veya "yeniden" adıyla adlandırmak istiyorum. Eski güzel günlerimdeki bazı aktiviteleri bu hafta gerçekten keyif alarak yaptığımı fark ettim ve yapmak istediğim temel görevlere eriştim. Şimdi bazı hatalara değinmek istiyorum. Bunlar üzerinden bazı detaylı analizler gerçekleştireceğim ve önümüzdeki haftayı bunlarla alakalı aksiyon alarak tamamlayacağım.

• Şeker
Şeker konusunda ilk başlarda hiçbir fire vermedim ama haftanın sonuna doğru bugün de dahil olmak üzere bir takım fireler verdim. Bu benim nezdimde basit bir konu değil. Şekerli hiçbir ürünü yememeye çalışmak benim için gerçekten birincil önemde bir konu. Haftaya yapmam gereken hiçbir şekilde şekerli ürün tüketmemek. Şekerli ürün yanında da asla ve asla cips tarzı şeyler de yememem gerekiyor. Kendimde ki değişimi anlamak üzere haftaya bunları yapmayan bir insanın nasıl bir şeye dönüşeceğini göreceğiz.
  • Fazla Yemek
Bu konu genel olarak diğer yemeklerle birlikte yaptığım bir davranış. Bir şeyi fazla abartıyorum ve kilo almamın en kesin sebeplerinden biri. Bu konuda net olarak hangi davranış şeklini benimserim bilemiyorum ama 1 tana/tabak/avuç teoremini ortaya koymayı düşünüyorum. Her yiyecek,yemek'ten sadece 1 .... alınacak. Ondan fazlası asla ve asla o anlık yenilmeyecek . İleriki gün veyahut ileriki saatler beklenecek. Bunu önümüzdeki hafta için kendime şart koşmayacağım. Onun yerine bu başlık altında nitelendireceğim akşam yemek yeme işini yapmayacağım. Yani şeker ve akşam yemek konusuna önümüzdeki hafta özel bir dikkat verilecek.
  • Kadınlara göz atış
Evvveet! Bu konu çok önemli! Hiçbir şekilde hiçbir kadına ikinci bir bakış atılmayacak. Instagram, televizyon, dışarısı... Farketmez! Hiçbir şekilde bakmayacaksın! Zihnini temizlemeden masum insanlar hakkında sapık fikirler sergilemeye hakkın yok. Daha önemli işlerin var. Altını çizmek istiyorum. 2. bakıştan bahsediyorum. Görmek, tanımak için bir bakış yeterli asla yeniden görmeye çalışma, önüne bak. Bu konunun önemi kadınların en büyük tetikleyici olması. Eğer ki Instagram ve Televizyon'dan kadınlara bakarsam bu beynimi dopamine boğmak için bir beklenti oluşturacak ve beklenti olayın kendisinden daha büyük olaydır.
  • Gece geç yatmak
Bulunduğum ortamın da suçu olsa da genel olarak bir geç yatış yapılıyor. Buna engel olacağız buda önüne geçeceğimiz 4.konu olacak. 23'ten sonra hayat tamamen yatmaya yönelik aktivitelerden oluşmalı. Kitap okumak, diş fırçalamak, saç yıkamak, yüz yıkamak.... Telefon kullanılmamalı çünkü erken kalkmalıyız.
  • Sabah geç kalkmak
Bu konunun en büyük nedeni gece geç yatmak zaten ve yemek yemek. Onlar çözülünce buda hallolur ama özel çaba gerekiyor.
  • Namazlardaki hızlılık
Namazları sakin kılmalıyım! Bir takım kitaplar okumak gerekecek.

Haftaya üzerinde durulacak noktalar:

Şeker (İçinde şeker bulunan ürünler önümüzdeki hafta ciddiyele ele alınacak)
Fazla yemek (Önümüzdeki hafta atıştırmalık ürünler alınmayacak)
Kadınlar (Tetikleyicilerden uzak kalınacak)
Gece geç yatmak (23'ten sonra telefon yok)
Sabah erken kalkmak (6 civarı kalkılacak)
Namazlar hızlı kılmak (Özel vakit sağlanacak)

Bu hafta eklenecek alışkanlıklar:
E-kitap

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
GÜN:8 22.10.2023

Derin öğrenme yaklaşımını bilenler bilir. İleriye doğru yapılan aşırı hatalı bir yayılımdan sonra geriye doğru hatalar minimize edilmeye çalışılır. Aslında hataları çözen model kusursuzluğa ve hatasızlığa bir adım daha yaklaşır. Her adım bir noktada yapılan hataları düzeltmeye yöneliktir. Beynimde kıvılcım çakan nokta burası oldu. Hayatımın bir noktasında uygulanabilir basit bir model bulmuş gibi hissettim ve bir nevi uygulamaya başladım .

Hafta -2 İleri İleri daha ileri

Geriye doğru bir yayılım yapmıştık dün ama bazı noktalarda eksik kalmıştık. Onları da tamamlaylım. Bu hafta ağırlıklarımızı yeniden belirteceğiz. Hayatımı kötü hale getiren yegane unsurlar bu hafta için şunlar olmuştu;

Şeker
Gece geç yatmak
Namazları hızlı kılmak
Sabah geç kalkmak
Kadınlara bakmak

Bunları düzeltmek üzere bazı adımlar atacağız. Bunlar;

Akşam 23 sonrası telefon yok
Sabah ve Akşam dışında yemek yok (bu hafta için deneme sadece)
Kadınlara 2.bakış yok (Youtube dahil)
Sabah rutinine uyulacak
Plank yapılacak

Bu hafta bu noktalara odaklanacağız . Bunlar dışında yazılım ve ingilizce üzerine bir odaklanma yapılacak. Başka bir zaman daha uzun yazarım!

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
GÜN:10 24.10.2023

Berbat bir gün, tam anlamıyla berbat bir gün! Çok geç saatte kalktım ve hiçbir yere gidesim gelmedi. Günlük görevlerimi yerine getirmedim ve tam anlamıyla hiçbir şey yapmadım. Bu tip günler şekere, cipse vb davranışlara yönlendirebilir. Yarın için yeniden ciddiyeti ele almam gerekiyor. İçimde büyüyen bir cinsel duygu var. Bunu zaptetmem gerekiyor. Normal hayat stresi, açlık, cinsel istek, öfke gibi duyguların farkına varmak gerek. Çünkü hepsi için farklı tepkilerin verilmesi gerekiyor.

Bazen kendi konumumu çok büyük bir noktaya koyuyorum. Bazense ben kimim ki bu küçük şeylerle büyük bir yerlere gelmeye çalışıyorum şeklinde düşünüyorum. Kaçırıyorum bazı noktaları esasında. Her insanın özel bir çemberi ve dairesi varsa bu daireyi genişletmek yeterli zaten. Başka bir çembere geçmeye gerek yok. Her gün yaptığım aktiviteler ben ve çevrem ve çemberi güzelleştirir öbür çemberler ise önemli değil. Yarın yeniden güzel bir gün olmasını istiyorum . 2 noktada bu hafta yapmak isteyip fire verdim. Akşam yemek yedim ve sabah geç kalktım. İkisi bağlantılı şekilde birbirine girdi zaten.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
GÜN:11 25.10.2023

Hayatımız beklemekle geçiyor denmişti bir ara. Aynen öyle oldu. 2 saat sadece ayakta dikilerek ve hiçbir şey yapmayarak bekledim. Şuan ise ciddi bir yorgunluk belirtim var. Umarım hemen yatarım. Bugün verimli bir gündü ama bazen boyumdan büyük şeyler yapmayı hedefliyor yapamayınca da üzülüyorum. Bazı görevlerin zamanları ve mekanları net olmalı , böylelikle daha net sonuçlar alabilirim. Örneğin ingilizce ya sabah ya akşam çalışılmalı ve bu genellikle böyle yapılmalı. Buna oturmayan son birkaç haftalık düzen'de işin içinde tabi. Benden bağımsız hayatım kontrol ediliyor biraz o yüzden bu hafta netleşen şekilde şu konulara önem vermeliyim;

1-ingilizce
her gün ingilizce dinleme ve kulaklıkla yürürken dinleme etkinlikleri yapılmalı
her gün en az 5 yeni kelime öğrenilmeli
2-derin öğrenme çalışılmalı
bu konuya da en azından ciddi bir zaman verilmeli

bu iki konu dışında az süre gerektiren alışkanlıklarda yapılmalı. Diğer görevler ise sonradan yapılmalı.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
GÜN:11 26.10.2023

Bugün gene baya kötü bir gündü. Bir günün önemini bazen kavrayamıyorum. Tamamiyle boş geçen ve hiçbir işten tutamadığım bir gün oldu. Kendimden biraz fazla detayı alıp netleştirme yapmam gerek.

Sabah erken kalkmak
Akşam yemek yememek

Bu ikisinde başarıya ulaşmalıyım.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
29.10.2023

Son 4 gün pek iyi değildi. Sıradanlık gene beni yutmaya başladı. İkisi arasında çizginin kayışı bir anda koptu. Bir şeyler yapmaya çalışmak ya da işleri basitleştirmek arasında kalamadım. Sabah erken kalkamadım ve diğer şeyler için vakit kısaldı. Spor yapmadım ve motivasyonum düştü. Dersler çıkarma zamanı olayı basitleştirmek ve basiti en mükemmel haliyle gerçekleştirme zamanı. Yeni bir haftaya başlıyoruz. Bu haftanın en temel özelliği artık vakitlerimin dış faktörler tarafından manipüle edilemeyecek olması. Giriş ve çıkış saatleri belirli ve tamamen bu düzene uyacak şekilde planlama yapabilirim. Sabahın erken ışıklarında kalkıp spora gidebilirim. Ardından gelir, bir sğuk duş alıp günüme devam edebilirim. Bunları mümkün görüyorum. Parola belli;

Basitleştir ve Sadık Kal!

Gün içinde yeni haftanın en temel 4 yapıtaşı açıklanacak. Biraz düşünmem gerek. Kilo, uyku, sosyal medya, meslek alanları ve kültür. Bunların her birinden basit ve sadık kalabileceğim -zaman ve mekan olarak- olaylar belirleme zamanı.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
31.10.2023

Evet ne diyorduk basitleştir ve sadık kal. Yeni bir aya girdik. Yeni aylar yeni umutlardı değil mi? Öyle yapalım o halde. Yeni umutlar içeri girebilirsiniz. Hay hay efendim! Yeni umutların oyunumuza dahil olmasıyla birlikte sahneye karşıt bir görüş gerekti. Beyaz Kuğu'nun karşısına birde Siyah Kuğu gerek. Karşınızda sinsi düşünceler. Kendilerinden çok eminler , son oyunu kazanmaları onları bir adım ileri taşımış olsa gerek. Yeni umutların yeni kadrosunda bazı altyapı oyuncuları göze çarpıyor. Bu bilinmeyen oyuncularla nereye geleceklerini kestirmek zor. Sinsi düşünceler ise kendinden emin ve aynı kadroyla sahada.

Evvvettt! Yeni umutlar gereken atağı yapmalı ve bu atak altyapıdan alınan bazı oyuncular olacak. Futbol bir takım oyunudur derler. O halde takımımız iyi olsun oyuncularımız değil. Her biri kendi işini iyi yapsın, fazlasını değil. Basitleştir ve sadık kal, parola bu. Birkaç görevi iyi yap ve sadık kal. net ol

Yeni ayla alakalı düşüncelerim önceden belirttiklerim ile benzer. Ama yapılan birkaç analiz aslında odaklanmam gereken bazı alanlar yerine ciddi sonuçları olan kısımları önemli hale getiriyor.

1. Akşam yemek yeme mevzusu
Baştan aşağı beni bitiren bir olaydı. Sabah erken kalkmama doğrudan etkisi var. Gece uykumu iyi alamadığım için gün içinde uyuşuk olmamda da direk etkisi var ayrıca erken yatamamada sebep olmuş oluyor. Bu konu özel olarak bu hafta ve önümüzdeki hafta ilgilenilecek.
  1. Sabah geç kalkmak
Bu da bir diğer ciddi konu. Geç kalkmak direk günümü mahvediyor. Dün oluşturulan planlar havada kalmış oluyor. Buna çözüm öncelikle yemek sonra da telefon ile çözüm olacak. Sadık kalırsam 2 haftaya kalmadan önceki halimi hatırlamam bile.

Evet daha uzun yazacağım anlar belki de olur ama problemlerin üzerinde bazen fazla durmaya gelmiyor. Yapmam gereken şeyler belli fazla uğraşmaya gerek yok.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
0 - 3.11.2023

Bir planım yok , basit şeyler işte. Daha fazlasını istemenin zararlı olduğu kanısına varıyorum. Yaptıklarıma odaklanmalıyım ve yapabileceklerime ümitlenmeliyim. Yapamadıklarıma üzülmeye fazla gerek yok. Dersler çıkartılır ama genel problemin ne olduğu konusunda bir fikir elde ettim. Bu basit bir yanılgıdan geliyor. Belki de bir psikologa felan gitsem bunla alakalı beni güzel bir şekilde yönlendirebilirlerdi. Yaşam tarzımı değiştirmek istemiyorum. Yaşadığım şekli seviyorum ama daha cesur halini olmak istiyorum. Bir fikrim olsun istiyorum. Problem şu; yaşanan hatalı davranışlar diğer davranışları tetikliyor ve ben her seferinde yeniden başlama hatasına düşüyorum. Bu gereksiz özgüven beni hep aynı şeyi yapabileceğim yanılgısına düşüyor. Nasıl örnek versem bilemedim. Çamurun içine düştükten sonra banyo yapmak ve ardından banyo yapmanın verdiği hazza erişmek için tekrar banyo yapmak gibi. Çamura düşmek bana bir katkı vermiyor ve banyoyu o anda yapmak o problemi zaten çözmüştü. Ayrıca banyo yapmak için çamura düşmene gerek bile yok. Sanırım bu konuya bakışımı ortaya veriyor. Sabah erken kalkamadığımda oluşan üzüntü akşamıda umursamaz hale getiriyor. O yüzden minimize etmeye ihtiyaç duyuyorum. Belki de başkaları daha iyi şekilde yapıyordur ama benim minimize etmem gerekiyor. Bir anda her şeyi yapamam , çoğunluğun oyunu alarak günün iktidarını ele almam gerekiyor. Önümüzdeki günlerde bazı basit konularda güzel bir başarı elde etmeye çalışacağım. Bazı hatalar 4-5 günlük bir düşüşü getirdi oysa ondan önce 14 günlük ciddi bir yaşam istikrarım olmuştu. Sabah kalkmalarda sorun yaşamam rağmen günü toparlayabilmiştim. Şimdi kaldığım yerden devam edeceğim. Kasım ayında bazı özel noktalara temas etmem gerekecek;

1- Sabah spor yapmak - koşu ve plank
Sabah saatlerinde koşu yapmak artık yemek ve kilo problemimi çözmek için gereken en önemli şeylerden biri. Bu bir şarta dönüştü artık. Bunu yapabilmem aslında hayatımı ufaktan bir zorlama yapmak ile alakalı. Bu aktif olarak hayatımı zorladığım tek alan olacka. Diğer şeyler pasif olarak zorlama olacak. Oturduğum yerden yaptığım şeyler aslında burada aktif diye sayılamaz.

2- Akşam yemek yememek
Bu ekstra zor olacağını düşündüğüm ikinci konu. Yapmam gereken ve yaptığımda %100 katkısını alacağımı bildiğim bir şey. 20 sonrası yemek yok. Dışarıdan, içeriden hiçbir yerden yok. Yatmadan en az 4 saat önce yemek kesilir. Hiçbir tüketim yapılmaz. Çay ve 1 adet olacak şekilde meyve serbest.

3- Akşam telefon bırakılacam

Buda aslında temel anlamda 3.bir konu. Telefon yerine kitap konulacak. Kasım ayı boyunca bu başarıyı sağlamak kendimde ciddi bir değişim sağlayacak.

4- Kadınlara hiçbir şekilde bakılmayacak.
Bu beni zorlayan bir şey olacak. Etraf her bakımdan kadın dolu ama yukarıdaki 3 öğe ve ekstra kültürel aktiveteler benim onlara değil onların bana bakmasını sağlayacak. O yüzden bu konuda gayet ciddi olmanı rica ediyorum. Kaçırdığın bir fırsat yok. Rahat ol! Bir şey olacaksa olur. Şu anki durumun üzücü ve dışarıdan sana baktığımda bende memnun değilim. O halde düzeltelim.

Diğer konular aslında temel anlamda aynı. Bu konularda istikrar yukarıdaki konularda olacak istikrara bağlı birazda.

Akşam kitap okumak
YS kullanmamak
Twitter ve Instagram yok
Diş Fırçalamak
şeker tüketimi yok
ekmek 1 adet tüketilecek
Sabah erken kalkılacak

İstikrar çok önemli bir noktada 4 adet olayın sekmemesi gerekiyor.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
Kendine kızmak için bir çok sebebi olduğunu biliyordu ama affetmenin yüceliğini düşününce neden bunu yapmadığını düşündü. Her yaptığı hata onu bir adım geriye götürse de kendini affetmediği müddetçe asla ileriye gidemeyecekti. Yaratıcı'nın kendisini izlediğini düşündü. Bu düşünce onu iyice iğrendirdi kendinden. Ne kadar da kötü bir insan olduğunu varsaydı. Doğru! Kendini affetmesi gerekiyordu. Ama bu gene aralarda kalan bir mevzuya dönüşmezmiydi? Laubaliliğe varan bir şımarıklık olmaz mıydı bu? Her günahtan sonra kendini affetmek ve aslında kötü bir şey yapmadığını varsaymak değilmiydi bu? Böyle arada kalıyordu işte! Yanına sokulan kişiyi de bu yüzden farketmedi. Pardon, kızılay otobüsü geçti mi acaba? Toparlandı! Yüzünde olan somurtkanlığı attı ve bir an için kendini önemli hissetti. Otobüsün geçip geçmediğini bilmenin gururunu yaşıyordu. Oysa az önce derin mevzulara girmişti. Varoluş sancıları, varlığının sebebi, kendini affetmenin yüceliği, toplumun bireylerden oluşması... Şimdi ise bunların hepsinin üstünde bir insana ufacık bir yardımı dokunması onu mutlu etmişti. Hatta yardımı bile dokunamamıştı. Ağzından bir şeyler geveleyeceği sırada arkasından 20'li yaşlarında bir kız biraz önce geçti, dedi. Neden böyle yapmıştı? Bu sevinci elinden neden aldı? Beklenti mutluluğu doğurmuştu, karşılanmaması ise öfkeyi , umutsuzluğu ve nefreti... Kıza bir bakış atmak istedi ama kaldırımlar daha cazibeli geldi gözüne. En çok onlara bakardı. İnsanların yüzüne odaklanınca onlarında kendi yüzüne odaklanacağını biliyordu. İnsanlar neden bir şeye uzun süre bakarlardı? Olağadışı bir durumun neticesi değil miydi bu? İşte bu yüzden insanların yüzüne sürekli bakmazdı, biliyordu ki bakarsa onlarda kendisine bakacak ve aslında olağan olan durumun olağandışına dönüşecekti.

Otobüse binmek istemedi. Biraz ilerledikten sonra gerisine , kıza doğru baktı. Yüzünde hiçbir belirti yoktu. Alçak diye geçirdi içinden! Neden böyle bir şey yapmıştı ki? Ben söyleyecektim işte! Neden kendini öne atıyorsun? Dursana yerinde! Onu günümüz modern kızları kefesine koydu. Amacının var olmak olduğunu düşündü. Böyle yargıları en son kendine dokundurur ve sonra belkilerle dolu cümleler kurardı. Belki de o kadar kötü değildi. Belki de kendisini fark etmedi. Belki de... Sustu... Aslında kafasında düşüncelerin dağınık olduğunu bildiği için buna susma denemezdi. Buna olsa olsa yönlendirme denirdi. Kemal Sunal sahneleri hatırladı bir kaç tane. Gülümsedi! Bak oğlum Hüsnü, bu yüz var ya bu yüz... Biraz daha sırıttı. Ne kadar hoşuna gitmişti. Güneşin sırtına doğru vurduğunu hissetti. Biraz sıcakladı. Bu günlerde havalar böyleydi. Bazı yerler sıcaktı, bazi yerler ise alabildiğine soğuk.

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
15.11.2023 - 3
Bazı ciddi çıktıların nedenleri basit alışkanlıklardan gelir. Nedensellik bulunamayan her durum çok tehlikelidir. Sabah kalktığında hissettiğin yorgunluk, sonrasında içilen kahve ve dinçlik ardından gün içerisinde dalgınlık... Tüm bunların sebebi ne olabilir? Birçok insan farklı şeyler sayacaktır ve belki de haklılardır. Birisi gece geç saatlerde yattığından dem vuracaktır. Diğer telefon ekranına çok maruz kaldığını söyleyecektir. Öteki akşam yemek yediğini belirtecektir. Diğer kahvenin modeunu arttırıp düşürdüğünü söyleyecektir... Bunlar bahaneler midir? Gerçekler ise neden insanlar gerçekleri görmezden gelirler! Bunun temel cevabını rehavete bağlardım herhalde.

Gelin beraber bir düşünce deneyi yapalım. Basit bir konuya temas edeceğim öncesinde. Sizce Afrika kıtası hakkında bilgililerimiz büyük çoğunlukla nereden geliyor? Hepinizin aklına siyah insanlar geldi. Muhtemelen çoğu da zayıf. Hatta çoğunun açlık sıkıntısı çektiğini düşündünüz belki de. Bunları yalanlamakla derdim yok , derdim bu bilginin size nereden geldiği? Televizyon, aile, arkadaş, öğretmen, sosyal medya... Tam olarak neresi ve ne kadar güvenilir. İlk yıllarında başvurulması ve daha çok göğüs sol organ ve arka beyin tarafından idare edilen beynimizin tamamıyla düzgün bir karar vereceğini söylemek yanlış olur. Çoğumuzun Afrika kıtası hakkında bilgisi bir anlık gelir sonrasında zaten bunu bir görev bilmekten çıkarız. Gündelik hayatımızda karşılaşmadığımız bir sorundur. Bize ne Afrika'dan değil mi? Popülasyonundan, başkanlarından, sömürgesinden... İşi bir tık ileri atıyorum. Bir tren hattının ortasında trene yön vermekle görevli bir adamsınız. Tren köprüden geçmeden önce kolu çekmeniz gerekir. Hemen bir yola sokalım sizi. İki adet yol var ve sıcak kahvenizi yudumlarken , tren kolunu çekmeye hazırlanıyorsunuz ama oda ne? Bir adam yolun bir tarafında baygınlık geçirmiş, diğer tarafta ise karşıya geçmeye çalışan 5 yaşlı! Soru şu; "Kimi öldürmeyi tercih edersiniz?" Geleceğim noktaya henüz gelmediğimin altını çizmek istiyorum. Sorun burası değil. Sonuç üzerine uzun düşünmeye gerek yok. 3 şık var aslında her biri başka bir seçimi getirdiği için 2 seçim var ama 3 sorumluluk tarzı var. Hiçbir şey yapmazsınız, tek adamı tercih edersiniz, 5 yaşlıyı tercih edersiniz. Sürpriz bir nokta yok, aklı başında insanlar tek kişiyi öldürür. Şimdi soruyu değiştirelim? Bu sefer tam ortada duruyorsunuz ve yapacağınız iş kolu çekmekten öte eyleme geçmek. Gene 1 adam ya da 5 yaşlıyı seçmeniz gerekiyor ama seçtiğiniz kişi ya da kişileri uçurumdan aşağı atacaksınız! İşte bu noktada işler kızışır. İnsanlar ne kadar uzak olurlarla eyleme o kadar sorumlu olmadıklarını düşünürler. Bu noktada adam için bir kişiyi uçurumdan atmak çok zordur. Ama az önce kolu çekeceğini rahatlıkla söylerdi belki. Oysa aynı şeyi yaptı. Bir kişiyi öldürdü! Eyleme yakınlık bu bakımdan kişiye etkisini derinleştirir.

Başa geri dönuyoruz. Yaptığımız her kötülüğün temelinde bence bu yatıyor. Yarın ölmeyeceğiz değil mi? Çünkü yaklaşık doğumdan beri ölmedik ve çoğumuz bir ölüme tanıklık etmedik. Yarın da var! süre var! Kötülük tersine dönebilir!

Burada pasajı geçmek istiyorum. Gelelim gerçek halime!

Son zamanlarda bu rehaveti derinden hissettim. Kendimi belli bir dönemeçte hissediyorum. Dokunsam değişecek gibiyim ama her ne hikmetse bataklık zannettiğim durum beni içine çekiyor. Başka bir his anlatayım size bu biraz gariptir. Otobüs garlarını bilirsiniz! Geceleri oraya girdiğinizde müthiş bir hüzün ortamı vardır! Ankara'dan İstanbul'a gitmekte olan sayın ... yolcuları mola süreniz dolmuştur. Bilirsiniz! Oraların aurası farklıdır. Otobüsümde oturmuş kaptan'ın gelmesini beklerken irkildim. Hayat referanslara göre yaşanır. Bir an için yan otobüs hareket etti ama farkı anlayamayan beynim yan otobüsün gittiğini düşünmek yerine bizim hareket ettiğimizi sandı. Hatta işin kötüsü ileri doğru gittiğimizi sandı ve bu beni çok korkuttu. İki sefer yaşadım bunu. İleri gitmedim olan sadece yan otobüsün hareket etmesi idi. Durumumu buna benzetiyorum. Hareket etmiyorum, bir şey değiştirmiyorum olan akıyor ve ben sadece kendimi referans alıyorum. Ölümler, ayrılıkları, sevdalar, aklamalar, haramlar, helaller, sorunlar, günahlar, sevaplar, dönuyor her daim ve ben sadece ileri gittiğimi sanıyorum.

Bir anda olacak değil. Uzun zaman alacak ama buna değecek mi dersiniz? Yaşamın sıkıcılığı sonunda erişilen mutluluğu yıkacak mı dersiniz? Sıradanlık gereksiz yapıyı bozar mı dersiniz?

Birkaç hata yapmak zorunda kaldım ama nasıl iyileşeceğimi biliyorum. Beynim berbat durumda bunu hissediyorum. Anlık odaklanmalar yapıyorum, dalıyorum ve kayboluyorum. Bunların kısa sürede geçmeyeceğini artık öğrendim ama 1 yıl önce bunların olmadığını da biliyorum. 1 yıl ne yaptıysam bu oldum ve 1 yıl bunun tersini yaparsam mükemmel olurum.

Bunlar temel şeylerdi. Öncelerinde bahsettim yeniden hatırlatalım.

Akşam yemek kesilmeli
Akşam telefon kesilmeli
Şeker yok
Spor (plank, koşu)
akşam erken yat
sabah erken kalk
kitap, roman, e-kitap

Bunları yaptığımda sorunum birkaç ufak detaya kalıyor.

Müzik,

Ardından yeni şeyler yapmak gerekiyor , aslında anlık olarak yapmak gerekiyor.

Yarın uzun bir gün ve ben heyecanlıyım!

Son düzenleme:

Rodion Romanoviç

Raskolnikov
Çevirmen Üye
Web Sitesi
1000kitap.com
26.11.2023 - 0:

Şey... Otobüs durağına çok yaklaşmıştı. Elinde tuttuğu kulaklığı cebine attı. Otobüste müzik dinlemeyi sevemiyordu. Her an birinin bir şey söyleyeceği kafasında dönüp duruyordu. Ah, olamaz! Otobüs hınca hınç doluydu. Kulaklığı kesinlikle cebinde tutmaya karar verdi. Bazen boş olursa tek kulağına takar yabancı müzikler dinlerdi. İçeride bir itiş kakış sesleri oldu. Kimin eli kimin cebinde belli değildi. Biraz gerildim.

- Bir öğrenci alır mısınız?
- Tam mı?
- Hayır öğrenci!
- Ücretlerini vermeyen kalmasın!

Yağmur etkinliğini arttırmıştı. Dün uyarı yapılmıştı aslında ama ahmak kafası akışa daha çok inanmıştı. Basit düşüncelerde boğulmuştu. Neymiş , böyle günler ayda yılda bir olurmuş. Islanmak gerekirmiş. Şoför en sonunda tüm müşterilerden parasını aldığına emin oldu. Arka tarafta olan bir kız sanırım henüz parasını vermemişti. Tedirginliği belli oluyordu. Acaba çıkarken mi versem diye düşündüğü anlaşılıyordu. Bir anlığına vazgeçti. Karakterimize uzattı.

- Pardon, bir öğrenci hayır bir tam alır mısınız?
- Tabiiki!

Gülmeye çalıştı. Beceremedi. Dişlerini bu günlerde çok fırçalıyordu. Beyazlamışlardı ama utanıyordu. İnsanların artık belli bir noktada tıkandığını düşünürdü. "Merhaba merhaba " felsefesi demişti sonradan buna. Genç kızın yeni mezun olduğuna kanaat getirdi. Yeni mezun olmuştu, buna emindi ve burada bir yerde bilmem ne kadar maaşa çalışıyordu belli ki! Bunları aslında indiğinde sorabilirdi. Sohbet olurdu ne de olsa! Gerek yok diye kanaat getirdi sonradan. Çok geçmeden de kız indi. Aklına o sıralarda gelmişti işte.

Merhabana merhaba kardeş...

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6